Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Żmije i zaskrońce w ogrodzie. Co zrobić, gdy wpełznie na trawnik, jak pozbyć się węża z działki?

Wiele osób, spotykając węża w swoim ogródku, może poczuć prawdziwą trwogę. Jednak, czy tak naprawdę jest się czego bać? Okazuje się bowiem, że tylko jeden z gatunków węży dziko występujących w Polsce jest jadowity. Sprawdź, jakie rodzaje tych stworzeń można spotkać w naszym kraju i co robić, gdy któryś z nich pojawi się na działce.

Żmije i zaskrońce w ogrodzie. Co zrobić, gdy wpełznie na trawnik, jak pozbyć się węża z działki?
Węże żyją zwykle wśród kamieni i zaroślach. Fot. Gabriel Galgoczy/123RF.com

Spis treści:

Jakie węże występują w Polsce?

W Polsce można spotkać 5 gatunków węży. Niektóre z nich są niezwykle rzadkie – by je zaobserwować trzeba mieć niebywałe szczęście. Co ważne – wszystkie z nich są pod ochroną. Warto o tym pamiętać, gdy natkniemy się na to stworzenie w ogródku. Jakie konkretnie gatunki żyją w naszym kraju? Wyróżniamy węże takie jak:

  • Zaskroniec zwyczajny;
  • Zaskroniec rybołów;
  • Gniewosz plamisty;
  • Wąż Eskulapa;
  • Żmija zygzakowata.

Spośród tych pięciu gatunków, jedynie żmija zygzakowata jest jadowita. Dobrze wiedzieć, że owe stworzenia nie powinny ukąsić człowieka, gdy nie zostaną do tego sprowokowane. Węże żyją z reguły wśród kamieni czy w zaroślach. Niektóre z nich trzymają się blisko akwenów wodnych. Właśnie dlatego czasami zdarza się, że wąż postanawia zadomowić się na posesji, na której znajduje się oczko wodne.

 Wąż nie powinien zaatakować, dopóki nie zostanie do tego sprowokowany. Fot. Dmitry Monastyrskiy

Żmije i zaskrońce na działce – co robić?

W przypadku zaobserwowania żmii zygzakowatej lub zaskrońca zwyczajnego w ogródku – przede wszystkim nie należy wpadać w panikę. Jak już zostało wcześniej wspomniane, wąż nie powinien zaatakować człowieka, jeśli nie zostanie do tego sprowokowany. Należy utrzymywać bezpieczny dystans i nie próbować atakować stworzenia.

Czasami zdarza się, że wąż postanawia zadomowić się w ogródku na stałe. W takiej sytuacji warto zawiadomić leśniczego, straż miejską lub organizację zajmującą się dzikimi zwierzętami.

Przeczytaj również: Wrzuć 2 kulki do każdej dziury w ziemi. Nornice i krety od razu się wyniosą

Jak pozbyć się węża z ogrodu?

W większości przypadków wąż sam opuszcza działkę. Czasem jednak może się zdarzyć, że stworzenie postanowi zostać dłużej. Wówczas, pozbycie się go z ogrodu lepiej jest zostawić odpowiednim służbom lub organizacji zajmującej się dzikimi zwierzętami. Dobrze jednak wiedzieć, w jaki sposób można zapobiec wizytom węży na posesji.

Przede wszystkim – warto regularnie dbać o przycinanie wysokich traw i zarośli. Tego rodzaju miejsca stanowią doskonałą kryjówkę dla węży. Co więcej, rzeczone stworzenia lubią przestrzenie pomiędzy kamieniami lub drewnem. Jeżeli więc mamy w ogródku składowiska tego typu materiałów, to lepiej zrobić z nimi porządek.

Wiele osób stosuje również profesjonalne odstraszacze na węże. Urządzenia emitują dźwięki i wibracje, które mogą pomóc w spłoszeniu tych stworzeń z działki.

Wąż może wpełznąć do altany, a nawet do domu. Fot. Alicja Rabiko-Woźniak/Deccoria.pl

Czy zaskrońce i żmije są niebezpieczne?

Zaskrońce przybierają kolor szarobrązowy lub szarozielony. Czasem można je poznać po żółtych plamkach obecnych za skroniami. Nie są jadowite. Zazwyczaj nie kąsają ludzi bez żadnej przyczyny. Wobec tego nie należy się ich obawiać – przy spotkaniu owego stworzenia w ogródku najlepiej zachować spokój, a wąż sam odpełznie.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o żmiję zygzakowatą. Jest to jedyny gatunek występujący w Polsce, który jest jadowity. Można ją rozpoznać po charakterystycznym zygzaku (tzw. wstędze kainowej) biegnącym przez cały grzbiet. Na szczęście, jeśli chodzi o zdrowe osoby dorosłe, ukąszenie tej żmii zwykle nie jest śmiertelne. Najbardziej zagrożone są jednak osoby starsze oraz dzieci, a także zwierzęta domowe. W przypadku ukąszenia należy udać się do szpitala, bowiem konieczne może okazać się wstrzyknięcie surowicy oraz podanie zastrzyku chroniącego przed tężcem.

Przeczytaj również:

Węże w Polsce. Co zrobić, gdy wąż pojawi się w ogrodzie?

Kret już robi kopce w ogrodzie? Działkowcy mają na szkodnika prosty sposób

Skuteczny sposób na ślimaki w ogrodzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.