Porady ogrodnicze

Pozbądź się szkodników z ogrodu, nim zakopią się na zimę w ziemię

Czy wiesz, że wiele szkodników w ogrodzie przechodzi zimą w czas spoczynku? Chowają się w zwiniętych liściach, w korze, w norkach w trawie, a wiosną wracają, by ponownie zaatakować Twoje ulubione kwiaty, krzewy czy drzewa. Dowiedz się, jakie szkodniki zimują w ziemi i jak pozbyć się ich z ogrodu.

Pozbądź się szkodników z ogrodu, nim zakopią się na zimę w ziemię
Dorosłe owady najczęściej zimują w ziemi lub w trawie, kopiąc norki na głębokości nawet 1 metra. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Szkodniki roślin – rodzaje

Na rośliny w twoim ogrodzie czyha wiele niebezpieczeństw. Oprócz chorób wirusowych, bakteryjnych i grzybowych przez cały rok mogą im dokuczać różnego rodzaju szkodniki roślin.

Należą do nich gryzonie, zwłaszcza krety, norniki i myszy, które podgryzają korzenie czy zjadają cebule i bulwy roślin ozdobnych. Spustoszenie sieją też ślimaki, które potrafią zjeść większość młodych roślin w ogrodzie – szczególnie niebezpieczny jest ślimak nagi, czyli pomrów ogrodowy. Sporo szkód mogą narobić również turkucie podjadki, mszyce, przędziorki i inne dorosłe owady oraz ich gąsienice i poczwarki.

Spora część szkodników w ogrodzie nie ginie zimą, ale chowa się w zaciszne i ciepłe miejsca, próbując przetrzymać niskie temperatury. Dotyczy to gryzoni, ale przede wszystkim owadów i to we wszystkich ich stadiach – od jaja do dorosłego osobnika.

Jakie szkodniki zimują w ziemi? 

Zacznijmy od sześcionożnych. Owady to wyjątkowo groźne dla ogrodu szkodniki roślin – rodzajów i gatunków owadów żywiących się ogrodowymi roślinami jest naprawdę mnóstwo. Potrafią całkowicie zniszczyć rabatę, sad czy warzywnik.

Owady zimują w ziemi w kilku różnych formach. W taki sposób mogą spędzać mroźną porę roku dorosłe osobniki, poczwarki, gąsienice albo jaja.

Dorosłe owady zimujące w ogrodzie

Dorosłe owady zimujące w ogrodzie najczęściej mają postać dorosłych chrząszczy. Możesz więc spotkać tu m.in.:

Wśród zimujących w dorosłej postaci szkodników roślin największą (niestety) sławą cieszy się turkuć podjadek. To bardzo duży, ciemnobrązowy owad, który może mieć nawet 6 cm długości. Drąży korytarze w ziemi jak kret i grasuje głównie na bulwach oraz kłączach. Lubi młode pędy roślin, a najbardziej smakują mu truskawki.

Sporo zniszczeń w ogrodzie może też spowodować niepozorny z wyglądu chrabąszcz majowy. Ten gatunek chrząszcza jest szczególnie widoczny (jak sama nazwa wskazuje) w maju i czerwcu, gdy odbywa swoje loty. W ogrodzie dokuczają dorosłe osobniki, które zjadają liście drzew liściastych, ale przede wszystkim larwy, które żerują na korzeniach roślin zielonych i trawy. Mogą solidnie zniszczyć cały trawnik!

W sadzie i warzywniku humor może ci też popsuć zmienik. To malutki brązowy owad, który żywi się sokami z liści i kwiatów, przez co pąki kwiatowe opadają. Przenosi też choroby wirusowe i bakteryjne – np. na drzewa owocowe czy pomidory.

Poczwarki i gąsienice szkodników roślin – rodzaje zimujące

Niektóre z owadów zimują w postaci larwalnej. Mogą to być poczwarki zamknięte w kokonie, poczwarki wolne (czyli bobówki) albo gąsienice. W taki sposób zimują np.:

Wśród wymienionych wyżej szkodników ogrodowych prawdziwym niszczycielem upraw i ogrodów są larwy bielinka kapustnika. Ten piękny, biały motyl w swojej larwalnej postaci sieje spustoszenie w liściach kapusty, kalafiora, kalarepy czy wielu roślin ozdobnych jak np. nasturcja.

Wrogiem wielu ogrodników i miłośników roślin domowych są również tarczniki. To owady z rzędu pluskwiaków. Na roślinach wyglądają jak małe i cienkie blaszki, ale niech cię nie zwiedzie ich niepozorna postać. Mogą poważnie uszkodzić każdą roślinę, którą zaatakują. Liście, na których żerują tarczniki, żółkną i opadają, a roślinka przestaje rosnąć i stopniowo zamiera.

Szkodniki roślin, które zimują w ogrodzie w postaci jaj

Jaja owadów mogą występować pojedynczo lub w dużych skupiskach. Niektóre owady mają jaja czerwone i szkliste (np. przędziorki), inne czarne i matowe (jak mszyce) czy białe i przezroczyste (kwieciak gruszkowiec).

Które owady zimują w ogrodzie pod postacią jaj?

  • mszyce;
  • przędziorki;
  • miodówki;
  • brudnice nieparki;
  • kwieciaki gruszowce.

Najpowszechniejszym szkodnikiem w ogrodzie są mszyce. Te małe owady żywią się odżywczymi płynami z roślin. Szybko się mnożą, a różne gatunki mszyc preferują inne drzewa, krzewy czy byliny. Typowe objawy ich żerowania to poskręcane liście i zahamowany wzrost rośliny. Liczne kolonie mszyc dostrzeżesz bez problemu gołym okiem.

Sporo kłopotów w ogrodzie czeka cię także, jeśli zaczną tu żerować przędziorki. To nie owady, a małe pajączki. Jeśli ich w porę nie usuniesz, potrafią zniszczyć całą roślinę. Żywią się sokiem z blaszek liści, żerując na ich spodzie. Ich atak można rozpoznać dzięki pajęczynie tuż przy nasadzie liści.

Gdzie zimują szkodniki z ogrodu? (ziemia, trawa, kora)

Aby zwalczyć niepozorne owady, musisz najpierw dowiedzieć się, gdzie zimują szkodniki z ogrodu. Ziemia, kora, trawa to ich ulubione miejsca!

Jaj owadów szukaj na pniach, gałązkach, w zakamarkach pni drzew owocowych, na pąkach. Mszyce zimują w postaci czarnych, wydłużonych jaj, widocznych gołym okiem na pędach. Z kolei przędziorki znajdziesz w spękaniach kory, u nasady pąków i pędów.

Owady w postaci larwalnej zimę przeczekują na drzewach, w płotach, w gniazdach ze sprzędzionych liści, pod korą, w pędach, a niektóre w glebie, gdzie otaczają się kokonami.

Dorosłe owady najczęściej zimują w ziemi lub w trawie, kopiąc norki na głębokości nawet 1 metra.

Domowe metody na szkodniki roślin

Zastanawiasz się, jak pozbyć się szkodników roślin przed zimą? Zanim sięgniesz do metod chemicznych, spróbuj mniej inwazyjnych sposobów.

Wśród domowych metod na szkodniki roślin znane jest wyłapywanie jaj, larw i osobników dorosłych. Możesz tak spróbować zrobić np. z popularnym turkuciem podjadkiem. Da się je zwabić, kopiąc norę i umieszczając w niej solidną porcję obornika (turkucie bardzo go lubią). Inny sposób to niszczenie gniazd z jajami turkucia.

Domowe metody na szkodniki roślin, których najbardziej boją się miłośnicy róż, czyli na mszyce, zakładają spryskiwanie porażonych okazów octem, płynem do mycia naczyń czy szarym mydłem. Dobrze działa także wywar z czosnku.

Jak pozbyć się szkodników roślin przed zimą – specjalistyczne środki

Jeśli domowe metody na szkodniki roślin nie pomagają, nie ma wyjścia – trzeba użyć preparatów chemicznych. W sklepach ogrodniczych znajdziesz środki na dosłownie każdy gatunek szkodników. Ważne tylko, aby stosować je dokładnie według instrukcji i dawkować zgodnie z proporcjami polecanymi przez producenta.

Niektóre środki stosuje się wiosną, inne latem, a jeszcze inne jesienią. Nie ma prostej zasady najlepsze rozwiązanie to zidentyfikować przeciwnika i dopasować broń do jego specyfiki. Jeśli masz wątpliwości, jak pozbyć się szkodników roślin przed zimą, skonsultuj się z profesjonalistami w szkółce czy sklepie ze środkami ochrony roślin.

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pozbądź się szkodników z ogrodu, nim zakopią się na zimę w ziemię"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.