Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nawóz naturalny czy mineralny? Zalety i wady, do czego stosować

Zapewnienie roślinom ogrodowym optymalnych warunków do wzrostu może wymagać wykorzystania różnego rodzaju nawozów. Na rynku dostępne są nawozy naturalne oraz mineralne. Produkty te mogą się od siebie znacząco różnić. Jakie są wady i zalety poszczególnych rodzajów nawozów i gdzie znajdują zastosowanie? Odpowiadamy.

Nawóz naturalny czy mineralny? Zalety i wady, do czego stosować
Sprawdź, jaki nawóz wybrać do ogrodu. Fot. tanitost/123RF.com

Spis treści:

Nawozy naturalne – zastosowanie w ogrodzie

Nawozy naturalne to, jak sama nazwa wskazuje, środki pochodzenia naturalnego. Spośród nich wyróżniamy między innymi kompost, obornik czy gnojówkę. Znajdują one szerokie zastosowanie w ogrodzie – służą przede wszystkim do odżywiania roślin. Zmieszane z glebą nawozy naturalne dostarczają uprawom cennych składników odżywczych, takich jak azot, fosfor, potas czy wapń.

Co więcej, nawozy naturalne przyczyniają się do poprawy jakości podłoża. Rzeczone środki sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów mających pozytywny wpływ na strukturę gleby. Kompostu, obornika czy gnojówki można używać do nawożenia warzyw, krzewów owocowych czy kwiatów. Niektórzy ogrodnicy używają nawozów naturalnych również do zasilania trawnika.

Kompost możemy stosować do wszystkich roślin w ogrodzie. Całkowicie naturalny kompost możemy stosować do wszystkich roślin w ogrodzie. Fot. sanddebeautheil/123RF.com

Przeczytaj również: Przerzedzanie warzyw. Chcesz mieć dużą marchew, pietruszkę i cebulę? Wykonaj ten zabieg

Nawozy mineralne – stosować czy nie?

Innym typem nawozów są preparaty mineralne. Środki te powstają zazwyczaj z surowców mineralnych. Produkuje się je w zakładach wykorzystujących technologie związane z syntezą chemiczną. Wielu ogrodników może się zastanawiać nad tym, czy warto stosować nawozy mineralne. Okazuje się, że tak. Należy jednak pamiętać, że zasilanie roślin za pomocą nawozów mineralnych powinno odbywać się z zachowaniem ostrożności. Trzeba przy tym bezwzględnie trzymać się zaleceń określonych przed producenta danego nawozu.

Nawozy mineralne działają szybciej niż naturalne, ale mają również wady. Nawozy mineralne działają szybciej niż naturalne, ale mają również wady. Fot. lubastock/123RF.com

Nawóz mineralny a naturalny – wady i zalety stosowania

Jakie są zalety i wady nawozów naturalnych? Jeśli chodzi o pozytywy, to na pewno warto podkreślić ich przyjazność dla środowiska. Poza tym środki organiczne dostarczają roślinom cennych substancji odżywczych, a ponadto poprawiają właściwości gleby. Wadą nawozów naturalnych jest to, że charakteryzują się one wolniejszym działaniem. Co więcej, tego rodzaju środki mogą odznaczać się dość przykrym zapachem (mowa tu w szczególności o oborniku). Problem ten można jednak rozwiązać, zaopatrując się choćby w obornik granulowany.

A jakie są zalety nawozów mineralnych? Przede wszystkim dostępnych jest wiele rodzajów tego typu środków, które są przystosowane do konkretnych typów roślin. Cechuje je także wysoka koncentracja określonych składników odżywczych oraz – w porównaniu do nawozów organicznych – szybsze działanie. Można wykorzystywać je w sytuacji, gdy gleba w danym miejscu jest uboga w konkretny pierwiastek.

Niestety, nawozy mineralne nie są wolne od wad. Intensywne wykorzystywanie tych środków w celu zasilania roślin może w dłuższej perspektywie negatywnie odbić się na żyzności gleby. Co więcej, jeśli owe środki przedostaną się do wód gruntowych, to mogą one przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska. Wobec tego trzeba pamiętać o tym, by stosować nawozy mineralne z umiarem.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Nawozy zielone do ogrodu. Najlepsze rośliny i przepisy na nawozy

Jak bez chemii poprawić jakość gleby? Zielone nawozy, które wzbogacają i odkażają ziemię

Domowy nawóz na bazie orzechów i kurkumy. Najpierw podlewaj siewki, potem sadzonki w ogrodzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.