Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przenawożony trawnik. Co zrobić, żeby pozbyć się suchych placków?

Zieleniejący się w słońcu trawnik to latem prawdziwa ozdoba ogrodu. Niestety, jeśli nie mamy wprawy w jego pielęgnacji lub damy się ponieść potrzebie nadmiernego wsparcia murawy nawozami, zamiast odżywić trawę, możemy poważnie jej zaszkodzić. Nadmierne dokarmianie skutkuje nierównym wzrostem oraz pojawieniem się okropnych, żółtych plam. Jak poprawić jakość ziemi po przenawożeniu trawnika? Na ratunek przychodzą doświadczeni ogrodnicy  podpowiadają, co robić, by trawnik miał szansę jeszcze w tym sezonie odzyskać idealny wygląd.

Przenawożony trawnik. Co zrobić, żeby pozbyć się suchych placków?
Jak prawidłowo nawozić trawnik po przenawożeniu, aby go ratować? Oto kilka prostych wskazówek, które pozwolą murawie na nowo się zazielenić. Fot. schulzie/CanvaPro

Spis treści:

Jak wygląda przenawożony trawnik?

Niezależnie pod tego, jakiej jest wielkości, jaki ma kształt i jaką rolę odgrywa ostatecznie w twoim ogrodzie, zadbany trawnik jest bezsprzecznie jego dekoracją i często niezastąpionym dopełnieniem aranżacji. Zielone, równe źdźbła zachęcają do spacerów boso, do przysiadania na skraju tarasu i podziwiania żywego, intensywnego wybarwienia, które, jak udowodniono naukowo, działa na nas naprawdę kojąco. Nic dziwnego, że staramy się ze wszystkich sił zadbać o doskonałą kondycję naszego trawnika.

Jednak zdarza się, że skutek działań jest inny od zamierzonego – wystarczy drobny błąd w nawożeniu, a zamiast zdrowej, silnej murawy otrzymujemy wątpliwej urody mozaikę żółtych placków. Jak wygląda przenawożony trawnik? Zmiany koloru trawnika i wypalone, suche dziury w murawie to nie jedyne objawy, które zauważymy. Przenawożenie prowadzi też do: 

  • silnego krzewienia się ciemnozielonej trawy – zbyt bujna wegetacja w wyniku przenawożenia azotem,

  • sukcesywnego przerzedzania się darni,

  • masowego wyrastania chwastów i pojawiania się mchu,

  • spowolnionego wzrostu źdźbeł i pogorszenia kondycji trawy w wyniku uszkodzenia korzeni,

  • miejscowej utraty zielonego koloru trawnika, przypominającej wypalenie. 

Niekiedy na przenawożonym terenie, na powierzchni gleby można zauważyć odłożoną cieniutką warstwę soli, która stanowi niezbity dowód na to, że w podłożu skumulowały się składniki podanego nawozu. 

Wypaloną, zniszczoną nawozem trawę można uratować, ale konieczne są trzy zabiegi. Kluczowe jest oczyszczenie podłoża z nadmiaru składników odżywczych na tyle, jak bardzo jest to możliwe.

Przeczytaj również: Jak często nawozić trawnik? Zastosuj metodę z amerykańskich ogrodów

Jak poprawić jakość ziemi po przenawożeniu trawnika?

Nawożenie trawnika może okazać się nie tylko nieskuteczne, lecz także szkodliwe dla roślin, gdy podamy go zbyt wcześnie po wysianiu albo nierównomiernie naniesiemy preparat. Dużym błędem jest podawanie nawozów „na oko”, czyli nie przestrzegają dawkowania rozpisanego przez producenta środka, a także „z ręki”, czyli bez użycia narzędzi równo rozprowadzających preparat po większej powierzchni.

trawnik Rozrzucanie nawozu rękami oraz odmierzanie go bez pomocy miarki może doprowadzić do pogorszenia jakości trawnika, a nawet jego „przepalenia” aż do korzeni. Fot. schulzie/BanksPhotos/CanvaPro

Zwiększona koncentracja składników aktywnych na niewielkiej powierzchni prowadzi do uszkodzenia źdźbeł oraz systemu korzeniowego roślin, a w konsekwencji do żółknięcia, brązowienia i obumierania trawy tzw. Plackami. Jednak, aby podać trawie tak dużą dawkę nawozu jednorazowo, by miejscowo wypaliła darń, trzeba naprawdę się postarać. Zwykle skutki przenawożenia są bardziej złożone oraz wiążą się z osłabieniem kondycji i odporności traw: znacznie szybciej i bardziej szkodzą im upały i susza, a także łatwiej rozwijają się trudne do wyleczenia choroby.

Zastanawiasz się, jak poprawić jakość ziemi po przenawożeniu trawnika, aby kępy miały szansę na szybszą i skuteczniejszą regenerację? Koniecznie wykonaj te trzy zabiegi, działają jak koło ratunkowe dla osłabionej trawy: 

  • oczyść miejsce przenawożenia podstawowym działaniem jest wygrabienie i zebranie pożółkłych, wysuszonych źdźbeł (przydadzą się miotłograbie), ale gdy w czasie prac zauważysz, że trawa jest sfilcowana i zbita, rozważ dodatkową wertykulację, co poprawi również strukturę podłoża; 
  • wypłukuj nagromadzony w podłożu i na powierzchni gleby nadmiar składników w czasie obfitego podlewania – miejsca po przenawożeniu należy mocno podlewać (25-30 litrów na metr kwadratowy trawnika precyzyjną metodą kroplowania), to pozwoli dogłębnie oczyścić podłoże z resztek nawozu oraz poprawi parametry gleby; 
  • zniszczone miejsca dodatkowo podsyp cienką warstwą żyznej ziemi, którą następnie wymieszaj poprzez zruszenie nieco głębszych warstw, w ten sposób wysiany trawnik regeneracyjny przyjmie się lepiej. 

Jeżeli przyszło ci do głowy, aby zniszczoną trawę ratunkowo nawozić, uprzedzamy, abyś tego nie robił. Jedynym środkiem, którego podanie może być teraz uzasadnione, jest preparat odkwaszający glebę, jeśli testy wykonanie po przenawożeniu wykażą, że pH podłoża jest zbyt niskie. 

Jak prawidłowo nawozić trawnik po przenawożeniu?

Niezależnie od tego, czy w miejscu uszkodzenia zdecydujesz się wysiać nową trawę, czy też sięgniesz po kawałek murawy z rolki, uważaj na kolejne próby zasilania zielonego dywanu. Jak prawidłowo nawozić trawnik po przenawożeniu? Pamiętaj o podstawowych zasadach pielęgnacji, dzięki którym unikniesz błędów skutkujących szpetną, żółtą mozaiką. 

  1. Zadbaj o to, by zawsze znać skład i działanie wybranego środka do trawnika oraz wykonuj próby nawożenia na niewielkiej powierzchni.

  2. Do połowy sierpnia stosuj preparaty z azotem, ale później koniecznie zamień je na odżywki przeznaczone do nawożenia jesiennego o zmienionych proporcjach składników aktywnych.

  3. Nawóz podawaj na trawnik świeżo skoszony, który nie jest zawilgotniały ani nadmiernie rozgrzany słońcem.

  4. Nawóz dokładnie odmierzaj, zgodnie z wytycznymi producenta.

  5. Nawozu nigdy nie podawaj „z ręki”, ale wykorzystuj przeznaczone do tego akcesoria, czyli siewnik rotacyjny do nawozów granulowanych oraz spryskiwacz do płynnych koncentratów. 

Po przenawożeniu trawnika rozważ podawanie przez pewien czas odżywek organicznych o łagodniejszym działaniu. Syntetyczne koncentraty możesz zastąpić odpowiednią dawką obornika lub odpadków roślinnych, która zadziała jak kojący kompres i wspomoże zarówno warstwę nadziemną, jak i korzeniową.

Ogrodnicy podpowiadają, aby sezonowe nawożenie wykonywać przed prognozowanym deszczem (ale nie ulewą), podobnie jak rozkładanie eko kompresu – w ten sposób składniki wnikną wraz z wodą pod powierzchnię gleby, a trawa z łatwością pozyska je poprzez korzenie. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak wyrównać trawnik? Kiedy najlepiej to robić, najlepsze sposoby na wypoziomowanie trawnika

Najlepsza trawa na trawnik przydomowy. Jaką trawę kupić i jak siać?

Trawnik bez nawożenia? Żaden problem. Jak założyć i pielęgnować trawnik samonawożący?

Niezastąpiony jesienny nawóz do trawnika. Tylko jeden składnik, bez potrzeby wapnowania

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.