Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najładniejsze drzewa do małych ogrodów. Kwitną, pachną i zmieniają kolory na jesień

Nie sposób wyobrazić sobie ogrodu bez drzew. Pełnią one wiele funkcji: stanowią wyjątkową ozdobę, zapewnią cień, a nawet mogą wydawać smaczne owoce. Co jednak, gdy jesteś posiadaczem małego ogrodu? Również na niewielkim obszarze możesz posadzić sporo gatunków i odmian. Poznaj najładniejsze drzewa do małych ogrodów. Te odmiany staną się centralnym punktem w przestrzeni ogrodowej. 

Najładniejsze drzewa do małych ogrodów. Kwitną, pachną i zmieniają kolory na jesień
Oto najładniejsze drzewa do małego ogrodu. Pięknie kwitną, przyjemnie pachną i mają kolorowe liście. Fot.cynsha/123RF.com

Spis treści:

Jak wybrać drzewo do ogrodu?

Wybierając drzewo do ogrodu, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, m.in. wielkość terenu, stopień nasłonecznienia czy rodzaj gleby. Właściciele małych ogrodów często zastanawiają się, jaką formę drzewka najlepiej posadzić? Szczepione na pniu, a może niewielkie drzewa czy wysokie krzewy? Należy przede wszystkim wybrać taką roślinę, która nie będzie zbyt duża w stosunku do powierzchni działki. Ponadto warto zastanowić się, czy drzewo ma pełnić inne funkcje oprócz ozdobnych? Czy ma ono być tylko kwitnące i pachnące, a może chcemy, by roślina, którą sadzimy, pełniła również funkcję użytkową, czyli dawała nam owoce? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. 

Najładniejsze drzewa do małego ogrodu

Zastanawiasz się, jakie drzewo posadzić w małym ogrodzie? Chcesz, żeby kwitło, pachniało, przebarwiało się jesienią, a może dawało cień i owoce? W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się drzewa pienne, czyli szczepione na pniu, ale nie tylko. Szczególną uwagę należy zwrócić na tempo ich wzrostu, a także maksymalną wielkość, do jakiej dorastają poszczególne gatunki. Poznaj najładniejsze drzewa do małego ogrodu, ale również do donic na balkony i tarasy.

  • Klony 

Klony, szczególnie te szczepione na pniu, są idealnym wyborem do małych ogrodów. Niestety nie cechują się one wysoką odpornością na mróz, dlatego mogą wymagać dodatkowej ochrony przed zimą, zwłaszcza w chłodniejszym klimacie. Decydując się na ten gatunek, musisz pamiętać, że wymaga on częstego, regularnego i mocnego cięcia – wówczas drzewka będą miały ładny pokrój. Najczęściej spotykane są klony w odmianie 'Crismon Sentry' i 'Royal Red' o purpurowych liściach. Sporą popularnością cieszy się również klon 'Drummondii' o pstrych liściach oraz klon jesionolistny 'Flamingo'.

Klasyczny klon o zielonym ulistnieniu to klon w odmianie 'Globosum'. By drzewka rosły szybko i zdrowo, wymagają gleb żyznych, wilgotnych, o odczynie kwaśnym lub obojętnym. Z kolei odmiany o ciemnych lub pstrych liściach potrzebują dużo słońca, by nie straciły swojego ładnego wybarwienia.

drzewa do małego ogrodu Klon 'Drummondii' będzie doskonałą ozdobą małego ogrodu. Fot.vodolej/dpotashkin/123RF.com

  • Robinia akacjowa 

Jeżeli w swoim ogrodzie masz glebę piaszczystą i ubogą, to w takich warunkach idealnie sprawdzi się robinia akacjowa, zwłaszcza odmiany o wolnym tempie wzrostu. Jest dobrze znana z cudownie pachnących i pięknych kwiatów. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to drzewko bardzo łamliwe, zwłaszcza przy silnych wiatrach. Jeżeli nie będziesz jej regularnie przycinać, szybko straci swój ładny pokrój. Najbardziej lubi suche, ciepłe i słoneczne stanowiska, ale poradzi sobie też w półcieniu. Ciekawą odmianą robinii akacjowej, która idealnie sprawdzi się w małych ogrodach, jest 'Umbraculifera'. Warto jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do odmian tradycyjnych, nie wytwarza kwiatów.  

Przeczytaj również: Dlaczego dereń jadalny nie owocuje? Jak pielęgnować krzew, by przyspieszyć owocowanie

  • Platan klonolistny

Kolejnym drzewkiem, które warto posadzić w małym ogrodzie, jest platan klonolistny (Platanus acerifolia), oczywiście w formie szczepionej, ponieważ w naturalnej formie osiąga imponujące rozmiary. Wymaga gleby żyznej, wilgotnej, piaszczysto-gliniastej oraz ciepłego i nasłonecznionego stanowiska. Jesienią jego liście przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo. Odmiana polecana do małych ogrodów to m.in. 'Alpens Globe'.    

jak wybrać drzewo do ogrodu Wybierając drzewa do małego ogrodu, zwróć uwagę nie tylko na ich walory dekoracyjne, ale również ich rozmiar. Fot.qwartm/123RF.com 

  • Katalpa

Warto również zwrócić uwagę na katalpę, która inaczej nazywana jest surmią. Znana jest ze swoich dużych, pięknych i ozdobnych liści, pachnących kwiatów oraz owoców w formie strąków. Katalpa nie ma zbyt wielkich wymagań jeżeli chodzi o podłoże. Wymaga jednak stanowiska ciepłego i osłoniętego, ponieważ jest krucha i lubi łamać się na silnym wietrze. Jeśli jej nie tniemy i nie formujemy, to szybko traci ładny pokrój. Ciekawą odmianą do małego ogrodu jest 'Nana'. 

  • Wierzby pienne

Wymagają one dużo słońca i wody, ale i bez tego sobie całkiem nieźle radzą. Ciekawą formę płaczącą ma wierzba 'Iwa'. Bardzo popularna jest również wierzba 'Hakuro Nishiki', gdyż daje spore pole do popisu w komponowaniu jej z innymi roślinami. Ciekawą formę ma również wierzba siwa, potocznie nazywana wierzbą bambusową lub palmową. Jest idealna do małych ogrodów nowoczesnych, zwłaszcza w kompozycji z trawami ozdobnymi.  Wierzby trzeba ciąć często i regularnie, by zagęszczały się, rosły szybciej i miały ładny, ciekawy pokrój.  

najładniejsze drzewa do małego ogrodu Szukasz drzewa do małego ogrodu? Przyjrzyj się wierzbom piennym. Fot.jarizpj/123RF.com

Jakie drzewa posadzić w małym ogrodzie?

W małych i nowoczesnych ogrodach ładnie i ciekawie będą wyglądać również drzewa szczepione i prowadzone w formie ekranów czy parasoli. W takiej formie najczęściej spotkać można takie gatunki, jak: lipy, klony, platany, graby oraz dęby. Każdy bez problemu znajdzie drzewo, które będzie pasowało do warunków, jakie ma w ogrodzie. W sklepach i szkółkach ogrodniczych coraz częściej spotkać można drzewa użytkowe, takie jak: jabłonie lub czereśnie w formie szpalerowej.

Jeżeli chcemy wprowadzić do ogrodu odrobinę cienia i zależy nam również na tym, aby zasłonić się od sąsiada, to warto zainwestować w graby w formie kolumnowej (np. odmiana 'Fastigiata'). Lubią gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie zasadowym. Ponadto można postawić na drzewa w formie naturalnej, które przepięknie wypełnią niewielkie ogrody. Jeśli szukasz roślin o purpurowym ulistnieniu, wybierz śliwę dziecięcą, czeremchę 'Colorata', jaboń rajską odmiany 'Royal' lub 'Rehder'. 

Jeśli chodzi o drzewa w formie wielopniowej, warto również wybrać brzozy oraz cudownie pachnące lilaki. Jeżeli chcesz zapewnić sobie nieco więcej cienia, do małych ogrodów warto wybrać takie drzewa, jak jarząb pospolity lub jarząb szwedzki. W formie niezbyt dużego drzewa idealnie  sprawdzi się również głóg pośredni 'Paul's Scarlet'.  Bardzo łatwo się przyjmuje i nie potrzebuje żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. 

Artykuł został uzupełniony i zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 17.07.2020 roku.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Te kwiaty kwitną przez całe lato. Dodadzą twojemu ogrodowi uroku i wspaniałych kolorów

Uprawa i cięcie jabłoni ozdobnej. Kiedy jest najlepszy czas na przycinanie, a kiedy nie wolno tego robić

Piękna ozdoba skalniaków i rabat kwiatowych. Zawciąg nadmorski – ciekawe odmiany i uprawa

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.