Zgłaszanie azbestu to obowiązek każdego właściciela nieruchomości, na której znajduje się ten materiał. Szkodliwy dla ludzkiego zdrowia wciąż zdobi dachy i elewacje wielu polskich domów. Ostateczny termin na zgłoszenie azbestu to koniec stycznia. Po tym terminie urzędy, które wykryją brak odpowiedniego wniosku, mogą nakładać kary grzywny. Wyjaśniamy, kto i jak powinien zgłosić azbest.
Czytaj artykułCeny działek ROD w zimie to prawdziwa okazja. Wszystko przez niski popyt. Chętni na zakup parceli najczęściej bowiem szukają zielonych terenów w mieście wiosną oraz latem. Zima więc to idealny moment, aby kupić działkę ROD znacznie taniej. Sprawdzamy więc, ile kosztują obecnie takie parcele, jak kupić działkę ROD oraz kto może stać się jej właścicielem.
Czytaj artykułRozpoczęta kilka dni temu jesień nie oznacza końca sezonu grzybowego. Dla wielu gatunków niższe temperatury to idealne warunki do rozwoju dlatego warto spacerować po polskich lasach. W grzybobraniu trzeba jednak zachować daleko idącą ostrożność. Wszystko przez to, że wiele gatunków jadalnych i zdrowych wyglądem niewiele różni się od tych trujących. W najlepszym scenariuszu skończy się na dłuższym pobycie w toalecie, w najgorszym zatrucie może okazać się nawet śmiertelne. Sprawdzamy więc czego unikać podczas grzybobrania oraz jak odróżnić podobne do siebie grzyby jadalne i trujące.
Czytaj artykułUsunięcie pnia drzewa może wydawać się karkołomnym wyzwaniem. Mechaniczne sposoby wymagają użycia siły mięśni lub ciężkich maszyn. Ręczne usunięcie pnia jest jednak niezwykle trudne, a maszyny nie wszędzie są w stanie wjechać. Co więcej, koszt usunięcia pnia nie należy do najniższych. Na szczęście istnieją inne sposoby, choć nieco bardziej czasochłonne, to równie skuteczne i jednocześnie dużo tańsze. Sprawdzamy, jak usunąć pień drzewa alternatywnymi metodami.
Czytaj artykułUprawa pomidora nie zawsze kończy się obfitym plonem. Wiele gatunków tej rośliny podatna jest na choroby, co może szczególnie rozczarować początkujących ogrodników. Chcąc zabezpieczyć pomidory przed grzybami czy patogenami, zapobiegawczo stosuje się opryski. Wśród wielu dostępnych domowych przepisów furorę w ostatnim czasie robi "zupa" z drożdży, która dzięki dodatkowemu składnikowi pozwala wierzyć, że plon będzie obfity, a roślina będzie chroniona przed szkodnikami. Specjalny oprysk można jednak wykorzystać także do innych roślin.
Czytaj artykułPłodozmian w uprawie jest kluczowy, jeżeli zależy nam na udanych i zdrowych zbiorach. Co sadzić po bobie, cebuli, czosnku i ziemniakach? Dzięki naprzemiennemu uprawianiu różnych grup roślin gleba ma szansę na regenerację, ale jednocześnie zmniejsza się ryzyko pojawienia chorób i szkodników. Podpowiadamy, co sadzić po popularnych warzywach oraz jakie korzyści z tego płyną dla naszego ogrodu.
Czytaj artykułRozchodnik trójlistny, znany również jako Sedum ternatum, to zadarniająca bylina pochodząca z Ameryki Północnej, która zdobywa coraz większą popularność w polskich ogrodach. Dzięki swojej odporności i niewielkim wymaganiom pielęgnacyjnym stanowi idealne rozwiązanie dla ogrodników poszukujących rośliny okrywowej na trudne stanowiska. Jej delikatne, trójlistkowe liście i białe, gwiazdkowate kwiaty tworzą malowniczy dywan, który przyciąga uwagę i nadaje ogrodowi naturalny, harmonijny charakter. Podpowiadamy, jak uprawiać rozchodnika trójlistnego oraz gdzie najlepiej sadzić bylinę.
Czytaj artykułDlaczego pelargonia nie chce rosnąć to pytanie, które czasami zadają sobie właściciele tej łatwej skądinąd w uprawie rośliny. Ta zdobi balkony i ogrody przez całe lato, jednak aby cieszyć się ich obfitym kwitnieniem, niezbędne jest nie tylko regularne podlewanie. Kluczem do sukcesu jest także nawożenie pelargonii oraz przestrzeganie kilku prostych zasad pielęgnacyjnych. Wyjaśniamy, dlaczego pelargonia nie chce rosnąć, jak nawozić pelargonie oraz jak je podlewać, aby zapewnić tej popularnej roślinie zdrowy wzrost i pełnię kwiatów przez cały sezon.
Czytaj artykułSiew buraka ćwikłowego ma niebagatelne znaczenie dla zdrowego wzrostu i dużego plonu rośliny. Źle przeprowadzony sprawi, że warzywa będą niewielkie, a zamiast czerwonych i soczystych buraków, zbiory obejmą głównie przerośnięte liście. Dlatego najlepszy sposób na siew buraka ćwikłowego to nie przesadzenie z gęstością. Zabiegów pielęgnacyjnych tego warzywa na obowiązkowej liście ogrodnika jest sporo, bo roślina wymagać może także przerywania oraz nawożenia. Podpowiadamy, jak przeprowadzić te zabiegi oraz kiedy przyniosą one oczekiwane efekty.
Czytaj artykułChoroby grzybowe drzew owocowych to poważne zagrożenie dla sadów i ogrodów, które wpływają negatywnie na plony, zdrowie roślin oraz jakość owoców. Wśród licznych grzybów, które atakują drzewa owocowe, znajdują się mączniak, parch oraz brunatna zgnilizna. Chcąc walczyć z tymi infekcjami, trzeba je prawidłowo rozpoznać, podpowiadamy więc, jakie dają objawy oraz na których drzewach pojawiają się najczęściej. Sprawdzamy również co robić, gdy choroby drzew owocowych na dobre zagościły w ogrodzie oraz jakie opryski stosować, by poradzić sobie z mączniakiem, parchem czy zgnilizną.
Czytaj artykułPrzycinanie róży sprawia, że roślina rozwija się prawidłowo i jest zachęcana do efektownego kwitnienia, gdy tylko przyjdzie na nie pora. Jednak jednoczesne cięcie wiosenne wielu krzewów róż w ogrodzie może sprawić, że zakwitną one w tym samym czasie, po czym pozostaną w uśpieniu do kolejnego sezonu. Co zrobić, jeśli chcemy, by ani na chwilę nie zabrakło w ogrodzie kolorowych pąków i nasze róże kwitły okazale dłużej, jedna po drugiej, nawet całe lato? Rozwiązaniem jest majowe cięcie. Ekspert od róż wyjaśnia, jak prawidłowo je przeprowadzić.
Czytaj artykułLawenda uchodzi za łatwą w uprawie roślinę, która nie sprawia ogrodnikowi wiele problemów. Mimo to istnieje kilka rodzajów szkodników, które mogą zaatakować piękną ozdobę ogrodu. Wczesna ich identyfikacja pomoże rozwiązać ewentualne problemy. Sprawdzamy więc, jakie szkodniki atakują lawendę, jak je rozpoznać oraz jak z sukcesem z nimi walczyć.
Czytaj artykułCzym wyłożyć taras, aby był nie tylko trwały, ale również dobrze się prezentował? Na budowlanym rynku dostępnych możliwości jest sporo, a wiele zależy od naszych upodobań lub przewidzianego budżetu. Taras można wyłożyć więc tradycyjnym drewnem, kamieniem, płytkami lub też deskami kompozytowymi. Szukając inspiracji i próbując odpowiedzieć, co na taras, można także sprawdzić takie opcje jak kostka brukowa, płyty betonowe czy mało popularną sztuczną trawę. Jak widać, opcji jest sporo, dlatego podpowiadamy, czym wyłożyć taras oraz ile kosztują konkretne materiały na taras.
Czytaj artykułGnojówka z mniszka lekarskiego to jeden z najtańszych, najbardziej ekologicznych i najprostszych sposobów na to, aby wzmocnić rośliny. Mniszek lekarski jest bogatym źródłem składników odżywczych i z powodzeniem może zastąpić drogie preparaty ze sklepowych półek. Do tego jest dostępny niemal wszędzie, a przełom kwietnia oraz maja to idealny czas na jego zbiory. Nie warto pozbywać się go również po cyklicznym koszeniu ogrodu. Jak zrobić gnojówkę z mniszka lekarskiego oraz do których roślin nadaje się najlepiej?
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 8
- Następna