Porady ogrodnicze

Najmodniejsza ozdoba roślinna w tym roku. Jak samemu zrobić kokedamę?

Tę niezwykłą dekorację pokochają miłośnicy roślin doniczkowych, którzy szukają oryginalnych rozwiązań na wyeksponowanie ulubionych okazów. Nie potrzebujesz doniczki, aby trzymać w domu rośliny zielone i kwitnące. Japończycy na co dzień stosują technikę sadzenia kwiatów w kuli ziemi i mchu. To alternatywa dla koszyków, kwietników z makramy i innych, dobrze nam znanych rozwiązań. Sprawdź, jak zrobić kokedamę w 3 prostych krokach i zawieś ją pod sufitem, a twoi goście zaniemówią, gdy ją zobaczą.

Najmodniejsza ozdoba roślinna w tym roku. Jak samemu zrobić kokedamę?
Co to jest kokedama? Kule ziemi zawinięte w mech, które potrafią zastąpić doniczkę na nawet 4 lata. Fot. kipgodi/123rf.com

Spis treści: 

Co to jest kokedama?

Półki w sklepach ogrodniczych wprost uginają się pod ciężarem najróżniejszych doniczek. Możemy znaleźć rozmaite kształty, wielkości, kolory i formy, jedne zupełnie proste, inne z kolei zaskakująco oryginalne. Jednak rośliny posadzone w nich prezentują się podobnie, a doniczki, niezależnie od wybranej wielkości, zajmują powierzchnię parapetów, podłogi czy pionowych kwietników. Czy da się inaczej wyeksponować rośliny? Japończycy wiedzą, że tak. To właśnie z ich nowoczesnej kultury ogrodniczej wywodzi się technika znana jako kokedama, która pozwala trzymać w domu najróżniejsze okazy kwiatów zielonych i kwitnących, nie sadząc ich w doniczkach.  

Co to jest kokedama? W dosłownym tłumaczeniu to piłka z mchu. Formuje się ją ze specjalnie przygotowanego podłoża, dość plastycznego, a jednocześnie trwałego na tyle, że pozwala nie tylko na eksponowanie gotowych kompozycji kwiatowych na podstawkach, lecz także w powietrzu. Gotowe kokedamy można zawiesić pod sufitem, we wnękach okiennych, nad stołem jadalnianym, a także jako dekorację holu, łazienki, pokoju do medytacji, ale równie dobrze w ogrodowej altanie. W ten sposób oszczędza się miejsce, a efektowna dekoracja stanowi subtelnie wkomponowany, zielony akcent, na którym każdy, wchodząc do pomieszczenia, choć na chwilę zawiesi wzrok.

Przeczytaj również: Ogród w stylu japońskim. Jakie rośliny powinny się w nim znaleźć?

Jak zrobić kokedamę – poradnik w 3 krokach

W kuli z mchu można posadzić prawie każdą roślinę domową. W klasycznej wersji najczęściej spotyka się tak wyeksponowany bluszcz lub zielone pnącza Epipremnum. Jednak wiszący ogród w kulach mchu spokojnie wykonasz, sadząc w nich paprocie, rozchodniki, storczyki, niewielkie skrzydłokwiaty, fitonie, a także efektownie poprowadzone fikusy. Jedynym ograniczeniem jest wielkość bryły korzeniowej wybieranych roślin – musi być niewielka, stosunkowo płytka i rozrastająca się powoli.

Aby twoje rośliny mogły zdrowo i bezpiecznie rosnąć w kulistej donicy bez donicy, potrzebne jest idealnie skomponowane podłoże. Przygotuj je, łącząc ze sobą: 

  • podłoże kwiatowe z doniczki, w której przyniosłeś roślinę ze sklepu, 
  • plastyczny, lepki torf keto, 
  • paloną glinę. 

Za odpowiednie składniki do mieszaniny kokedama uważane są też gotowe podłoża do bonsai, akadama, dodatek mchu torfowca. Ważne, aby całość po zmieszaniu była lepka, elastyczna i z łatwością utrzymywała stały poziom wilgoci.

kokedama Przygotowując kulę z lepkiego podłoża, z pewnością się mocno ubrudzisz, dlatego wcześniej zabezpiecz stanowisko. Fot. zummolo63/

shamanaeva/123rf.com

Do nadania podłożu ostatecznej konsystencji niezbędna będzie woda. Jak zrobić kokedamę? Z naszym poradnikiem wykonasz ją w 3 prostych krokach. 

  1. Do sypkiej mieszaniny dodawaj wodę, naraz wlewając niewielkie jej ilości. Masz uzyskać konsystencję podobną do ciasta. Uważaj, aby podłoża nie przelać. 
  2. Oczyść wybrane rośliny – obsyp nadmiar ziemi i delikatnie rozluźnij system korzeniowy kwiatu. Od razu ukształtuj ręcznie z miękkiej, lepkiej mieszanki kulę wokół korzeni. Lepienie to doskonała zabawa, tylko pamiętaj, aby raz po raz sprawdzać, czy powstająca forma jest trwała i trzyma nadany kształt. 
  3. Gotową formę korzeniową zawiń w lekko zwilżony mech, dociskając go starannie na całej powierzchni kuli i dokładnie zwiąż wodoodpornym sznurkiem lub żyłką pasującą kolorem do mchu. Tak zabezpieczysz powstałą kompozycję. 

Dalsza pielęgnacja kuli kokedama zależy od potrzeb posadzonej w niej rośliny. Jedne będą potrzebowały więcej naturalnego światła, inne nieco mniej. Zawsze trzymaj kokedamę z dala od miejsc wystawionych na bezpośrednie działanie słońca, bo wysuszenie mchu mogłoby przekreślić szansę na długie życie rośliny.

kokedama sznur Zawinięcie w sznurek kuli kokedama to ostatni punkt przed kąpielą wodną. Za chwilę kompozycja będzie gotowa do zawieszenia w powietrzu. Fot. maridav/zummolo63/123rf.com

Obowiązkowo pilnuj podlewania kompozycji. Zraszaj kulę regularnie z pomocą spryskiwacza ustawionego na łagodną mgiełkę, a raz w tygodniu zafunduj roślince kąpiel wodną. Zanurz kokedamę w wodzie i poczekaj, aż na jej powierzchni przestaną pojawiać się pęcherzyki powietrza. To znak, że czas wyjąć kulę. Prawidłowo wykonane kokedamy potrafią rosnąć nawet do 4 lat. Gdy zauważysz, że korzenie przerastają mech, wówczas zrób nową, większą albo przesadź kwiat do doniczki – masz pełną dowolność.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Pieris japoński - japoński krzew o pięknych kwiatach i liściach. Jak uprawiać pierisa?

Jak założyć ogród japoński? Zasady projektowania, najpiękniejsze rośliny, pielęgnacja

Idealne drzewko do małych ogrodów. Klon japoński zachwyci każdego!

Gdzie ustawić kwiaty doniczkowe w domu? Zadbaj o najlepsze miejsca dla swoich roślin

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.