Spis treści:
- Dlaczego liście pomidorów skręcają się w rulon?
- Jak uzupełnić niedobory miedzi pomidorów?
- Przenawożenie pomidorów — co robić?
Dlaczego liście pomidorów skręcają się w rulon?
Zwijanie się pomidorów to częsta przypadłość w ogrodzie. Dotyka nie tylko początkujących ogrodników, ale także tych doświadczonych, co wynika z faktu, że to warzywo jest skomplikowane w uprawie. Dlaczego liście pomidorów skręcają się w rulon? Jedną z głównych przyczyn jest przenawożenie. W praktyce oznacza to, że pomidory są przekarmione i szkodzi im zbyt duża ilość nawozu, głównie potasu. To prowadzi do sytuacji, w której liście zaczynają zwijać się do dołu i przybierają ciemnozielony kolor.
Dlaczego liście pomidorów skręcają się w rulon? Kolejnych źródeł problemu można szukać w niewłaściwych warunkach uprawy. Warto pamiętać, że nadmierne nasłonecznienie może powodować zwijanie liści ku górze. To naturalny mechanizm obronnym rośliny. Warunki środowiskowe, takie jak gwałtowne spadki temperatury, również wpływają na zdrowie liści. Zwijanie się pomidorów może wynikać także z powodu złego nawadniania. Zbyt częste lub zbyt rzadkie podlewanie zaburza równowagę wodną w roślinie, prowadząc do stresu, który objawia się zwijaniem liści.
Zwijanie się liści pomidorów może wynikać również z niedoboru mikroelementów. Na przykład brak miedzi sprawia, że starsze liście zwijają się w rurkę, a młodsze drobnieją i stają się sztywne. Może być też tak, że roślina została zaatakowana przez choroby pomidorów. Fuzarioza czy rak bakteryjny mogą powodować poważne problemy z liśćmi pomidorów.
Przeczytaj również: Pomidory będą słodsze niż kiedykolwiek. Zastosuj technikę "5 dni przed zbiorem"
Jak uzupełnić niedobory miedzi pomidorów?
Jak wspomnieliśmy, zwijanie się liści pomidorów może wynikać z niedoboru miedzi. Jak to rozpoznać? Jeżeli liście stają się niebieskozielone i zwijają się na kształt rurek (najczęściej w środkowych i górnych częściach rośliny, w tym na młodych liściach), to możemy mówić o niedoborze miedzi. Może się również zdarzyć, że pomidory mają utrudnione pobieranie miedzi z powodu złego pH gleby. Najlepiej więc utrzymywać pH gleby w granicach 6,0-6,2. Niedobór miedzi może być zauważalny przy pH powyżej 7,0.
Jak uzupełnić niedobory miedzi pomidorów? Do tego najlepiej będzie wykorzystać miedzian. Jego aktywną substancją jest tlenochlorek miedzi. Oferowany jest w sprzedaży w dwóch formach: miedzian jako proszek do przygotowania oprysku oraz miedzian w formie płynnego koncentratu. Oba produkty są certyfikowane i znajdują się na liście środków ochrony roślin dopuszczonych w uprawach ekologicznych.
Jak stosować miedzian na pomidory? Sposób aplikacji różni się w zależności od miejsca uprawy i preparatu. Jeśli chodzi o miedzian w formie proszku, to rozpuszczamy od 2,5 do 3 g proszku w 0,7 litra wody w przypadku pomidorów gruntowych. Natomiast 3 g proszku na 1 litr wody – to roztwór, którym pryskamy pomidory uprawiane w szklarni i pod folią. Jeśli stosujemy miedzian w formie płynnej, to rozpuszczamy od 2 do 2,5 ml środka w 0,7 litra wody do oprysku pomidorów rosnących w gruncie. Natomiast 3 ml środka rozprowadzamy w 1 litrze wody, gdy planujemy pryskać uprawy pod osłoną.
Skręcanie liści pomidorów w rulon może mieć kilka przyczyn, dlatego trzeba uważnie obserwować krzewy. Fot. malleo/123RF.com
Przenawożenie pomidorów — co robić?
Jeżeli wiemy, że poskręcane liście pomidorów wynikają z przenawożenia, warto działać jak najszybciej. Najczęściej do przenawożenia dochodzi, jeżeli ktoś używa często i zbyt duże ilości gnojówki (warto pamiętać, że nie nawozi się pomidorów obornikiem co rok w pełnych dawkach). Niestety poskręcanych liści, szczególnie na dolnych piętrach, nie sposób już uratować, dlatego należy usunąć liście.
Jeżeli nasza uprawa znajduje się w tunelu, to ważne jest, aby nie zamykać tunelu na noc. Przy przenawożeniu pomidorów należy bowiem dążyć do niskiej wilgotności. Dlatego też nie należy często podlewać krzaków, a już na pewno nie na noc. Wtedy pomidory powinny nieco odżyć, a pozostałe liście nie powinny się skręcać.
Przy przenawożeniu azotem amonowym, warto zastosować opryski. Jeżeli liście na krzaku zmieniają kolor na bardziej fioletowy, na pewno pomoże oprysk fosforem. Na poprawę kondycji trzeba będzie poczekać, niemniej po czterech, pięciu dniach pomidory powinny wracać już do normy. Oprysk fosforem przyniesie efekty, jeśli przenawożenie pomidora nie jest drastyczne. Jeśli doszło do przenawożenia gnojówką, na poprawę trzeba czekać nawet do miesiąca.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak zbierać, suszyć i przechowywać cebulę. Co najlepiej posadzić po cebuli?
Dlaczego pomidory słabo kwitną? Jak zadbać o krzewy pomidorów i pobudzić je do kwitnienia
Dlaczego pomidory nie dojrzewają? Odpowiedź jest łatwiejsza niż ci się wydaje