Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak założyć ogród japoński? Zasady projektowania, najpiękniejsze rośliny, pielęgnacja

Ogrody w stylu japońskim cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Czym się charakteryzują? Jakie rośliny powinny się w nich znaleźć?

Jak założyć ogród japoński? Zasady projektowania, najpiękniejsze rośliny, pielęgnacja
Ogrody w stylu japońskim są prawdziwym dziełem sztuki ogrodniczej. Fot.123RF.com

Spis treści:

Ogród w stylu japońskim - co warto o nim wiedzieć? 

Ogrody w stylu japońskim są prawdziwym dziełem sztuki ogrodniczej. Nic nie jest tam pozostawione przypadkowi. To przestrzeń, która zgodnie z tamtejszą filozofią powinna być miejscem do medytacji oraz wyciszenia. Dlatego tak ważny jest minimalizm w liczbie nasadzeń, ozdób i elementów małej architektury. 

Ogród w stylu japońskim ma kilka charakterystycznych cech oraz elementów. To przede wszystkim: 

 • minimalizm – przesyt i przepych to elementy zaburzające spokój i harmonię;  
 • nieregularność, czyli asymetria w nasadzeniach; 
 • harmonia – rośliny i mała architektura powinny tworzyć spójną całość; 
 • zasada trójkąta – tworzenie asymetrycznych kompozycji, np. z roślin i kamieni, które wspólnie formują   trójkąt; 
 • proporcjonalność obiektów w ogrodzie – wszystkie rośliny i elementy małej architektury powinny mieć podobną wielkość – unikamy łączenia bardzo dużych elementów z bardzo małymi; 
 • „niewidzialna ingerencja” – ogród ma wyglądać tak, jakby istniał od wielu lat, a może nawet wieków, a w jego wygląd nie ingerował człowiek; 
 • woda – szczególnie ta przelewająca się, dynamiczna, np. w wodospadzie czy strumyku; 
 • kamień symbolizujący trwałość natury; - swą formą powinien przypominać górskie szczyty i spotykane w dolinach skały; 
 • formowanie drzew i krzewów w sposób imitujący naturalny pokrój roślin. 

Wielu osobom ogród w stylu japońskim kojarzy się przede wszystkim z misternie przyciętymi roślinami, które mimo to wyglądają jak „nietknięte” ręką ogrodnika. Charakterystyczne są również zaokrąglone linie, które można znaleźć również m.in. w kształcie zbiorników wodnych i elementach małej architektury.  

ogród japoński W ogrodach japońskich dominuje zieleń – symbol długiego życia. Fot.123RF.com

Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na aranżację japońskiego ogrodu w zgodzie ze wszystkimi zasadami. To trudne w polskich warunkach. Jednak bez problemu można wybrać kilka charakterystycznych dla tej stylistyki elementów i sprawić, by przydomowy ogród zyskał niebanalny, orientalny klimat. 

Ogród w stylu japońskim – jakie rośliny powinny się w nim znaleźć? 

W ogrodach japońskich dominuje zieleń – symbol długiego życia. Kolorowe kwiaty są tylko dodatkiem w aranżacji. Najczęściej ich płatki mają kolor: 

 • biały, 
 • jasnoróżowy, 
 • liliowy. 

W ogrodach w stylu japońskim powinny znaleźć się trawy ozdobne, krzewy i drzewa. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej? 

Azalie są uprawiane od wieków w ogrodach japońskich. Dorastają maksymalnie do 150 cm. W Polskim klimacie wymagają okrywania na zimę oraz regularnego podlewania w czasie suszy. 

 • Bambus 

Bambus jest charakterystyczną rośliną w ogrodach japońskich. W Polsce coraz większą popularnością cieszą się odmiany mrozoodporne. Bambus wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru. 

Przeczytaj również:  TOP 5 gatunków bambusa idealne do ogrodu i na taras

Zimozielony krzew, który warto uprawiać w donicy. Wymaga zimowania w pomieszczeniu (nie jest mrozoodporna). Od wiosny do jesieni co dwa tygodnie trzeba ją regularnie nawozić. 

 • Wiśnia japońska 

Wiśnia japońska jest drzewem ozdobnym (nie ma owoców). Dorasta do 10 m wysokości. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. 

 • Funkia ogrodowa 

Funkia ogrodowa jest długowieczną byliną. Dorasta maksymalnie do 70 wysokości. Ma małe wymagania stanowiskowe. Wymaga podlewania w czasie suszy, a wiosną i latem nawożenia nawozami mineralnymi. 

Glicynia jest bardzo efektownym pnączem. Kwitnącym na biało od maja do sierpnia. Wymaga solidnych podpór oraz podlewania w czasie suszy.  

ogród japoński Kamienne latarnie symbolizują moc czterech żywiołów. Fot.123RF.com

Ogród w stylu japońskim – jakie ozdoby wybrać? 

Główną ozdobą w ogrodach w stylu japońskim są ozdoby naturalne: ułożone w łuki czy półkola kamienie, a także woda w postaci małych strumyków lub wodospadów. Te ostatnie oczywiście mogą pojawiać się w wersji „mini” – trudno bowiem wyobrazić sobie, by woda zajęła większość przydomowej działki.  

Jeśli chodzi o mniej naturalne dekoracje, warto postawić na kamienne latarnie, które symbolizują moc czterech żywiołów: ziemi, wody, ognia i wiatru. Ponad 1000 lat temu przybyły one do Japonii z Chin. Źródłem ich światła może być świeczka lub żarówka (większość latarni ma wydrążone miejsce na przewód elektryczny). 

Ważną ozdobą w japońskich ogrodach są posągi lwa i lwicy, które symbolizują dwie siły – yin i yang. Postawione przy wejściu do ogrodu, chronią go nieproszonymi gośćmi.  

W europejskich ogrodach w stylu japońskim dominują wykonane z betonu lampy i posągi buddy. W nowoczesnych ogrodach coraz częściej pojawiają się niewielkich rozmiarów kamienne lub betonowe fontanny. Są idealną ozdobą do małych ogrodów japońskich 

Jak pielęgnować ogród w stylu japońskim? 

Pielęgnacja ogrodu musi być systematyczna. Przede wszystkim regularnie usuwaj zwiędłe pędy i liście. Zaleca się dwa razy w roku przycinać krzewy, drzewa i żywopłot. Podczas cięcia należy zachować zaokrąglony kształt roślin. Ścieżki ogrodowe z kamieni trzeba regularnie ręcznie odchwaszczać.  

Aby trawnik miał piękny wygląd, należy przeprowadzać prace pielęgnacyjne. Wiosną zalecana jest aeracja i wertykulacja oraz nawożenie nawozem wieloskładnikowym. Od wiosny do jesieni niezbędne jest regularne koszenie. W czasie upalnych dni trzeba nawadniać trawnik. Jesienią warto usunąć z niego zwiędłe liście, ponieważ mogą przyczynić się do powstania chorób grzybowych.  

Najpopularniejsze rodzaje ogrodów w stylu japońskim 

Ogród japoński Chaniwa 

W ogrodach japońskich Chaniwa odbywały się tradycyjne ceremonie związane z parzeniem herbaty. W centrum tego ogrodu znajduje się dom herbaciany. Wiodą do niego kamienne ścieżki, przy których znajdują się latarenki i misy wypełnione wodą. Obok domu herbacianego bardzo często znajduje się małe oczko wodne.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Sova (@sovashibu_hiroshi_cos) 

Ogród japoński Karensansui 

Ogród japoński Karesansui nazywany jest również suchym ogrodem. Nie ma w nim strumyków, kaskad ani stawów. Ten rodzaj ogrodu japońskiego bardzo często zakładany był przy klasztorach, ponieważ sprzyjał medytacji. W Karesansui dominuje kamień, żwir i piasek. Zakładany jest głównie na płaskim terenie. 

Ogród japoński Tsukiyama 

Ogród japoński Tsukiyma ma górski charakter – pojawiają się w nim wzgórza i strumień. Jeśli teren jest płaski, projektanci tworzą sztuczne wzgórza lub niewielkie pagórki, przez które płynie strumień symbolizujący ruch i życie. W ogrodzie Tsukiyama projektuje się miejsca imitujące tarasy widokowe. 

Ogród japoński Kaiyu-shik 

Ogród japoński Kaiyu-shik zwany jest również rotacyjnym. Centralnym punktem tego ogrodu są ścieżki, dzięki którym w czasie spaceru można odwiedzić kluczowe dla ogrodu miejsca np. oczko wodne. W tym ogrodzie warto umieścić mostek lub sztuczne wyspy z nasadzeniami, np. azaliami lub miniaturowymi sosnami. Ogród japoński Kaiyu-shik sprzyja komplementacji i wewnętrznemu wyciszeniu. 

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.