Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak sadzić pory? Warzywa urosną duże, grube i będą miały więcej białej części

Por to popularne warzywo, które nada każdej potrawie wyjątkowy, wyrazisty charakter. Ma nieco łagodniejszy i słodszy smak w porównaniu do cebuli lub czosnku, a jego korzyści zdrowotne są nieocenione. Wielu ogrodników zastanawia się, kiedy i jak sadzić pory, żeby były duże oraz miały więcej białej części. Okazuje się, że istnieje prosty sposób, dzięki któremu plony będą obfite i smaczne. Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek.  

Jak sadzić pory? Warzywa urosną duże, grube i będą miały więcej białej części
Podpowiadamy, jak sadzić pory, aby były duże i miały więcej białej części. Fot.milena1990/CanvaPro

Spis treści:

Kiedy sadzić pory?

Por to warzywo dość łatwe w uprawie, ale pod warunkiem, że zapewnimy mu odpowiednie warunki. Zanim do niej przystąpimy, powinniśmy wcześniej poznać wymagania tej rośliny. Wielu ogrodników, zwłaszcza tych początkujących narzeka, że uprawa tego warzywa nie zawsze kończy się powodzeniem, dlatego często z niej rezygnują. A szkoda, ponieważ por jest nie tylko wyjątkowo smaczny, ale również korzystny dla naszego zdrowia. Ogromny wpływ na sukces uprawy tego warzywa mają odpowiednio dobrany czas i metoda sadzenia.

Kiedy sadzić pory? Warzywo to można uprawiać z bezpośredniego siewu wprost do gruntu. Natomiast ze względu na długi okres wegetacji (nawet 170 dni), pory najlepiej uprawiać z rozsady. Nasiona wysiewa się w zależności od odmiany i czasu zbioru – odmiany wczesne można wysiewać już od połowy stycznia do połowy lutego. Na miejsce stale sadzonki wysadza się zwykle od połowy kwietnia. Jeśli warunki pogodowe na to pozwalają, czynność tę można przeprowadzić wcześniej – pod koniec marca lub na początku kwietnia. Choć por jest wrażliwy na niskie temperatury (mogą prowadzić do uszkodzenia rośliny), potrafi przetrwać lekkie, nocne przymrozki.  

jak sadzić pory Pod uprawę pora należy przeznaczyć stanowisko słoneczne. Fot.Mahlon Wills/CanvaPro

Jak sadzić pory, żeby były duże?

Sukces w uprawie poru zależy nie tylko od tego, kiedy umieścimy sadzonki w gruncie, ale również metody sadzenia. Zanim przystąpimy do czynności, należy pamiętać o kilku istotnych krokach. Jednym z kluczowych elementów jest przygotowanie podłoża, które wpływa na rozwój roślin i ich plonowanie. Ziemia powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna, o odczynie zasadowym lub lekko kwaśnym (pH 6-7). Przed sadzeniem pora należy dokładnie odchwaszczać i spulchnić glebę. Aby zapewnić roślinom odpowiednie składniki odżywcze, można dodać do niej kompost lub obornik (poprawią też strukturę gleby).       

Jak sadzić pory, żeby były duże i miały więcej białej części? Zanim umieścimy sadzonki w gruncie, warto je delikatnie przyciąć (skracamy czubek, ucinając roślinom 1-2 cm od góry). Poza tym można minimalnie przyciąć korzenie. Dzięki temu młode sadzonki lepiej się przyjmą, a ich pędy będą grubsze. Pod uprawę pora najlepiej przeznaczyć stanowisko słoneczne. Choć poradzi sobie też w półcieniu, będzie wydawał mniejsze plony. Rośliny sadzimy w rozstawie co 10-20 cm w rzędzie i co 30-50 cm między rzędami. Dobry przedplon to warzywa dyniowate i kapustne. Dobrymi sąsiadami dla pora są cebula, marchew, pomidor, rzepa, rzodkiewka, sałata i seler. Natomiast należy unikać sadzenia warzywa obok fasoli czy ziemniaków. To sprawi, że pory urosną duże, grube i będą miały więcej białej części.     

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Dlaczego marchew rośnie zniekształcona i powykręcana? Problemem nie są nasiona

Co zrobić, żeby rzodkiewka nie była robaczywa? Ogrodnik zdradza sprawdzoną metodę

Chcesz mieć koperek wcześniej niż w poprzednich latach? Jest na to skuteczny sposób

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.