Spis treści:
Jak sadzić pomidory — ważne wskazówki
W połowie maja, gdy minie już ryzyko wiosennych przymrozków, można już rozpocząć sadzenie pomidorów do gruntu. Osoby, które samodzielnie przygotowywały rozsadę pomidorów hodując własne sadzonki z nasion, pewnie nie mogą już doczekać się, by wreszcie wynieś sadzonki z domu i posadzić je pod gołym niebem. Jeżeli natomiast nie mamy własnych sadzonek, możemy je kupić w centrach ogrodniczych czy na targach. Na rynku dostępny jest teraz ogromny wybór sadzonek pomidorów o różnych odmianach. Do uprawy amatorskiej zalecany jest wybór odmian najbardziej odpornych na choroby i ataki szkodników, a przy tym niewymagających. W naszym serwisie opisywaliśmy polecane odmiany pomidorów, które sprawdzą się w przydomowej uprawie. Na wyróżnienie zasługują m.in.:
- pomidor Awizo F1 - praktycznie niezniszczalna odmiana o twardych, jędrnych i słodziutkich owocach,
- pomidor Marmande — idealna dla amatorów odmiana o mięsistym miąższu i wyśmienitym smaku,
- pomidory malinowe — odmiany o różowo-czerwonym miąższu i słodkim smaku,
- najlepsze odmiany pomidorów koktajlowych — zarówno karłowe, jak i wysokie odmiany, które wytwarzają mnóstwo pysznych owoców
Niezależnie od tego, czy samodzielnie wyhodowaliśmy sadzonki, czy je kupiliśmy, przed wysadzeniem ich do gruntu obowiązkowo trzeba je zahartować. W tym celu co najmniej przez tydzień przed planowanym terminem sadzenia należy stopniowo wystawiać je na zewnątrz, aby przystosowały się do warunków panujących w ogrodzie. Dzięki hartowaniu sadzonki stają się silniejsze, ich łodygi są twardsze i łatwiej przyjmują się w gruncie.
Po 15 maja można już wysadzać pomidory do gruntu. Fot. 123RF.com
Miejsce do uprawy pomidorów powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Jeśli posadzimy je na miejscach zacienionych, nie będą mogły ładnie się wybarwiać, a to przełoży się na ich gorszy smak. Dlatego też zawsze miejsce pod uprawę pomidorów powinno być jak najbardziej słoneczne.
Dla pomidorów równie ważne jak stanowisko jest też podłoże. Najlepiej, by było żyzne, przepuszczalne i bogate w składniki pokarmowe. Przed posadzeniem pomidorów grządki należy przekopać, spulchnić ziemię i usunąć wszelkie chwasty. Jeżeli mamy do dyspozycji obornik lub ziemię kompostową, możemy przemieszać je z ziemią.
Odpowiednia rozstawa do sadzenia pomidorów wynosi 50 cm w rzędzie i 60x70 cm między rzędami. Jeżeli sadzimy pomidory na podwyższanych grządkach lub w skrzyniach rozstawa może być wówczas mniejsza ze względu na ograniczoną przestrzeń.
Przed posadzeniem sadzonki pomidorów można zamoczyć na moment w wodzie. Dzięki temu bryła korzeniowa się zwilży, a sadzonkę łatwiej będzie wyciągnąć z doniczki.
Dołki, w których sadzimy pomidory mogą być nawet dwa razy większe niż bryła korzeniowa sadzonek. Należy bardzo delikatnie wyciągać sadzonki z doniczek, by nie uszkodzić ich bryły korzeniowej. Umieszczamy sadzonki w dołkach wykopanych zgodnie z zalecaną rozstawą, delikatnie obsypujemy je ziemią i ugniatamy. Na koniec ziemię wokół pomidorów należy obficie podlać wodą, starając się przy tym nie zmoczyć liści. Dobrym pomysłem jest wykonanie małego zagłębienia w ziemi wokół korzeni, dzięki któremu woda będzie trafiać bezpośrednio pod korzenie, a nie spływać obok. Podlewanie należy powtórzyć po kilku dniach od sadzenia. Należy też regularnie usuwać chwasty, by nie zahamowały wzrostu pomidorów lub wyłożyć grządki agrowłókniną czy warstwą ściółki, co zapobiegnie nadmiernemu odparowywaniu wody z podłoża i wyrastaniu chwastów.
Co dodawać do ziemi podczas sadzenia pomidorów?
Chcąc zapewnić sobie lepsze zbiory, wzmocnić wzrost pomidorów i zapewnić sadzonkom dostęp do składników pokarmowych już od momentu posadzenia ich do gruntu, na dno dołka warto wysypać warstwę nawozów. Najlepszym rozwiązaniem jest wysypanie na dno dołków obornika granulowanego. Ten naturalny nawóz wzbogaci glebę o składniki odżywcze i wpłynie na zawiązywanie większej ilości owoców. Ponadto, chcąc uchronić swoje sadzonki przed niedoborami wapnia, co objawia się gniciem owoców, warto na dno dołków wysypać również pokruszone skorupki jajek. Te odpadki, które dostępne są praktycznie w każdym domu, dostarczą roślinom wapnia i uchronią przed chorobami. Wystarczy pokruszona skorupka po jednym jajku na sadzonkę, by efekt był zauważalny.
Co jeszcze ma wpływ na wykształcenie się mocnych korzeni pomidorów i rozwój silnych sadzonek? Doświadczeni ogrodnicy zalecają, by sadzić pomidory głęboko w ziemi, ponieważ roślina ma zdolność do wytwarzania korzeni również na łodydze. Jeżeli więc zakopiemy sadzonkę w ziemi do połowy jej wysokości, to korzenie wytworzą się wzdłuż całej łodygi znajdującej się w ziemi. Dzięki temu pomidor rozwinie większy i mocniejszy system korzeniowy, za pośrednictwem którego będzie pobierał wodę i składniki odżywcze znajdujące się w ziemi, co w dużym stopniu wpłynie na zwiększenie plonów. Dodatkowo pomidory posiadające mocny system korzeniowy są bardziej stabilne, wytrzymałe i odporne na podmuchy wiatru.
Przeczytaj również:
Jak sadzić pomidory? Ogrodnik zdradził swój niezawodny sposób
Obrywanie liści pomidorów krok po kroku. Po co usuwać pędy pomidora?
Zdradzamy patent ogrodnika, który wyjaśnia, jak sadzić pomidory, by bogato obrodziły. Fot. 123RF.com