Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wszystko, co musisz wiedzieć o podlewaniu i nawożeniu pelargonii. Co zrobić, żeby miała dużo kwiatów?

Dlaczego pelargonia nie chce rosnąć to pytanie, które czasami zadają sobie właściciele tej łatwej skądinąd w uprawie rośliny. Ta zdobi balkony i ogrody przez całe lato, jednak aby cieszyć się ich obfitym kwitnieniem, niezbędne jest nie tylko regularne podlewanie. Kluczem do sukcesu jest także nawożenie pelargonii oraz przestrzeganie kilku prostych zasad pielęgnacyjnych. Wyjaśniamy, dlaczego pelargonia nie chce rosnąć, jak nawozić pelargonie oraz jak je podlewać, aby zapewnić tej popularnej roślinie zdrowy wzrost i pełnię kwiatów przez cały sezon. 

Wszystko, co musisz wiedzieć o podlewaniu i nawożeniu pelargonii. Co zrobić, żeby miała dużo kwiatów?
Uprawa pelargonii nie jest rudna, ale należy stosować się do kilku ważnych zasad, co zaprocentuje pięknymi roślinami na parapecie. Fot. apugach/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego pelargonia nie chce rosnąć?

Pelargonie to rośliny, przynajmniej w teorii, łatwe w pielęgnacji. Niewielki wysiłek wystarczy, aby kwitły łatwo i obficie. Zdarza się jednak, że mimo naszych starań, na roślinie nie pojawiają się nowe kwiaty. Dlaczego pelargonia nie chce rosnąć? Pierwszych źródeł problemu należy szukać w nieprawidłowym podlewaniu. Po pierwsze, nadmierne i zbyt częste może doprowadzić do uszkodzenia korzeni i ich gnicia, przez co roślina nie będzie wytwarzać nowych kwiatów. Jeżeli pelargonia nie chce rosnąć, być może jest to wynik niedostatecznego podlewania. Zbyt mała ilość wody oraz wilgoci sprawia, że kwiaty nie pojawią się na roślinie. Pelargonia nie kwitnie także wtedy, gdy podlewanie jest nieregularne. W skrajnych przypadkach może zestresować ją to do tego stopnia, że ​​nastąpi przerwa w kwitnieniu.

Pelargonie potrzebują przynajmniej sześciu godzin słońca, wtedy rosną i bujnie kwitną. Fot. Aleksandra Góra/Deccoria.pl

Dlaczego pelargonia nie chce rosnąć?
 Problemem może być także niewystarczająca ilość słońca. Pelargonia nie kwitnie, jeżeli ustawiona jest w bardzo zacienionym miejscu.
 Idealnym miejscem dla tej barwnej rośliny jest to, gdzie jest dostęp do minimum sześciu godzin bezpośredniego światła dziennie. Dlaczego pelargonia nie kwitnie? Źródeł problemu można szukać także w błędach w nawożeniu. Choć pelargonie potrzebują regularnego zastrzyku składników odżywczych, to często niedoświadczeni ogrodnicy wybierają nawóz z nadmierną ilością azotu. Ten, choć sprzyjać bujnemu wzrostowi liści, to dzieje się to kosztem kwitnienia kwiatów.

Przeczytaj również7 złotych zasad w uprawie pelargonii. Będą kwitły i rozrastały się przez cały sezon

Przesadzanie oraz stres to również częste przyczyny, przez które pelargonia nie chce rosnąć. Nie należy oczekiwać bujnego kwitnienia po niedawnym przesadzaniu, ponieważ roślina potrzebuje czasu, aby dostosować się do nieznanego środowiska oraz zregenerować system korzeniowy. Jeżeli pelargonia nie kwitnie, być może została zaatakowana przez choroby i szkodniki. Oprócz tego pelargonia nie wybaczy błędów przy przycinaniu. Kiedy ma to miejsce w niewłaściwym dla rośliny czasie lub jest zbyt nadmierne, może to zahamować kwitnienie. Najlepiej przycinać pelargonie wiosną, aby pobudzić je do wzrostu i kwitnienia.

Gdy powierzchnia ziemi w doniczce jest sucha, to znak, ze pelargonia potrzebuje wody. Fot. apugach/123RF.com

Jak często podlewać pelargonie? Zasady podlewania

Podlewanie pelargonii powinno mieć miejsce, gdy powierzchnia ziemi w doniczce przeschnie. Podczas upalnych dni, kiedy termometry przekraczają 30 stopni Celsjusza, powinno się to robić nawet dwa razy dziennie. Jak sprawdzić, czy pelargonie potrzebują wody? Włóż palec do ziemi na głębokość około 2-3 cm. Jeśli jest ciepło i sucho, jest to właściwy czas na podlanie. Jeśli gleba jest nadal chłodna i wilgotna, rośliny jeszcze nie potrzebują podlewania. Możesz także podnieść doniczkę z kwiatami. Jeżeli donica jest zauważalnie ciężka, pelargonia nie potrzebuje wody. Natomiast jeśli jest lekka, trzeba nawilżyć ziemię. Jeśli ziemia odchodzi od krawędzi doniczki to znak, że roślina ma bardzo sucho i przegapiłeś moment podlewania. 

Przeczytaj również: Co posadzić w jednej doniczce z pelargonią? Najważniejsze zasady i lista roślin, które pięknie kwitną przy pelargoniach

Podlewanie pelargonii najlepiej zaplanować na wieczór lub poranek. Dzięki temu w ciepłe dni mniej wody wyparuje i rośliny lepiej wykorzystają wilgoć. Jeżeli pelargonia nie chce rosnąć, warto trzymać się kilu podstawowych zasad podlewania:

Podlewaj pelargonie powoli i równomiernie: wsuń końcówkę konewki pod liście pomiędzy roślinami i pozwól wodzie delikatnie spłynąć na glebę. Co ważne, nie używaj głowicy natryskowej.

Najlepsza jest woda o temperaturze pokojowej: jeśli podlewanie pelargonii ma miejsce z użyciem węża, pamiętaj o umieszczeniu strumienia pod liśćmi.

Unikaj podlewania liści i kwiatów: nie podlewaj z góry ani za pomocą zraszacza. Po pierwsze, kropelki wody powodują szybsze starzenie się kwiatów, szczególnie w przypadku pelargonii stojących. Jeśli tak się stanie, może to prowadzić do choroby grzybowej i szarej pleśni. Po drugie, liście pelargonii zwykle rosną tak gęsto, że woda może nie dotrzeć do korzeni.

Nie zalewaj kwiatów: upewnij się, że nadmiar wody może łatwo spłynąć, aby zapobiec gniciu korzeni. Otwory w dnie pojemników zapewniają drenaż. Po 15 minutach od podlania opróżnij z wody podstawki pod doniczki. Nie dotyczy to oczywiście skrzynek balkonowych, doniczek i wiszących koszy ze zbiornikami na wodę. 

Jeżeli doszło do przelana pelargonii, usuń nadmiar wody. Następnie sprawdź jej korzenie. Ostrożnie wyjmij roślinę z doniczki - zdrowe korzenie są mocne i mają biały lub jasnobrązowy kolor. Czarne, papkowate korzenie są oznaką zgnilizny. Te należy usunąć i ostrożnie odciąć zgniłe lub uszkodzone części. Resztę pozostaw do wyschnięcia. Przed przesadzeniem rośliny do świeżej ziemi należy poczekać, aż korzenie i gleba nieco wyschną.

Do pelargonii potrzebny jest nawóz z o długim działaniu. Fot. eryperlstrom/jstankiewiczwitekCanvaPro

Czym nawozić pelargonie, żeby miały dużo kwiatów?

Nawożenie pelargonii powinno uwzględnić składniki takie jak azot, fosfor i potas. Nawóz powinien mieć zrównoważony stosunek składników. W praktyce oznacza to, że stosunek ten powinien wynosić np. 10-10-10. Tak jest wtedy, gdy pelargonie ładnie rosną. Klasyczna metoda karmienia na mokro polega na domieszaniu nawozu do wody raz w tygodniu lub co 14 dni. Jeśli zauważysz zmiany w swoich roślinach, dostosuj ilość nawozu.

Jeżeli pelargonia nie chce rosnąć, należy zwiększyć ilość fosforuWtedy stosunek składników nawozu powinien wynosić na przykład 10-20-10. Nawóz do pelargonii powinien być również wybierany na podstawie warunków uprawy. Jeżeli uprawiasz pelargonie w doniczkach, warto sięgnąć po nawozy płynne lub długo działające. Te zagwarantują równomierne dostarczanie składników odżywczych. W przypadku uprawy w gruncie odpowiednie będą nawozy granulowane i organiczne.

Czym nawozić pelargonie? Można także wypróbować domowe sposoby. Jeden z nich to nawóz z ziemniaka. Umytego ziemniaka (ale nie obranego) należy wrzucić do głębokiego naczynia i zalać litrem wody. Całość trzeba jeszcze zblendować na gładką pastę. Tę należy później za pomocą sitka lub gazy dokładnie przecedzić. Gotową mieszanką możesz podlewać sadzonki. Stosuj nawóz raz w miesiącu

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Pelargonia stanie się królową twojego balkonu. Te domowe nawozy nie mają sobie równych

Co zrobić, żeby pelargonie pięknie kwitły przez cały sezon. Czy pelargonie trzeba przycinać?

Uszczykiwanie pelargonii. Jak zagęścić rzadkie pelargonie?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.