Spis treści:
- Najczęstsze choroby grzybowe drzew owocowych
- Co zrobić, gdy drzewa owocowe zaatakuje parch, mączniak lub brunatna zgnilizna?
- Czy w maju można pryskać drzewa owocowe?
Najczęstsze choroby grzybowe drzew owocowych
Grzyby to najczęstsza przyczyna chorób jabłoni, wiśni, brzoskwini czy innych drzew owocowych. Ich pojawianiu się sprzyja nie tylko niewłaściwa pielęgnacja czy zaniedbanie ogrodnika. Choroby grzybowe drzew owocowych rozwijają się w czasie trudnych warunków atmosferycznych. Te to okresy, kiedy przez długi czas jest ciepło, a w kolejnych dniach dochodzi do opadów deszczu. Najbardziej popularne choroby grzybowe drzew owocowych to parch, mączniak i brunatna zgnilizna. Po czym je rozpoznać, jakie dają objawy i jakie drzewa atakują?
- Parch
Parch drzew owocowych to jedna z najgroźniejszych chorób. Najczęściej atakuje jabłonie, takie odmiany jak Golden Delicious czy Jonagold. Grusze również są podatne na parcha, szczególnie odmiana Conference. Rzadziej atakuje śliwy, morele i brzoskwinie. Jak rozpoznać parcha? Na liściach widoczne są oliwkowozielone, okrągłe plamy, które z czasem ciemnieją, stając się czarne lub brązowe.
W miarę rozwoju choroby dochodzi do deformacji liści i wczesnego ich opadania. Z kolei na owocach pojawiają się ciemne, korkowate plamy. Dochodzi do odkształceń i pękania, a same plamy są chropowate w dotyku. Ta choroba drzew owocowych atakuje również młode pędy, na których mogą pojawić się ciemne plamy. Te prowadzą do osłabienia, a nawet obumarcia drzewa.
Owoców porażonych parchem nie wolno spożywać. Fot. CanvaPro
- Mączniak
Mączniak drzew owocowych to jedna z najbardziej rozpoznawalnych chorób roślin ze względu na charakterystyczne białe naloty. Od tego też należy rozpocząć identyfikację mączniaka. Na powierzchniach liści pojawiają się białe naloty, które w miarę postępu choroby mogą gęstnieć. Liście zaczynają się zwijać i deformować. Również młode pędy i pąki mogą być pokryte białym nalotem.
Ta choroba drzew owocowych sprawia, że pąki kwiatowe zaczynają zamierać, a z czasem biały nalot ciemnieje i staje się brązowy. W przypadku silnego ataku mączniaka kwiaty są zniekształcone, a finalnie mączyste naloty pojawiają się również na owocach. Mączniak najczęściej atakuje jabłonie, a podatne nie niego odmiany to Jonathan, Gala czy Idared. W mniejszym stopniu atakuje grusze, natomiast mączniak brzoskwiniowy może doprowadzić do deformacji liści i owoców. Patogen lubi także atakować winorośle.
- Brunatna zgnilizna
Brunatna zgnilizna drzew owocowych to poważna choroba, która atakuje przede wszystkim drzewa pestkowe, takiej jak wiśnie, śliwy, morele i brzoskwinie. Może również pojawić się na jabłoniach i gruszach. Brunatną zgniliznę można rozpoznać po tym, że na owocach pojawiają się brunatne plamy, które z czasem powiększają się i obejmują cały owoc. Te stają się miękkie, gniją i mogą także być pokryte białymi, szarymi lub beżowymi zarodnikami grzyba.
Zarażone owoce mogą stać się źródłem infekcji na kolejny sezon. Jednocześnie ta choroba drzew owocowych sprawia, że zarażone kwiaty więdną, brązowieją i zamierają. Również liście mogą obumierać, choć objawy brunatnej zgnilizny na liściach są wtórne.
Na drzewach owocowych może rozwijać się mączniak. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Kwiaty papryki – obrywać czy nie? Co robić, gdy papryka szybko kwitnie
Co zrobić, gdy drzewa owocowe zaatakuje parch, mączniak lub brunatna zgnilizna?
Jeżeli choroby grzybowe drzew owocowych już pojawiły się w ogrodzie, najważniejsze jest dokładne i skrupulatne usunięcie obumarłych owoców oraz porażonych pędów. Należy także sumiennie usunąć wszystkie chore liście i gałęzie spod drzewa. Po pozbyciu się chorych tkanek warto pamiętać, aby rany zabezpieczyć maścią ogrodniczą. Do walki z grzybami na drzewach owocowych można wykorzystać chemiczne preparaty. W sklepach można dostać całą gamę fungicydów oraz środków bakteriobójczych, które skutecznie zwalczają choroby drzew owocowych. Niemniej jednocześnie mają wpływ na walory zdrowotne owoców.
Zwalczanie grzybów na drzewach owocowych może się odbyć przy pomocy ekologicznych metod. Mączniaka prawdziwego można zwalczać naturalnymi preparatami na bazie olejku pomarańczowego. Parch grusz i jabłoni można skutecznie zwalczać wyciągiem ze skrzypu, który okazuje się efektywny również wobec innych grzybowych chorób drzew owocowych, np. brunatnej zgnilizny. Na brudną plamistość liści zadziała oprysk z odwaru z rumianku.
Do walki z grzybami na drzewach owocowych można również wykorzystać fungicydy miedziowe, które wykazują jednoczesne działanie bakteriobójcze. Te są dopuszczone do użycia na plantacjach ekologicznych i doskonale radzą sobie z większością chorób grzybowych, jak również z rakiem drzew owocowych, a nawet zarazą ogniową. Niestety, mogą być szkodliwe dla organizmów wodnych oraz pszczół i wymagają noszenia środków ochrony w czasie aplikacji.
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych dotyka m.in. morele. Fot. CanvaPro
Czy w maju można pryskać drzewa owocowe?
W maju całkowicie bezpiecznie można pryskać drzewa owocowe. Najlepiej przeprowadzać opryski po opadach deszczu. Można wykorzystać wspomniane wyżej ekologiczne preparaty. Należy spryskać nimi każdą stronę liścia, aby patogen nie mógł się rozmnożyć. Majowe pryskanie drzew owocowych warto prowadzić profilaktycznie co dwa, trzy tygodnie. Ekologiczne preparaty najczęściej nie wyleczą drzew owocowych, ale są skuteczną ochroną przed grzybami. Domowym sposobem można także przygotować wywar lub gnojówkę ze skrzypu, który wzmacnia ścianki komórkowe roślin.
Zdecydowanie szybszym sposobem jest zrobienie wywaru ze skrzypu. Ten przygotowuje się w ten sposób, że skrzyp zalewamy wodą i zostawiamy na noc. Następnie należy gotować wszystko przez pół godziny na wolnym ogniu. Po ostudzeniu całość przecedzamy, a wywar jest gotowy do użycia. Tym należy opryskać drzewa owocowe. Skrzyp zawiera krzemionkę, która wnika w ściany komórkowe roślin, chroniąc przed wnikaniem grzyba. Co jeszcze ważne, doskonale sprawdza się przed atakiem szkodników. Pryskanie drzew skrzypem należy powtarzać, szczególnie po deszczach.
Źródło: Deccoria
Przeczytaj również:
Te drzewa owocowe będą rosły i owocowały latami. Sprawdź, jak uzyskać długowieczne drzewa w ogrodzie
Przycinanie drzew owocowych. Terminy, kolejność i sposób przycinania są bardzo ważne [PORADNIK]
Posmaruj drzewa owocowe. Skończą się problemy z mrówkami i mszycami