Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ubiorek wiecznie zielony – odmiany, pielęgnacja, cięcie i rozmnażanie

Ubiorek wiecznie zielony słynie z pojawiania się na skalniakach, murkach czy schodach. Zachwyca gęstą i bujną budową, a także ilością kwiatów. Jego odmiany pozwolą na odświeżenie ogródka i wprowadzenie w nim zmian. Jak uprawiać i pielęgnować ubiorka wiecznie zielonego i którą odmianę wybrać?

Ubiorek wiecznie zielony – odmiany, pielęgnacja, cięcie i rozmnażanie
Ubiorek wiecznie zielony to zimozielona roślina, która przepięknie kwitnie, wypuszczając setki białych kwiatów. Fot.123RF.com

Spis treści

Ubiorek wiecznie zielony – charakterystyka

Ubiorek wiecznie zielony to roślina z rodziny kapustowatych, która pochodzi z Afryki Północnej, Europy Południowej i Azji Zachodniej. Zazwyczaj uprawiana jest jako ozdoba skalniaków, rabat i balkonów.

Ubiorek wiecznie zielony to bylina osiągająca około 30 centymetrów wysokości. Pędy rośliny są pokładające się i zwisające. Na pędach ubiorka wiecznie zielonego rosną liście, które są drobne i skórzaste o wydłużonym kształcie. Liście mają barwę ciemnozieloną.

Charakterystyczne dla ubiorka wiecznie zielonego są jego kwiaty zebrane w baldachogronach. Zazwyczaj kwiaty mają barwę białą. Natomiast inne odmiany ubiorka mogą mieć kwiatki w kolorach różu lub fioletu. Kwiatki można podziwiać głównie w maju, gdyż wtedy kwitnie.

Ubiorek wiecznie zielony – odmiany

Ubiorek wiecznie zielony ma wiele odmian, które mogą różnić się od siebie w kilku aspektach. To nie tylko kolor kwiatów byliny, ale także ich wielkość, wysokość rośliny lub czas kwitnienia.

 • ‘Snowflake’

Ta odmiana ubiorka wiecznie zielonego posiada mniejsze, białe kwiatki, ale w większej ilości. Forma rośliny jest gęsta i kulista, a liście są ciemnozielone. ‘Snowflake’ wykazuje odporność na niskie temperatury i bezproblemowo przystosowuje się do różnych gleb. Odmiana ubiorka wiecznie zielonego ‘Snowflake’ rośnie do 30 centymetrów i kwitnie od kwietnia do maja.

 • ‘Purity’

Ubiorek wiecznie zielony w odmianie ‘Purity’ wyróżnia się kwiatami o kremowo-białym kolorze, które tworzą gęste, kuliste kępy. Stanowisko dla powinno być słoneczne lub półcieniste, a gleba dobrze nawodniona i przepuszczalna. Ubiorek wiecznie zielony odmiany ‘Purity’ rośnie do 25 centymetrów wysokości i kwitnie od maja do czerwca.

 • ‘Autumn Snow’

Odmiana ubiorka wiecznie zielonego ‘Autumn Snow’ wyróżnia się okresem kwitnienia. Przypada on na późne lato i początek jesieni. Kwiaty tego ubiorka są białe, a liście jasnozielone. ‘Autumn Snow’ jest też mrozoodporny i toleruje różnego rodzaju gleby. Ta odmiana ubiorka wiecznie zielonego rośnie do około 30 centymetrów.

 • ‘Pink Ice’

‘Pink Ice’ to najbardziej wyróżniająca się odmiana ubiorka wiecznie zielonego w tym zestawieniu. Roślina ma jasnoróżowe kwiaty, które podziwiać można od maja do czerwca. Rośnie na wysokość około 25 centymetrów. ‘Pink Ice’ lubi stanowiska nasłonecznione, a gleby nawodnione i dobrze przepuszczalne.

Ubiorek wiecznie zielony – uprawa

Ubiorek wiecznie zielony nie jest rośliną skomplikowaną w uprawie. Jeśli jednak chcemy, aby obficie i bujnie kwitła, to trzeba się zastosować do zasad pielęgnacji i jej preferencji.

 • Sadzenie 

Do dołka, w którym wsadzimy ubiorka wiecznie zielonego, należy wsypać drenaż. Odpowiedni do tego będzie żwirek, który zapewni należyty przepływ wody i dotlenienie korzeniom rośliny. W tak przygotowanym dołku można zasadzić ubiorka wiecznie zielonego. Bylina ta szybko i mocno rozrasta się, więc nie można umieszczać sadzonek bardzo blisko siebie. Optymalną ilością na 1 m² powierzchni, będzie około 10 roślin.

 • Ziemia 

Ubiorek wiecznie zielony preferuje ziemię o odczynie lekko kwaśnym. Podłoże powinno być do tego żyzne i przepuszczalne. Roślina źle znosi gleby podmokłe i za bardzo wilgotne, za to lepiej poradzi sobie z suszami. Najlepiej sprawdzą się podłoża piaszczysto-gliniaste.

Przeczytaj również: Werbena - kolorowa księżniczka w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować werbenę, by obficie kwitła?

 • Stanowisko 

Stanowisko ubiorka wiecznie zielonego najlepiej, jeśli będzie dobrze nasłonecznione. W takich warunkach roślina dobrze kwitnie. Ubiorek zakwitnie także na stanowisku półcienistym, jednak o wiele słabiej. Należy również zwrócić uwagę na to, żeby stanowisko było osłonięte od wiatru.

 • Podlewanie 

Ubiorka wiecznie zielonego należy podlewać z umiarem. Roślina ta bardzo źle znosi przelania. Z tego powodu przed podlewaniem ubiorka powinno się skontrolować stan nawilżenia ziemi. Warto pamiętać o tym, że roślina ta lepiej poradzi sobie z suszą, niż zbyt dużym nawilżeniem.

ubiorek wiecznie zielony Ubiorek wiecznie zielony najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Fot.123RF.com

 • Nawożenie 

Ubiorek wiecznie zielony lubi być nawożony kompostem. Należy to jednak robić po jego pierwszym zakwitnięciu. Wtedy roślina wypuści wiele kwiatów, które będzie można podziwiać przez dłuższy czas. Co roku na wiosnę ubiorka wiecznie zielonego wzmacnia się także nawozami do roślin kwitnących, mieszankami mineralnymi.

 • Przycinanie 

Jeśli chcemy, aby ubiorek wiecznie zielony kwitł i rósł obficie, to po pierwszym kwitnieniu należy go przyciąć. Pędy pozbawiamy 1/3 długości. Przycinanie można powtarzać, w celu zachęcenia rośliny do wypuszczania młodych pędów.

 • Rozmnażanie 

Nie ma jednego poprawnego sposobu rozmnażania ubiorka wiecznie zielonego. Istnieją metody, które można wybrać w zależności od preferencji.

Ubiorka wiecznie zielonego można rozmnożyć poprzez siew nasion. Nasiona wysiewamy w skrzynkach w maju i czerwcu. W tym czasie dni i noce są już na tyle ciepłe, że niska temperatura nie będzie zagrażać młodym roślinom. Pojemnik z nasionami zostawiamy w nasłonecznionym miejscu. Młode zasiane ubiorki wiecznie zielone zaczną kiełkować po około 2 tygodniach. Po 10 tygodniach od zasiania byliny można wsadzać do pojedynczych doniczek. Tam rozwijają się do końca sierpnia i początku września, kiedy należy zasadzić je na stałe miejsce.

Drugi sposób rozmnażania ubiorka wiecznie zielonego wykonuje się poprzez sadzonki. Należy to robić od sierpnia do września. 10-centymetrowe pędy ucięte od posadzonej na stałe rośliny wsadzamy do podłoża. Przyszłym ubiorkom zapewniamy odpowiedni drenaż i wilgotność, aby mogły się ukorzeniać i rozwijać. Takie rośliny sadzimy na stałe od kwietnia.

Ubiorek wiecznie zielony – zastosowanie w ogrodzie

Ubiorek wiecznie zielony stosowany jest jako ozdoba głównie w ogrodach skalnych. Roślinę można spotkać także w towarzystwie przeróżnych murków lub schodów. Może stanowić również wypełnienie dla pustych przestrzeni na rabatach w ogrodzie.

Ubiorek wiecznie zielony zdobywa również popularność jako ozdoba balkonów i tarasów. Jego gęste, zwisające pędy świetnie sprawdzają się w kompozycjach wiszących na słonecznych przestrzeniach otwartych.

Przeczytaj również: Jakie miejsce i towarzystwo lubi azalia? Sadzenie, pielęgnacja i nawożenie azalii

Majeranek - warto mieć go w kuchni i domowej apteczce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.