Andrzej Zasadni

Andrzej Zasadni

Dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem w pracy w radiu i telewizji, obecnie skupiony na tworzeniu unikalnych treści dla czytelników w Internecie. Miłośnik dobrych reportaży i muzyki, fanatyk Arsenalu oraz fan Premier League. Wypoczywa podczas biegania, przemierzania górskich szlaków oraz każdej sportowej aktywności od wspinaczki skalnej po narciarstwo. Swoją przygodę z profesjonalnym dziennikarstwem rozpoczął jeszcze przed ukończeniem studiów z filozofii.

Gnojówka z mniszka lekarskiego to jeden z najtańszych, najbardziej ekologicznych i najprostszych sposobów na to, aby wzmocnić rośliny. Mniszek lekarski jest bogatym źródłem składników odżywczych i z powodzeniem może zastąpić drogie preparaty ze sklepowych półek. Do tego jest dostępny niemal wszędzie, a przełom kwietnia oraz maja to idealny czas na jego zbiory. Nie warto pozbywać się go również po cyklicznym koszeniu ogrodu. Jak zrobić gnojówkę z mniszka lekarskiego oraz do których roślin nadaje się najlepiej?

Czytaj artykuł 

Działka ROD droższa od… mieszkania? W wielu województwach stało się to faktem. Choć od lat obserwujemy rosnące zainteresowanie parcelami na Rodzinnych Ogródkach Działkowych, od pewnego czasu ich ceny wystrzeliły w górę. Dlaczego dzisiaj za wydzierżawienie działki ROD trzeba zapłacić nawet kilkaset tysięcy złotych? Sprawdziliśmy ceny działek ROD.

Czytaj artykuł 

Rośliny okrywowe potrafią zmienić każdy ogród w prawdziwe arcydzieła. Kwitną, tworząc piękny kobierzec, a szczególnie warte uwagi są wiosenne gatunki. Świetnie nadają się na skalniaki i kwiatowe poduchy. Rośliny okrywowe doskonale sprawdzają się także w trudnych warunkach, a pielęgnacja bylin nie jest wymagająca. Można więc przy niewielkim wysiłku stworzyć niezwykły ogród, jednak wiele zależy od momentu posadzenia. Oto najlepsze i najładniejsze rośliny okrywowe na kwietne kobierce. 

Czytaj artykuł 

Program Czyste Powietrze pozwala w całości lub częściowo sfinansować inwestycję, jaką jest wymiana źródła ciepła. Od kilku lat z dotacji korzystają ci inwestorzy, którzy stawiają na pompy ciepła. Popyt na urządzenia sprawił jednak, że na rynku pojawili się nieuczciwi sprzedawcy, którzy oferują niskiej jakości produkty. Dlatego wprowadzone zostaną ograniczenia ZUM. Będziesz musiał wybrać urządzenie z listy, aby dostać pieniądze. Sprawdź, czy model, który chcesz kupić, jest na tej liście i czy masz szansę na dofinansowanie wymiany.

Czytaj artykuł 

Pierwsze koszenie trawy po zimie ma ogromne znaczenie. Przeprowadzone zbyt wcześnie sprawi, że trawnik nie zdąży się ukorzenić oraz wzmocnić po trudnym okresie. Nie należy również czekać na ten pielęgnacyjny zabieg zbyt długo, ponieważ źdźbła mogą być już zbyt stare i przerośnięte, co w konsekwencji sprawi, że będą się słabo krzewiły. Podpowiadamy więc kiedy pierwsze koszenie trawy najlepiej wykonać oraz jak kosić trawnik po zimie, aby nie wyrządzić mu niezamierzonych szkód. 

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Właściciele gruntów mają powody do zmartwień. Już teraz, w przypadku wzrostu wartości nieruchomości i przy ewentualnej sprzedaży działki, muszą płacić rentę planistyczną. Obecnie jej wysokość ustalana jest lokalnie, dlatego zdarza się, że jest to tylko niewielki procent. Tymczasem na horyzoncie pojawiła się zapowiedź ogromnych zmian i drastycznych podwyżek. W ubiegłym roku rząd informował o opłacie, która będzie obowiązkowa dla wszystkich właścicieli gruntów, których wartość wzrośnie, nawet gdy nie zostanie sprzedana. Do tego planowano wprowadzenie maksymalnej stawki, co wiązałoby się z daniną płaconą w tysiącach złotych. Sprawdzamy więc ile wynosi opłata planistyczna, zwana inaczej rentową oraz jakie ewentualne zmiany mogą czekać inwestorów i właścicieli.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Początek marca w ogrodach to czas na wiosenne przycinanie drzew i krzewów. Ta kluczowa dla rozwoju roślin praktyka pozwala im zdrowo kwitnąć i obficie owocować. Niestety, czasem bywa tak, że te dobre intencje mogą obrócić się przeciwko ogrodnikowi. Dzieje się tak, ponieważ nie wszystkie krzewy oraz drzewa wymagają cięcia na początku roku. Podpowiadamy, które drzewa i krzewy nie potrzebują wiosennego przycinania. 

Czytaj artykuł 

Rośliny fitosanitarne to naturalna odpowiedź na nasilenie chorób, szkodników i chwastów. Te pojawiają się szczególnie tam, gdzie przez wiele lat prowadzona jest ta sama uprawa. W takiej sytuacji rośliny fitosanitarne nie tylko poradzą sobie z patogenami oraz niechcianymi szkodnikami, ale jednocześnie pozytywnie wpłyną na glebę, sąsiednie rośliny oraz warzywa. To jednak nie wszystkie ich możliwości. Wyjaśniamy, jak wykorzystać rośliny fitosanitarne w ogrodzie oraz podajemy przykłady najpopularniejszych z nich z konkretnym zastosowaniem. 

Czytaj artykuł 

Dodatek osłonowy powstał dwa lata temu z myślą o najuboższych, którzy muszą radzić sobie w obliczu inflacji oraz rosnących rachunków za energię czy żywność. Już wiadomo, że świadczenie będzie wypłacane także w 2024 roku. Niestety na pomoc nie mogą liczyć wszyscy. Sprawdzamy, komu przysługuje finansowa pomoc oraz do kiedy można składać wniosek o dodatek osłonowy. 

Czytaj artykuł 

Parlament Europejski przyjął projekt przepisów, które mają przyspieszyć tempo renowacji budynków, jednocześnie zmniejszyć zużycie energii i obniżyć emisje gazów cieplarnianych. Stąd obowiązkowe remonty starych domów, szczególnie nieocieplonych, a tych w naszym kraju jest nawet 1,8 mln. Sprawdzamy, kiedy wejdzie w życie nowe unijne prawo, na czym dokładnie polega oraz ile domów będzie musiało zostać wyremontowanych.

Czytaj artykuł 

Przydomowy kompostownik to miejsce, do którego trafiają odpady organiczne. Specjalny pojemnik to świetny sposób na recykling. Dlatego też lokalne samorządy zachęcają mieszkańców, aby takie pojawiły się w gospodarstwach, zachęcając ich poprzez dofinansowania czy bezpośrednie użyczanie takich zasobników. Gdzie i kto może dostać darmowy kompostownik?  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Popiół z kominka często jest traktowany jako zbędny produkt, z którym nie można nic zrobić. To jednak ogromny błąd, ponieważ ma wiele zalet i zastosowań, nie tylko w ogrodzie, ale także w domu. Popiół drzewny to mnogość składników mineralnych, ale także sposób na walkę ze szkodnikami. Do tego jest to świetny środek czyszczący. Sprawdzamy, jak wykorzystać popiół z kominka. 

Czytaj artykuł 

Stroik świąteczny na cmentarz to piękny i symboliczny sposób uczczenia pamięci bliskich w okresie Bożego Narodzenia. Bardzo łatwo zrobić go samemu, oszczędzając jednocześnie sporą sumę pieniędzy, bo gotowa wiązanka to wydatek minimum kilkudziesięciu złotych. Podpowiadamy, z czego zrobić stroik świąteczny na grób oraz jak wygląda instrukcja jego wykonania krok po kroku.

Czytaj artykuł 

Pranie odzieży roboczej w pralce to dość powszechna praktyka. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że może okazać się niebezpieczna dla naszego zdrowia. W pralce, pomimo najlepszych starań, po praniu roboczych ubrań mogą pozostać groźne bakterie. Warto więc uświadomić sobie, czy odzież roboczą można prać w domu, a jeśli tak, to w jaki sposób robić to z pożytkiem dla naszego bezpieczeństwa. Rozwiewamy te wątpliwości i sprawdzamy, kiedy pracownikowi przysługuje ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w domu. 

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.