Spis treści:
- Jakie odmiany pomidorów polecane są do uprawy w donicach
- Jak wyhodować pomidory z nasion
- Jak uprawiać pomidory w domu zimą
- Na jakie choroby narażone są sadzonki pomidorów
Uprawa pomidorów zimą w domu to dosyć nowatorskie zajęcie, jednak jak mówi przysłowie - dla chcącego nic trudnego! Warto jednak mieć na uwadze, że jest to czasochłonny proces i wymaga wiele uwagi i wytrwałości z naszej strony. Poniżej wyjaśniamy, jak uprawiać pomidory zimą w donicy.
Odmiany pomidorów do uprawy w donicach
Rozpoczęcie własnej uprawy pomidorów na parapecie zaczyna się od wyboru odpowiedniego rodzaju nasion. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na odmiany miniaturowe, przeznaczone do uprawy w donicach. Są to m.in.:
- pomidor drobnoowocowy Maskotka
- pomidor Room surprise
- pomidor Bonsai balcony
- pomidor czereśniowy
- pomidor bajaja
- pomidor Venus
- pomidor Balconi Red F1
Chcąc uprawiać pomidory zimą, należy wybrać odmiany wcześnie dojrzewające oraz samopylne, które dodatkowo są odporne na różne choroby. Odmiany te uprawiane w domowych warunkach zwykle nie przekraczają 45 cm wysokości. Nasiona te można kupić w sklepach ogrodniczych czy marketach budowlanych.
Przeczytaj również: Jak uprawiać pomidorki koktajlowe? Trzymaj się tych wskazówek
Uprawa pomidorów z nasion krok po kroku
- Podłoże
Podstawowym etapem, od którego należy zacząć przygodę z własną uprawą pomidorów, jest przygotowanie właściwego podłoża. Warto zaopatrzyć się w specjalną mieszankę przeznaczoną do wysiewu nasion. Lepiej unikać wysiewu nasion pomidorów w zwyklej ziemi z ogrodu, ponieważ istnieje ryzyko zarażenia nasion infekcją bakteryjną. Odpowiednie podłoże dla pomidorów powinno składać się z tradycyjnej ziemi, próchnicy, kompostu i piasku.
- Wysiew
Do wysiewu pomidorów potrzebne będą odpowiednie pojemniki. Można w tym celu zakupić specjalne paletki plastikowe na siewki, tacki do siewu czy wykorzystać przedmioty dostępne w domu np. opakowania po jogurtach, czy chociażby pojemnik na jajka.
Do pojemników należy wysypać ziemię, lekko ją ubić i zwilżyć wodą. Następnie wkładamy nasiona do dołków głębokich na około 1 cm i lekko przysypujemy je wierzchnią warstwą ziemi, a pojemnik, w którym posadziliśmy nasiona, przykrywamy folią lub specjalną przykrywką do kiełkowania.
- Pielęgnacja sadzonek
Nasze sadzonki należy zwilżać za pomocą spryskiwacza oraz zapewniać im dostęp do świeżego powietrza. Po wykiełkowaniu ściągamy z nich folię i przykrywki. Ważne jest, by nie ustawiać sadzonek w pobliżu kaloryfera, który może przesuszyć ziemię.
Rozsady podlewamy delikatnie odstaną wodą z kranu. Fot. 123RF/PICSEL
- Rozsady
Roślinki, które po upływie około tygodnia wykiełkowały i rozwinęły pierwsze liście, przesadzamy do większych pojemników lub doniczek, w których będą mogły się ukorzenić. Na dnie doniczek warto zrobić otwory, przez które nadmiar wody będzie mógł wylewać się z doniczki.
- Pielęgnacja rozsad
Po rozsadzeniu pomidorów podlewamy je delikatnie wodą, uważając na to, by ich nie przelać i nie odsłonić korzeni. Warto trzymać rozsady w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 16 - 20 stopni.
- Przesadzanie
Po upływie kilku tygodni warto przesadzić do docelowych pojemników. Idealne będą doniczki o pojemności od 30 do 10 litrów.
Przeczytaj również: Pomidory do góry nogami. Możesz je hodować nawet w domu
Rozsady po kilku tygodniach warto przesadzić do większych pojemników. Fot. 123RF/PICSEL
Uprawa pomidorów koktajlowych w domu zimą
Domowa uprawa pomidorów na parapecie zimą wymaga właściwej pielęgnacji. Małe sadzonki nie lubią przeciągów, podlewania zimną wodą oraz przelania. Dlatego należy delikatnie nawadniać je ciepłą i odstaną wodą oraz przechowywać na parapecie, przy którym nie są otwierane okna. Ze względu na brak odpowiedniej ilości światła słonecznego w miesiącach zimowych, domową uprawę pomidorów warto naświetlać przy wykorzystaniu tradycyjnej lampy tzw. świetlówki i doświetlać rośliny przez kilka do kilkunastu godzin dziennie.
Ważnym aspektem w uprawie pomidorów zimą jest ich nawożenie. Czym nawozić pomidory na parapecie? Najlepiej użyć domowej mikstury wzmacniającej wzrost roślin na bazie drożdży. Wystarczy 25 g (pół kostki) świeżych drożdży rozpuścić w 3 litrach wody. Po odczekaniu około godziny można podlewać tym preparatem domową uprawę pomidorów. Nawóz z drożdży dostarczy sadzonkom substancji odżywczych i ochroni je przed chorobami oraz szkodnikami.
Ewentualnie można też zasilać pomidorki specjalnym preparatem przeznaczonym do pomidorów lub biohumusem.
W okresie kwitnienia zaleca się potrząsanie gałązkami co kilka dni, co pozwoli na rozprowadzenie pyłu i zawiązanie się zalążków owoców. Jeśli gałązki są już wysokie, warto przymocować do nich wsporniki lub podeprzeć palikami, by nie złamały się pod ciężarem owoców. Na bieżąco trzeba również obrywać suche liście i te z objawami chorób.
Zbierać pomidory można wtedy, gdy będą już w pełni dojrzałe.
Uprawa pomidorów w domu — choroby
Podczas uprawy pomidorów w domowych warunkach możemy napotkać na różne problemy, które mogą utrudnić nam uzyskanie wymarzonych plonów. Najczęściej mamy do czynienia z:
- żółtymi i suchymi liśćmi - może być to spowodowane niewłaściwą pielęgnacją lub nadmiernym przelaniem rośliny. Aby uratować sadzonkę, można zdecydować się na przesadzenie jej do suchego i świeżego podłoża.
- brązowymi plamami na łodygach i liściach - świadczy to najprawdopodobniej o chorobie grzybowej. Można z nią walczyć stosując odpowiedni oprysk, jednak aby chorona nie rozniosła się na inne sadzonki, zainfekowaną roślinę najlepiej będzie wyrzucić.
Przeczytaj również: Częsta choroba pomidorów – zobacz, jak z nią walczyć
Uprawa pomidorów zimą jest możliwa, jednak wymaga od nas bardzo dużego zaangażowania. Natomiast świadomość, że można zjeść zimą smacznego i zdrowego pomidora, wyhodowanego na parapecie we własnym domu, z pewnością wynagradza wszystkie trudy.
"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.
"Na zdrowie": Pomidor. Włosi i dietetycy go uwielbiają na INTERIA.TV.