Spis treści:
Kiedy sadzić pomidory?
Bezpieczny termin sadzenia pomidorów do gruntu przypada w drugiej połowie maja, czyli po tzw. zimnej Zośce i zimnych ogrodnikach, czyli sezonowym ochłodzeniu, które niesie za sobą przygruntowe przymrozki. Chcąc więc uchronić swoje sadzonki przed przemarznięciem, najlepiej będzie wstrzymać się z wysadzaniem pomidorów do gruntu przed 15 maja. Natomiast do szklarni można sadzić pomidory już nawet na początku kwietnia, a do nieogrzewanych tuneli foliowych zwykle sadzi się rozsady po 20 kwietnia lub na początku maja, gdy podłoże się ogrzeje.
Przed wysadzeniem pomidorów na stałe miejsce zawsze należy pamiętać o ich wcześniejszym zahartowaniu. Co najmniej na tydzień przed planowaną datą sadzenia pomidorów do gruntu zacznij wystawiać rozsadę na zewnątrz, by rośliny zdążyły przystosować się do warunków panujących na zewnątrz. Początkowo wynoś sadzonki tylko na około godzinę w ustronne miejsce w ogrodzie czy na balkonie i stopniowo wydłużaj czas wystawiania sadzonek na warunki zewnętrzne. Dzięki temu sadzonki staną się mocniejsze i łatwiej będzie im przyjąć się w docelowym miejscu.
Jak sadzić pomidory — patent ogrodnika
Istnieje wiele metod sadzenia pomidorów, które mają zapewnić obfite plony. Niektórzy ogrodnicy zalecają wysypywania na dno dołków naturalnych nawozów, dzięki czemu już na samym starcie warzywa mają zapewnione substancje odżywcze, które są im niezbędne do prawidłowego rozwoju i owocowania.
Jak sadzić pomidory, by bogato obrodziły? Poniżej przedstawiamy sprawdzony patent ogrodnika zamieszczony na forum dotyczącym uprawy warzyw w przydomowych ogrodach. Sprawdźcie, na czym polega:
- Na samym dnie dołka przeznaczonego do posadzenia sadzonki pomidora umieszczam obornik kurzy (kurzeniec).
- Obornik przysypuję kilkucentymetrową warstwą ziemi.
- Na ziemię wysypuję popiół drzewny.
- Na warstwie popiołu umieszczam poszatkowane pokrzywy.
- Pokrzywy zasypuję ziemią wymieszaną z kompostem i w takim podłożu umieszczam sadzonkę pomidora i obficie podlewam.
- Wokół sadzonki pozostawiam wgłębienie, które ułatwia podlewanie i sprawia, że woda trafia bezpośrednio pod korzenie rośliny.
Przeczytaj również: Najlepszy sposób sadzenia pomidorów w ogrodzie
Wyjaśniamy, kiedy i jak sadzić pomidory do gruntu. Fot. 123RF.com
Pielęgnacja pomidorów po posadzeniu
Umieszczone w ziemi sadzonki pomidorów wymagają odpowiedniej pielęgnacji, które umożliwi im zawiązywanie i wytwarzanie owoców. Jak o swoje pomidory po posadzeniu dba wspomniany ogrodnik?
- Gdy pomidory zaczną zawiązywać grona, podlewam je gnojówką z pokrzyw wymieszaną z drożdżami.
- Kolejne podlewanie wykonuje dopiero po upływie około dwóch tygodni od posadzenia i pierwszego obfitego podlewania.
- Pomidory podlewam zawsze wcześnie rano, by do wieczora zmniejszyła się wilgotność, od której rośliny chorują.
- Przed podlewaniem potrząsam gronami, dzięki temu pomidory się zapylają
- Obrywam zawsze dolne liście, by nie moczyć ich podczas podlewania i tym samym ochronić przed rozwojem chorób grzybowych.
A jakie są wasze sposoby na sadzenie i pielęgnacje pomidorów? Podzielcie się z nami w komentarzu.
Przeczytaj również:
Najsmaczniejsze odmiany pomidorów. Podpowiadamy, co uprawiać w tym sezonie
Najlepsze naturalne nawozy do pomidorów. Stosuj regularnie, a krzaki będą uginać się od owoców
Sadzenie ogórków do gruntu. Kiedy sadzić ogórki i co dodać do ziemi, by zdrowo i obficie rosły?
Wyjaśniamy, jaki nawóz wsypać na dno dołka podczas sadzenia ogórków, chcąc wzmocnić ich plonowanie. Fot. 123RF.com/CanvaPro