Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Andrzej Zasadni

Andrzej Zasadni

Dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem w pracy w radiu i telewizji, obecnie skupiony na tworzeniu unikalnych treści dla czytelników w Internecie. Miłośnik dobrych reportaży i muzyki, fanatyk Arsenalu oraz fan Premier League. Wypoczywa podczas biegania, przemierzania górskich szlaków oraz każdej sportowej aktywności od wspinaczki skalnej po narciarstwo. Swoją przygodę z profesjonalnym dziennikarstwem rozpoczął jeszcze przed ukończeniem studiów z filozofii.

Siew buraka ćwikłowego ma niebagatelne znaczenie dla zdrowego wzrostu i dużego plonu rośliny. Źle przeprowadzony sprawi, że warzywa będą niewielkie, a zamiast czerwonych i soczystych buraków, zbiory obejmą głównie przerośnięte liście. Dlatego najlepszy sposób na siew buraka ćwikłowego to nie przesadzenie z gęstością. Zabiegów pielęgnacyjnych tego warzywa na obowiązkowej liście ogrodnika jest sporo, bo roślina wymagać może także przerywania oraz nawożenia. Podpowiadamy, jak przeprowadzić te zabiegi oraz kiedy przyniosą one oczekiwane efekty.

Czytaj artykuł 

Choroby grzybowe drzew owocowych to poważne zagrożenie dla sadów i ogrodów, które wpływają negatywnie na plony, zdrowie roślin oraz jakość owoców. Wśród licznych grzybów, które atakują drzewa owocowe, znajdują się mączniak, parch oraz brunatna zgnilizna. Chcąc walczyć z tymi infekcjami, trzeba je prawidłowo rozpoznać, podpowiadamy więc, jakie dają objawy oraz na których drzewach pojawiają się najczęściej. Sprawdzamy również co robić, gdy choroby drzew owocowych na dobre zagościły w ogrodzie oraz jakie opryski stosować, by poradzić sobie z mączniakiem, parchem czy zgnilizną. 

Czytaj artykuł 

Przycinanie róży sprawia, że roślina rozwija się prawidłowo i jest zachęcana do efektownego kwitnienia, gdy tylko przyjdzie na nie pora. Jednak jednoczesne cięcie wiosenne wielu krzewów róż w ogrodzie może sprawić, że zakwitną one w tym samym czasie, po czym pozostaną w uśpieniu do kolejnego sezonu. Co zrobić, jeśli chcemy, by ani na chwilę nie zabrakło w ogrodzie kolorowych pąków i nasze róże kwitły okazale dłużej, jedna po drugiej, nawet całe lato? Rozwiązaniem jest majowe cięcie. Ekspert od róż wyjaśnia, jak prawidłowo je przeprowadzić. 

Czytaj artykuł 

Lawenda uchodzi za łatwą w uprawie roślinę, która nie sprawia ogrodnikowi wiele problemów. Mimo to istnieje kilka rodzajów szkodników, które mogą zaatakować piękną ozdobę ogrodu. Wczesna ich identyfikacja pomoże rozwiązać ewentualne problemy. Sprawdzamy więc, jakie szkodniki atakują lawendę, jak je rozpoznać oraz jak z sukcesem z nimi walczyć. 

Czytaj artykuł 

Czym wyłożyć taras, aby był nie tylko trwały, ale również dobrze się prezentował? Na budowlanym rynku dostępnych możliwości jest sporo, a wiele zależy od naszych upodobań lub przewidzianego budżetu. Taras można wyłożyć więc tradycyjnym drewnem, kamieniem, płytkami lub też deskami kompozytowymi. Szukając inspiracji i próbując odpowiedzieć, co na taras, można także sprawdzić takie opcje jak kostka brukowa, płyty betonowe czy mało popularną sztuczną trawę. Jak widać, opcji jest sporo, dlatego podpowiadamy, czym wyłożyć taras oraz ile kosztują konkretne materiały na taras.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Gnojówka z mniszka lekarskiego to jeden z najtańszych, najbardziej ekologicznych i najprostszych sposobów na to, aby wzmocnić rośliny. Mniszek lekarski jest bogatym źródłem składników odżywczych i z powodzeniem może zastąpić drogie preparaty ze sklepowych półek. Do tego jest dostępny niemal wszędzie, a przełom kwietnia oraz maja to idealny czas na jego zbiory. Nie warto pozbywać się go również po cyklicznym koszeniu ogrodu. Jak zrobić gnojówkę z mniszka lekarskiego oraz do których roślin nadaje się najlepiej?

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Działka ROD droższa od… mieszkania? W wielu województwach stało się to faktem. Choć od lat obserwujemy rosnące zainteresowanie parcelami na Rodzinnych Ogródkach Działkowych, od pewnego czasu ich ceny wystrzeliły w górę. Dlaczego dzisiaj za wydzierżawienie działki ROD trzeba zapłacić nawet kilkaset tysięcy złotych? Sprawdziliśmy ceny działek ROD.

Czytaj artykuł 

Rośliny okrywowe potrafią zmienić każdy ogród w prawdziwe arcydzieła. Kwitną, tworząc piękny kobierzec, a szczególnie warte uwagi są wiosenne gatunki. Świetnie nadają się na skalniaki i kwiatowe poduchy. Rośliny okrywowe doskonale sprawdzają się także w trudnych warunkach, a pielęgnacja bylin nie jest wymagająca. Można więc przy niewielkim wysiłku stworzyć niezwykły ogród, jednak wiele zależy od momentu posadzenia. Oto najlepsze i najładniejsze rośliny okrywowe na kwietne kobierce. 

Czytaj artykuł 

Program Czyste Powietrze pozwala w całości lub częściowo sfinansować inwestycję, jaką jest wymiana źródła ciepła. Od kilku lat z dotacji korzystają ci inwestorzy, którzy stawiają na pompy ciepła. Popyt na urządzenia sprawił jednak, że na rynku pojawili się nieuczciwi sprzedawcy, którzy oferują niskiej jakości produkty. Dlatego wprowadzone zostaną ograniczenia ZUM. Będziesz musiał wybrać urządzenie z listy, aby dostać pieniądze. Sprawdź, czy model, który chcesz kupić, jest na tej liście i czy masz szansę na dofinansowanie wymiany.

Czytaj artykuł 

Pierwsze koszenie trawy po zimie ma ogromne znaczenie. Przeprowadzone zbyt wcześnie sprawi, że trawnik nie zdąży się ukorzenić oraz wzmocnić po trudnym okresie. Nie należy również czekać na ten pielęgnacyjny zabieg zbyt długo, ponieważ źdźbła mogą być już zbyt stare i przerośnięte, co w konsekwencji sprawi, że będą się słabo krzewiły. Podpowiadamy więc kiedy pierwsze koszenie trawy najlepiej wykonać oraz jak kosić trawnik po zimie, aby nie wyrządzić mu niezamierzonych szkód. 

Czytaj artykuł 

Właściciele gruntów mają powody do zmartwień. Już teraz, w przypadku wzrostu wartości nieruchomości i przy ewentualnej sprzedaży działki, muszą płacić rentę planistyczną. Obecnie jej wysokość ustalana jest lokalnie, dlatego zdarza się, że jest to tylko niewielki procent. Tymczasem na horyzoncie pojawiła się zapowiedź ogromnych zmian i drastycznych podwyżek. W ubiegłym roku rząd informował o opłacie, która będzie obowiązkowa dla wszystkich właścicieli gruntów, których wartość wzrośnie, nawet gdy nie zostanie sprzedana. Do tego planowano wprowadzenie maksymalnej stawki, co wiązałoby się z daniną płaconą w tysiącach złotych. Sprawdzamy więc ile wynosi opłata planistyczna, zwana inaczej rentową oraz jakie ewentualne zmiany mogą czekać inwestorów i właścicieli.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Początek marca w ogrodach to czas na wiosenne przycinanie drzew i krzewów. Ta kluczowa dla rozwoju roślin praktyka pozwala im zdrowo kwitnąć i obficie owocować. Niestety, czasem bywa tak, że te dobre intencje mogą obrócić się przeciwko ogrodnikowi. Dzieje się tak, ponieważ nie wszystkie krzewy oraz drzewa wymagają cięcia na początku roku. Podpowiadamy, które drzewa i krzewy nie potrzebują wiosennego przycinania. 

Czytaj artykuł 

Rośliny fitosanitarne to naturalna odpowiedź na nasilenie chorób, szkodników i chwastów. Te pojawiają się szczególnie tam, gdzie przez wiele lat prowadzona jest ta sama uprawa. W takiej sytuacji rośliny fitosanitarne nie tylko poradzą sobie z patogenami oraz niechcianymi szkodnikami, ale jednocześnie pozytywnie wpłyną na glebę, sąsiednie rośliny oraz warzywa. To jednak nie wszystkie ich możliwości. Wyjaśniamy, jak wykorzystać rośliny fitosanitarne w ogrodzie oraz podajemy przykłady najpopularniejszych z nich z konkretnym zastosowaniem. 

Czytaj artykuł 

Dodatek osłonowy powstał dwa lata temu z myślą o najuboższych, którzy muszą radzić sobie w obliczu inflacji oraz rosnących rachunków za energię czy żywność. Już wiadomo, że świadczenie będzie wypłacane także w 2024 roku. Niestety na pomoc nie mogą liczyć wszyscy. Sprawdzamy, komu przysługuje finansowa pomoc oraz do kiedy można składać wniosek o dodatek osłonowy. 

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.