Porady ogrodnicze

Jak przycinać żywopłot liściasty?

Letnie, słoneczne dni warto wykorzystać na przycięcie liściastego żywopłotu. Jest to konieczny zabieg, o którym musimy pamiętać, jeżeli chcemy mieć gęstą, zieloną ścianę. 

Jak przycinać żywopłot liściasty?
REKLAMA

Fot.123RF.com

Niektórzy przycinają żywopłot raz w roku, inni nawet 2-3 razy w roku. Dzięki temu zapobiegamy powstawaniu nieestetycznych prześwitów i drzewa lub krzewy posadzone w szpalerze krzewią się gęsto od samego dołu, a nie tylko w wyższych partiach koron.

Jeżeli nasz żywopłot osiągnął już pożądaną wysokość i szerokość, musimy dbać o wycinanie pędów wybiegających poza ustalone granice szpaleru. Najdokładniej zrobimy to wyznaczając miejsce cięcia napiętym sznurkiem. Jeżeli nie zależy nam na idealnie uformowanej bryle, możemy wykonać cięcie „na oko”.

Zobacz filmik naszego eksperta: Jak przycinać żywopłot liściasty?

Przykładem formowanego żywopłotu liściastego może być ten szpaler założony z grabów. Przy regularnym cięciu rośliny te wytwarzają dużo odrostów z pnia i tworzą gęstą, zieloną ścianę. Innym przykładem jest żywopłot z irgi błyszczącej. Można jej pozwolić rosnąć swobodnie, można też przycinać ją na wysokość i szerokość, która nam odpowiada.

Zobacz więcej zdjęć

Żywopłoty należy przycinać od góry, a także ich boki na całej szerokości. Zabieg ten początkowo można wykonywać nożycami do żywopłotów, a w przypadku już dużego lub wysokiego szpaleru urządzeniem spalinowym lub elektrycznych zasilanym z sieci lub baterią. Ponieważ przycinanie żywopłotu często wymaga pracy ponad głową, warto wybrać takie urządzenie, które można odpowiednio ustawić i wyregulować.

Zobacz więcej zdjęć

Większość żywopłotów możemy przycinać wiosną, ale pamiętajmy, że niektóre drzewa i krzewy liściaste możemy przycinać dopiero latem, po rozwoju liści, ponieważ cięcie wiosną naraża je na tzw. „efekt płaczu”. Jest to spowodowane obfitym wydzielaniem soków z miejsca zranienia. Jeżeli przytniemy te rośliny wiosną, będą potem osłabione, a ich rany trudno się zabliźniają. Do gatunków tych zaliczmy m.in. graby, klony i brzozy.

Zobacz więcej zdjęć

Przycinania żywopłotów nie należy się bać, wręcz przeciwnie. Po tym zabiegu zyskają na urodzie, będą zdrowsze, silniejsze i bardziej gęste. O ich cięcie należy dbać od momentu posadzenia, szczególnie w przypadku żywopłotów liściastych.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również: Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak przycinać żywopłot liściasty?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.