Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czy warto mieć brzozę w ogrodzie? Najpiękniejsze odmiany, wady i zalety sadzenia brzozy

Te urokliwe drzewa o charakterystycznej korze są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Spotykane na każdym kroku brzozy mogą stać się efektowną dekoracją ogrodu. Niewymagający i łatwy w uprawie gatunek wyrośnie praktycznie na każdym rodzaju gleby. W jakim ogrodzie sprawdzi się brzoza i kiedy jest najlepszy termin na jej posadzenie? Poznaj najpiękniejsze odmiany tego drzewa oraz dowiedz się, jakie są jego największe zalety.

Czy warto mieć brzozę w ogrodzie? Najpiękniejsze odmiany, wady i zalety sadzenia brzozy
Brzozowy zagajnik we własnym ogrodzie? Dlaczego nie! Fot. CanvaPro

Spis treści:

Brzoza – dekoracyjne drzewo do ogrodu

Brzoza (Betula L.) to gatunek, któremu trudno odmówić uroku. Biała, spękana kora i powiewające przy każdym podmuchu wiatru delikatne listki sprawiają, że coraz więcej osób pragnie mieć to dekoracyjne drzewo we własnym ogrodzie. Brzoza to nie tylko efektowna, ale również praktyczna dekoracja przydomowej zielonej przestrzeni. Okazy tego gatunku szybko rosną, zapewniając nam przyjemny cień, w którym możemy się skryć przed słońcem i wsłuchiwać się w szum liści.

Piękna brzoza uznawana jest za idealny gatunek do każdego ogrodu. Dlaczego? Jako drzewo pionierskie jest w stanie szybko wyrosnąć w trudnych warunkach i miejscach, w którym inne gatunki nie są w stanie przetrwać. Wytrzymałość tych drzew to ich ogromna zaleta, podobnie jak niewielkie wymagania uprawowe. Jedyne, co musimy im zapewnić, to słoneczne stanowisko. Uprawiając brzozę w ogrodzie, nie musimy się martwić o żyzne podłoże czy zabezpieczenie okazów przed działaniem niskiej temperatury. Rośliny te wyrosną nawet w ubogiej glebie, są także całkowicie mrozoodporne.

Pełne uroku drzewa występują w wielu różnorodnych odmianach, co daje nam wprost nieograniczone możliwości aranżacyjne. W jakim ogrodzie sprawdzi się brzoza? W absolutnie każdym. Do wyboru mamy odmiany wysokie, które doskonale wpiszą się w przestrzeń dużej i średniej wielkości działki. Brzozy niskie natomiast idealnie sprawdzą się przede wszystkim w małych ogrodach. Drzewa te wspaniale prezentują się w towarzystwie innych roślin. Obok brzóz możemy posadzić wiele gatunków, np. różaneczniki, jałowce, szałwię omszoną, wrzosy, tawułę japońską, lawendę wąskolistną czy dereń biały. Dekoracyjne przez cały rok drzewa świetnie wyglądają w zestawieniu z zimozielonym bukszpanem bądź kołyszącymi się na wietrze trawami ozdobnymi.

Najpiękniejsze odmiany brzóz

W zależności od wielkości ogrodu brzozy możemy sadzić jako solitery bądź w większych grupach, tworząc malowniczą brzezinę. Dostępnych jest mnóstwo odmian tych drzew, więc z pewnością każdy znajdzie idealny rodzaj dla siebie:

  • Brzoza brodawkowata – spotykamy ją w stanie naturalnym na terenie całego kraju. To duże drzewo może osiągnąć nawet 30 m wysokości. Jest gatunkiem pionierskim, który jest w stanie przetrwać w ekstremalnie trudnych warunkach środowiskowych. Choć na ogół nie jest celowo sadzony w ogrodach, można się na niego zdecydować. Dla brzozy brodawkowatej warto znaleźć miejsce w średnim lub dużym ogrodzie.

  • Brzoza omszona – również jest polecana na większe działki. Dobrze toleruje wilgotne podłoża, a nawet okresowe zalewanie. Można ją posadzić w pobliżu oczka wodnego bądź w ogrodzie na terenie podmokłym.

  • Brzoza pożyteczna Doorenbos – jest ceniona za piękny pokrój. Najlepiej czuje się na podłożach suchych oraz przepuszczalnych. Jest znacznie niższa niż brzoza brodawkowata, gdyż osiąga nie więcej niż 10 m wysokości. Sprawdzi się w małych i średnich ogrodach.

  • Brzoza brodawkowata Purpurea – wyróżnia się na tle innych odmian ciemnoczerwonymi liśćmi oraz nieregularną koroną z luźno przewieszającymi się pędami. Ta ciekawa brzoza dorasta do 10 m, dlatego jest polecana głównie na małe i średnie działki.

  • Brzoza brodawkowata Magical Globe – charakteryzuje się kulistą koroną, która zachowuje swój kształt nawet bez przycinania. Najlepiej rozwija się na ubogim podłożu. Pięknie prezentuje się w małych przydomowych ogrodach.

  • Brzoza papierowa – słynie z gładkiej, najbielszej kory spośród wszystkich odmian brzóz. Jasny pień kontrastuje z zielonymi liśćmi, co prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Drzewo może osiągnąć nawet 30 m, dlatego najlepiej posadzić je w dużym ogrodzie.

  • Brzoza brodawkowata Youngii – to odmiana płacząca o szerokiej i nieregularnej koronie. Zazwyczaj jest szczepiona na podkładce. W zależności od wysokości szczepienia może osiągnąć od 5 do 10 m. Pięknie prezentuje się na małych posesjach.

Przeczytaj również: Ogród z brzozami. Jakie rośliny posadzić pod brzozami?

Jak i kiedy sadzić brzozę?

Odpowiedni moment sadzenia brzozy jest uzależniony od rodzaju sadzonki, jaką dysponujemy. Dla młodych roślin z odkrytym korzeniem znajdźmy miejsce w ogrodzie późną jesienią, najlepiej w listopadzie. Możemy posadzić je również wczesną wiosną, zanim rośliny rozpoczną okres wegetacji. Rośliny zakupione w donicy warto umieszczać w glebie od wiosny do jesieni.

Sadzonkę można pozyskać samodzielnie, np. przesadzając samosiejkę. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wykopana brzoza się przyjmie. Tak, ale podczas wydobywania rośliny z gleby musimy zachować ostrożność. Korzenie tego drzewa łatwo się łamią, dlatego delikatnie wykopujmy je wraz z dużą ilością gleby. Na sadzonki najlepiej wybrać brzozy o wysokości maksymalnie 1 m. Przesadzanie zrealizujmy, gdy rośliny nie mają liści – wczesną wiosną lub późną jesienią.

Po ustaleniu najlepszego terminu sadzenia brzozy możemy przystąpić do pracy. W przypadku okazów osiągających 20-30 m wysokości zachowajmy co najmniej 4 m odległości między sadzonkami. Warto posadzić je również w podobnym oddaleniu od budynków, ponieważ system korzeniowy brzóz jest rozległy i rozbudowany, a równocześnie dość płytki. W czasie silnych wichrów duże drzewo może się przewrócić. Odmiany niskie możemy sadzić, zachowując odstępy od 1,5 do 2 m.

Jak sadzić brzozę w ogrodzie? Zacznij od wybrania odpowiedniego stanowiska. Najlepiej, aby miejsce to było słoneczne i osłonięte od wiatru. Następnie wykop dół i umieść w nim sadzonkę w taki sposób, aby część między korzeniem a łodygą (tzw. szyja korzeniowa) znajdowała się na poziomie podłoża. Młodą roślinę zasyp mieszanką ziemi ogrodowej z torfem oraz kompostem. Posadzone drzewko regularnie podlewaj. Podłoże wokół pnia brzozy można wyłożyć ściółką organiczną, np. korą lub trocinami.

Brzoza wprowadza do ogrodu wyjątkowy klimat. Fot. CanvaPro Brzoza wprowadza do ogrodu wyjątkowy klimat. Fot. CanvaPro

Zalety i wady brzozy w ogrodzie

Brzoza dzięki swej malowniczej sylwetce, delikatnym liściom i kredowobiałej korze wprowadza do ogrodu szczególny klimat. Po posadzeniu nie wymaga wielu dodatkowych zabiegów, co stanowi jej ogromną zaletę. Drzewo to szybko rośnie, stwarzając w ogrodzie zacienione zakątki. Jest idealne do tworzenia ciekawych aranżacji, ponieważ świetnie komponuje się z wieloma gatunkami niskich i wysokich roślin. Warto wspomnieć, że cenna brzoza od wieków wykorzystywana jest w medycynie naturalnej. Mając ją w ogrodzie, wiosną możemy zebrać z niej młode pączki lub obfitujący z prozdrowotne składniki sok.

Nie zapominajmy jednak, że brzoza wydaje mnóstwo pyłku, który rozsiewa się po całej okolicy. Rozrzuca również liście i małe, jasnobrązowe szyszki, z których wypadają drobne nasiona. Pojawiający się wiosną pyłek jest silnym alergenem, dlatego niestety nie każdy może posadzić ten piękny okaz w swoim ogrodzie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak usunąć drzewo i pień, by nie pozostał po nich ślad. Doświadczony ogrodnik zdradza swój sposób

Drzewo tlenowe - szybko rośnie i błyskawicznie pochłania dwutlenek węgla. Uprawa, sadzenie, przycinanie Oxytree

Jak zebrać sok z brzozy? Prosty sposób na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.