Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co daje przycinanie porzeczki? Te pędy trzeba usunąć latem, krzew będzie porządnie owocował

Gdy z przyjemnością zapełniamy koszyki długo wyczekiwanymi owocami, zdarza nam się zapomnieć o przypadającym w tym samym czasie zabiegu, jakim jest letnie cięcie krzewów owocowych – agrestu, malin i oczywiście wszystkich odmian porzeczki. Niewykonanie go to poważne uchybienie, ponieważ przycinanie porzeczki w lipcu pozwala nie tylko regulować wzrost rośliny, lecz także poprawia jej produktywność. Chcesz, aby porzeczka owocowa za dwie? Bierz się za cięcie, a owoców będzie więcej.

Co daje przycinanie porzeczki? Te pędy trzeba usunąć latem, krzew będzie porządnie owocował
Letnie cięcie porzeczki czarnej, czerwonej i białej pozwala zwiększyć owocowanie krzewu w kolejnym roku, ale tylko wtedy, gdy zaczniesz w określonym momencie po posadzeniu. Fot. elzeva/CanvaPro

Spis treści:

Co daje przycinanie porzeczki?

Przycinanie drzew owocujących latem to istotny zabieg, którego pilnują wszyscy ogrodnicy. Wiedzą, że bez niego drzewa mogą mieć gorszą kondycję, słabiej rosnąć, a także gorzej plonować w kolejnych latach. To recepta na długowieczność oraz wyższą produktywność, dlatego w środku lata cięte są w sadach wiśnie i czereśnie. Jabłonie, śliwy i grusze mają korygowaną koronę i usuwane wilki. Letnie cięcie jest ważne nie tylko dla dużych drzew, lecz także krzewów owocujących: agrestu, malin i oczywiście moich ulubionych porzeczek.

Zaczynając uprawę krzaczków w ogrodzie, zastanawiałam się, co daje przycinanie porzeczki właśnie latem. Uzasadnienie dla tego zabiegu przedstawił mi dziadek, który swoje krzewy delikatnie przycinał co roku, zaczynając zawsze od ściśle określonego momentu, ale o tym później.

Lato to idealny moment na prześwietlenie i odmładzanie roślin oraz regenerację gęstniejących pędów. Wśród zieleniejących liści dokładnie widać wszystkie niekorzystne zmiany zachodzące w obrębie korony krzewu: żółknące blaszki liściowe czy zasychające gałązki. Gdy utrzymują się wysokie temperatury, a pogoda płata figle, wciąż przynosząc ulewne, ale bezproduktywne deszcze, wówczas warto usunąć nadmiernie zagęszczone pędy krzewu, co poprawi cyrkulację powietrza oraz uchroni roślinę przed rozwojem chorób grzybowych.

porzeczka Bez korekcji krzewu oraz regularnego cięcia pędów porzeczka zwiększy wzrost części zielonych kosztem owocowania. Warto temu zapobiec, by mieć większe zbiory. Fot. 8vFanI/CanvaPro

Jednak dla mnie głównym argumentem, przemawiającym za letnim cięciem porzeczki, była poprawa owocowania  dziadek powtarzał, że regularnie powtarzany zabieg pobudza krzewy do wydawania jeszcze większej ilości słodko-kwaśnych pyszności. Ponadto lato to termin bezpieczny, ponieważ nie ma ryzyka uszkodzenia roślin podczas wzrostu, a także wtedy, gdy silnie pobudzone pędy wydzielają najwięcej soków. Tym sposobem zaczęłam ciąć porzeczki latem, trzymając się podyktowanej instrukcji, a efekt naprawdę mnie zaskoczył.

Przeczytaj również: Jak przycinać owocujące krzewy porzeczki czarnej i czerwonej? Za rok zbiory będą jeszcze większe

Letnie cięcie porzeczki

Letnie prześwietlanie krzewów porzeczki czarnej, czerwonej i białej korzystnie wpływa na owocowanie w kolejnych latach. Jednak nie wszystkie krzewy przycina się w tym samym momencie. Technika cięcia również zależy od kilku zmiennych, a mianowicie od tego, którą odmianę chcemy uporządkować, odmłodzić lub pobudzić do wzrostu, jaki jest jej wybrany sposób prowadzenia, a także wiek okazu.

Regularnie przycinany i dobrze uformowany krzew porzeczki powinien mieć od 8 do 10 pędów szkieletowych w wieku 1-3 lat (czarna porzeczka) lub w wieku 1-5 lat (czerwona i biała porzeczka). Starsze krzewy niż 5-letnie mogą mieć do 10 do 16 pędów, jednak ważne jest wycinanie tych najstarszych, najmniej produktywnych.

Kiedy i w jaki sposób należy przeprowadzić pierwsze, letnie cięcie porzeczki?

  • Porzeczki czarne należy przyciąć tuż po letnim owocowaniu w 3 roku po posadzeniu. Od tej pory ważna jest systematyczność, zaleca się powtarzanie zabiegu pielęgnacyjnego co roku w tym samym terminie. Pamiętaj, że przy uprawie tego gatunku ważne jest pozostawienie na krzewie pędów jednorocznych oraz dwuletnich. Starsze gałęzie trzeba po zbiorach usuwać, oczyszczając tym samym roślinę, która zdążyła już nadmiernie się zagęścić.

  • Porzeczki czerwone i białe należy przyciąć po raz pierwszy w 4 roku po posadzeniu. W przypadku obu tych gatunków zarówno pędy młodsze, jak i starsze są bardzo cenne, bo wszystkie wydają owoce. Dla zachowania maksymalnej plenności warto co roku zostawić na krzewie po 3-4 pędy z każdego roku, delikatnie skracając je do wysokości 6 oczek. Przystępując do letniego cięcia, usuń 2-3 najstarsze gałęzie, ponieważ dzięki temu roślina szybciej wypuści nowe.

porzeczki Aby cięcie krzewu przyniosło zamierzony skutek, nie można zacząć zbyt wcześnie. Kolorowe porzeczki potrzebują aż 4 lat na adaptację i dopiero wówczas należy sięgnąć po nożyce. Fot. Ozii45/akchamczuk/CanvaPro

Nigdy wcześniej nie wykonywałeś letniego cięcia krzewów porzeczki? To może być główną przyczyną osłabienia owocowania oraz zahamowania wzrostu. Nadszedł doskonały moment, by odmłodzić krzew i sprawić, że zyska on nową energię, a tym samym pozwoli ci już niedługo cieszyć się takimi zbiorami, jakie zawsze chciałeś mieć.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak zrobić sadzonki porzeczki? Dwa ciekawe sposoby rozmnażania porzeczki

Rozmnażanie borówki amerykańskiej przez odkłady i sadzonki zielne. Jak zrobić to dobrze?

Dlaczego owoce winorośli pękają? Możesz zapobiec pękaniu winogron

Cięcie agrestu - kiedy i jak przycinać krzewy agrestu, aby mieć dorodne owoce?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.