Spis treści:
Nagietek charakterystyka
Nagietek kwitnie na przełomie czerwca i lipca, osiąga wysokość nawet do 60 cm. Jego pochodzenie dotąd nie jest dobrze znane. Całkiem prawdopodobne, że wywodzi się z regionu śródziemnomorskiego. Pierwsze zapiski o nagietku pochodzą z XII wieku.
Nagietek wabi owady, a poza tym jest rośliną miododajną. Do najpopularniejszych odmian należą:
- Princess o żółto - pomarańczowych kwiatach,
- Geisha Girl z pomarańczowymi płatkami,
- Fiesta Gitana o pomarańczowych lub kremowych kwiatach
- Apricot Beauty - ma morelowe płatki.
Nasze prababcie wierzyły, że nagietek przepowiada deszcz, ponieważ jego płatki nie chcą wpuścić do środka kropli deszczu. Jeżeli kobiety rano wyszły do ogrodu albo na łąkę, a nagietek miał zamknięte kwiaty, oznaczało to, że wkrótce zacznie padać deszcz.
Uprawa nagietka
- Siew, wymagania glebowe i stanowisko
To roślina samosiejka. Rozsiewa się przez podmuch wiatru, który potrąca nasiona, a te spadają na glebę. Jeżeli chcemy uprawiać go w ogrodzie, wysiejmy nasionka bezpośrednio na grządki, a po mniej więcej dwóch tygodniach widać młode rośliny.
Nagietek nie ma wygórowanych wymagań glebowych. Ważne natomiast, aby miał stały dostęp do słońca i wilgoć. Nagietek rośnie i rozwija się szybko, ale nie szkodzi innym roślinom. Gdy rośnie przy pomidorach, chroni je nawet przed szkodnikami i chorobami.
- Choroby i szkodniki
Sam nagietek jest raczej odporny na choroby i szkodniki. Wyjątek stanowi mączniak prawdziwy, którego znakiem rozpoznawczym jest biały nalot na liściach. Najlepiej zwalczyć szkodnika preparatem chemicznym.
W bardzo gorące lato nagietek zwykle przestaje kwitnąć, a regularne ich ogławianie przedłuża okres kwitnienia.
Nagietek wabi owady i jest rośliną miododajną. Fot.123RF.com
Przeczytaj również: To witaminowa bomba, ale nie dla wszystkich. Kto powinien unikać czystka?
Właściwości nagietka
Ten jednoroczny, bardzo urokliwy kwiat o pomarańczowych i żółtych płatkach, od dawna stosowany jest w ziołolecznictwie. Już święta Hildegarda z Bingen we wspomnianym XII wieku mawiała, że: „jeśli ktoś został otruty, ma szansę przeżyć, jeśli szybko zażyje napoju z nagietka, bo ten wypłucze truciznę z żołądka”.
W przypadku ran, cięć albo oparzeń należy stosować nagietki zewnętrznie, w postaci maści, kremu lub oleju z wyciągiem. Lekkie właściwości ściągające pomagają zahamować krwawienie, natomiast właściwości bakteriobójcze zabezpieczają skaleczone miejsca przed zakażeniem.
Nalewka z tej rośliny stosowana jest do płukania ust, pomaga w walce z zapaleniem dziąseł i wrzodów w jamie ustnej. Pomaga także obniżyć wysokie ciśnienie krwi. Kwiaty nagietka były tradycyjnym lekarstwem na infekcje i zapalenia wewnętrzne, w tym wrzody żołądka i dwunastnicy, a także w przypadku powiększenia węzłów chłonnych.
UWAGA!
Nagietek fotouczula – niedobrze jest stosować go latem, kiedy słońce mocno operuje. Uwrażliwia skórę na promienie UV, powoduje powstawanie czerwonych plam, a nawet oparzeń.
Nagietek nie tylko jest piękny i pomaga w wielu nieznośnych dolegliwościach. Świetnie sprawdza się również jako dodatkowy składnik w kuchni (jego kwiaty są jadalne). Płatki dodaje się do surówek, sałatek, sosów, masła własnoręcznej roboty oraz jako przyprawa do mięs.
Autor: Barbara Machalska - Cyran
Przeczytaj również: Dendrobium kwitnie bez przerwy przez kilka miesięcy. Czym podlewać tego storczyka, by regularnie kwitł?