Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Powojnik więdnie i usycha? Zrób leczniczą miksturę, a szybko się podniesie

Powojniki to wieloletnie pnącza, które co sezon zdobią nasze ogrody zjawiskowymi kwiatami. Niestety nie zawsze dane jest nam się nimi cieszyć, ponieważ zdarza się, że rośliny te zostaną zaatakowane przez groźne patogeny grzybowe. Szczególnie niebezpieczny jest uwiąd powojników, który w krótkim czasie doprowadza do obumarcia pnącza. Tylko szybka reakcja pozwoli nam ocalić więdnącą roślinę! Jak uratować usychające powojniki? Poznaj niezawodną metodę.

Powojnik więdnie i usycha? Zrób leczniczą miksturę, a szybko się podniesie
Jak uratować usychające powojniki? Podlej je domową miksturą. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego powojniki więdną i usychają – choroby clematisów

Powojniki (Clematis) są roślinami, które cieszą się ogromną popularnością wśród ogrodników. Długowieczne pnącza wyróżniają się szybkim tempem wzrostu – błyskawicznie wspinają się po rozmaitych podporach, np. altanach, kratkach czy trejażach, malowniczo się z nich przewieszając. Jednak to nie pokrój clematisów jest ich największym atutem, lecz spektakularnie kwitnienie. Istnieją setki gatunków i odmian tych efektownych roślin, spośród których najbardziej cenione są powojniki wielokwiatowe. Niestety, choć niezwykle piękne, równocześnie są dość wymagające i mogą chorować.

Powojniki najczęściej atakowane są przez patogeny grzybowe. To one powodują, że pnącza zaczynają więdnąć i usychać, często doprowadzają nawet do całkowitego zniszczenia roślin. Na co mogą chorować clematisy?

  • Uwiąd – to najczęstsza i najgroźniejsza choroba powojników. Jej rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność powietrza i temperatura 24-26°C, dlatego zmagamy się z nią późną wiosną oraz latem przy deszczowej pogodzie. Jak rozpoznać uwiąd powojników? Chore pędy i liście usychają, więdną oraz obumierają. Patogen częściej atakuje młode okazy i wcześnie kwitnące gatunki;

  • Mączniak prawdziwy – dotknięty tą chorobą powojnik pokryty jest białym, mączystym nalotem (czasem brunatnym). Charakterystyczne zmiany możemy zauważyć na liściach, pędach i kwiatach;

  • Szara pleśń – typowym objawem jest brązowienie i usychanie końcówek pędów powojników. Zaobserwować możemy także brunatne plamy z pylącym nalotem na pąkach kwiatowych i kwiatach;

  • Rdza – chorobę rozpoznamy po ciemnożółtych zmianach na górnej stronie liści. Oglądając je od spodu, spostrzeżemy pomarańczowe skupiska zarodników grzyba. Liście rośliny zmagającej się z rdzą usychają i przedwcześnie opadają.

Jedną z chorób atakujących powojniki jest mączniak prawdziwy. Jedną z chorób atakujących powojniki jest mączniak prawdziwy. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Dobrze się zastanów, zanim posadzisz. Z tymi roślinami są same kłopoty

Jak uratować usychające powojniki? Sposób na uwiąd

Jeśli nasze powojniki zostały zaatakowane przez jakąkolwiek chorobę grzybową, nie wahajmy się usunąć wszystkich porażonych części roślin. Wycięcie ich zapobiegnie rozprzestrzenianiu się choroby na zdrowe pędy, a także inne gatunki rosnące w ogrodzie. Ponadto możemy zastosować opryski preparatami grzybobójczymi, ściśle trzymając się dawek sugerowanych przez producenta środka.

Jeśli nie chcemy sięgać po chemiczne opryski, w przypadku najczęściej występującej i najgroźniejszej choroby powojników, czyli uwiądu, możemy wypróbować inną metodę. Jeśli clematis usycha, podlewamy go miksturą przygotowaną zgodnie z poniższym przepisem:

  • Obieramy i przeciskamy przez praskę 10 ząbków czosnku;

  • Dodajemy 8 rozgniecionych tabletek nadmanganianu potasu (kupimy je w aptece) i zalewamy 8 l wody;

  • Mieszankę odstawiamy na 2-3 godziny.

Po tym czasie roztworem podlewamy powojniki, z których wycięliśmy suche łodygi. Zabieg powtarzamy co kilka dni, aż rośliny zaczną się podnosić i wypuszczać nowe pędy. Miksturę warto stosować również profilaktycznie w przypadku zdrowych clematisów, aby uchronić je przed uwiądem (2-3 razy w sezonie).

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Tak hiszpańscy ogrodnicy zmieniają kolor hortensji. Co zrobić, by mieć różowe lub mocno niebieskie hortensje?

Mrówki na trawniku – szkodniki czy sprzymierzeńcy? Amerykańscy ogrodnicy mają na nie ciekawy patent

Likwiduje szkodniki i leczy rany na roślinach. Jak wykorzystać kurkumę do kwiatów w domu i ogrodzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.