Porady ogrodnicze

Pomarańczowy ogród. Rośliny ogrodowe o pomarańczowych kwiatach

Pomarańczowe kwiaty potrafią niejednego zachwycić – zwłaszcza gdy zdecydujesz się na urządzenie całego ogrodu w jednolitym kolorze. Jakie pomarańczowe kwiaty sprawdzą się w ogrodzie, a które nadają się na balkon?

Pomarańczowy ogród. Rośliny ogrodowe o pomarańczowych kwiatach
Poznaj ciekawe gatunki i odmiany w energetycznym, pomarańczowym odcieniu. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Pomarańczowe kwiaty w ogrodzie – czy to dobry pomysł? 

Kolor mandarynek i zachodzącego słońca większości z nas budzi bardzo pozytywne skojarzenia i skutecznie przyciąga nasz wzrok. Kwiaty w ich odcieniu świetnie sprawdzą się w ogrodzie, ale z powodzeniem można je też posadzić w donicach. 

Pomarańczowe kwiaty ogrodowe to zarówno piękne jednoroczne (nagietek lekarski, aksamitka, kosmos siarkowy), jak i wieloletnie rośliny (liliowiec rdzawy, naparstnica rdzawa). Wybierając je, kieruj się jednak nie tylko długością ich życia, ale również swoimi umiejętnościami ogrodniczymi – nie wszystkie bowiem nadają się dla początkujących ogrodników. Niektóre gatunki wystarczy posiać czy posadzić w ziemi, a dalej dadzą sobie radę bez naszej szczególnej pielęgnacji. Z kolei inne wymagają pieczołowitej oraz troskliwej opieki i odpowiedniego doświadczenia ze strony ogrodnika.  

Jak zaplanować urządzanie pomarańczowego ogrodu? Jak łączyć ze sobą poszczególne gatunki? 

Pomarańczowe kwiaty ogrodowe — z czym je sadzić? 

Chcesz mieć ogród w tym odcieniu? Możesz wybrać opcję „all in orange” albo połączyć pomarańczowe kwiaty ogrodowe z roślinami o innych barwach, np. żółtej czy czerwonej. Możesz też posadzić je w towarzystwie kontrastujących odmian oraz gatunków o niebieskich płatkach, np. w sąsiedztwie cebulic syberyjskich, szafirków czy bratków. Taki „kolaż” da ciekawy efekt wizualny i podkreśli intensywność pomarańczowego koloru.  

Jeśli zdecydujesz się na kwiaty kwitnące latem czy jesienią, możesz posadzić je w otoczeniu różnych, zwłaszcza kolorowych, traw, takich jak rozplenica japońska Rubrum albo imperata cylindryczna Red Baron. 

Jednak względy estetyczne nie powinny być jedynym kryterium wyboru roślin. Kwiatki do sadzenia należy dobierać tak, aby miały podobne wymagania uprawowe. Liczy się również wielkość i sąsiedztwo poszczególnych gatunków. Pamiętaj – wysokie rośliny nie powinny przesłaniać niskich.  

Jakie zatem kwiaty można posadzić na rabatach, by stworzyć energetyczny, pomarańczowy ogród? 

  • Nagietek lekarski 

Jednoroczna roślina osiągająca zwykle maksymalnie do 50 cm wysokości. Ma szeroko lancetowate liście i daje pojedyncze kwiaty o pomarańczowej lub żółtej barwie. Nagietek jest bardzo prosty w uprawie, dlatego nadaje się nawet dla początkujących ogrodników. Kwitnie od czerwca do września i świetnie komponuje się zwłaszcza w ogrodach w stylu wiejskim. Nadaje się do sadzenia na rabaty, a jego kwiaty mają właściwości lecznicze. Nagietek nie ma specjalnych wymagań co do gleby, lubi za to dobrze nasłonecznione stanowiska. 

Przeczytaj również: Apteka w ogrodzie: Niezwykłe właściwości nagietka

Calendula officinalis Nagietek lekarski Fot. 123RF/PICSEL

  • Aksamitka 

Aksamitki to jedne z najpopularniejszych kwiatów sezonowych. Można wyróżnić kilka gatunków, które różnią się wyglądem i wielkością.  

Aksamitka rozpierzchła, wyniosła (wzniesiona) oraz drobnolistna mają największe kwiaty. Aksamitki rozpierzchłe mogą mieć od 15 do 40 cm wysokości, a ich kwiaty często mają lekko brązowe zabarwienie. Z kolei aksamitki wzniesione są jeszcze wyższe, bo dorosłe rośliny osiągają rozmiar od 40 do 75 cm. Spośród aksamitek najdelikatniejszą budowę i kwiaty ma odmiana wąskolistna. 

Aksamitki są proste w uprawie i nadają się zarówno do uprawy w ogrodzie, jak i na balkonie. Dorosła aksamitka to piękny kwiat doniczkowy z pomarańczowymi kwiatami. Aksamitki dobrze czują się w żyznej i przepuszczalnej ziemi. Wymagają umiarkowanego podlewania. Aksamitka lubi słoneczne stanowisko, jednak dobrze będzie się czuć również w lekkim zacienieniu. 

Rośliny wydzielają charakterystyczny zapach, który skutecznie odstrasza komary. Kwiaty aksamitek są jednak łakomym kąskiem dla ślimaków, dlatego rośliny są często atakowane. 

Przeczytaj również: Dekorują ogród i odstraszają gryzonie. Jak uprawiać aksamitki?

aksamitki Aksamitki pochodzą z tropikalnego i umiarkowanego klimatu Fot. 123RF/PICSEL

  • Chryzantemy 

Chryzantemy występują w kilku kolorach, jednak odmiana złotopomarańczowa idealnie pasuje do pomarańczowego ogrodu. Chryzantemy świetnie wyglądają w otoczeniu innych kwiatów o podobnych kolorach, tworząc razem spójną i estetyczną aranżację. Są to bardzo popularne pomarańczowe kwiaty doniczkowe, które mogą być również piękną ozdobą balkonu czy tarasu.  

Chryzantemy to nieskomplikowane w uprawie rośliny, które za odpowiednią opiekę odwdzięczają się pięknymi kwiatami. Roślina posadzona w doniczkach albo na rabatach wymaga lekko wapiennej, wilgotnej ziemi i słonecznego stanowiska, a także regularnego nawadniania. Przesuszone chryzantemy szybko więdną, a przelane mogą nabawić się choroby grzybowej lub zgnić.  

Przeczytaj również: Jak pielęgnować chryzantemy?

chryzantemy Fot. 123RF.com/ Nazwa chryzantema pochodzi od greckiego słowa chrysos oznaczającego „złoty” oraz anthemon oznaczającego „kwiat”.

  • Jaskry azjatyckie 

Ich kwiaty przypominają okazałe pompony. Ozdobne odmiany jaskrów azjatyckich dają różnokolorowe kwiaty, w tym także pomarańczowe. Jest to roślina średniej wielkości, którą można posadzić w ogrodzie oraz na balkonie.  

Jaskry doniczkowe kwitną stosunkowo wcześnie – pierwsze kwiaty pojawiają się już w marcu czy kwietniu. Natomiast jeśli posadzisz roślinę w gruncie, to kwiatów możesz się spodziewać na przełomie maja i czerwca.  

Jaskry azjatyckie to jednak wybór nie dla każdego. Roślina wymaga starannej opieki, więc może nie sprawdzić się w przypadku początkującego ogrodnika. Lubią jasne, osłonięte od wiatru stanowiska, jednak bez ostrego słońca. Są bardzo wrażliwe na mróz i wiatr i łatwo gubią płatki. Dobrze czują się w stale wilgotnym podłożu. Pamiętaj też, że co roku musisz wykopywać ich bulwy. 

  • Kosmos siarkowy  

Kosmos to roślina o intensywnie pomarańczowych kwiatach. Należy do wysokich roślin – dorosłe osobniki osiągają wysokość nawet do 1 metra. Nadaje się do sadzenia w grupach.  

Kosmos siarkowy lubi bardzo słoneczne i ciepłe stanowisko. To roślina jednoroczna, którą najlepiej zasiać w maju lub w czerwcu. Roślina nie jest zbyt wymagająca co do ziemi ani trudna do samodzielnego posadzenia. Należy jedynie uważać, aby nie sadzić rośliny w kwaśnej i ciężkiej ziemi. Kosmosy dobrze za to czują się nawet w piaszczystej i niezbyt żyznej glebie. Nie wymagają nawożenia, a tylko młode osobniki – podlewania. 

Kosmos siarkowy  Kosmos siarkowy. Fot. 123RF/PICSEL

  • Liliowec rdzawy 

Wieloletnia roślina osiągająca nawet do 150 cm wysokości. Ma równowąskie liście i kwiaty o charakterystycznym dzwonkowatym kształcie. Liliowec rdzawy kwitnie od czerwca do lipca, pomarańczowe dzwonkowate kwiaty wyrastają po kilka na długich pędach. 

Jest to łatwa w uprawie roślina wieloletnia, która doskonale nadaje się do tworzenia wysokich rabat. Ze względu na ozdobne pomarańczowe kwiaty, warto sadzić liliowce w dobrze wyeksponowanych miejscach na trawniku. Świetnie sprawdzi się też jako dekoracja oczek wodnych. 

Hemerocallis fulva Liliowiec rdzawy. Fot. 123RF/PICSEL

  • Naparstnica rdzawa 

Wieloletnia bylina o ciekawych kwiatach, które mogą przyjmować kolor od kremowego do rudopomarańczowego. Naparstnica rdzawa może osiągnąć 120-150 cm wysokości. 

Bylina nadaje się przede wszystkim do pojedynczych nasadzeń. Jeśli jednak chcesz ją posadzić w otoczeniu innych roślin, to dobrze będzie wyglądała w otoczeniu kompozycji z iglaków albo w ogrodzie preriowym. Lubi słoneczne i półcieniste stanowisko, kwitnie od lipca do września. 

Niech pomarańczowy ogród cieszy oko... 

Istnieje wiele gatunków roślin, które mogą razem stworzyć piękny pomarańczowy ogród. Jeśli masz już wśród naszych propozycji swoich faworytów, nie zwlekaj – sprawdź, czy jesteś w stanie zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju i posadź je w swoim ogródku,  na tarasie lub parapecie. Taki ogród pobudzi cię do działania i naładuje dobrą energią, a tej chyba nigdy za wiele, prawda? 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.