Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co z robić z narcyzami, kiedy przekwitną? Pamiętaj o 3 ważnych sprawach

Narcyzy to piękne wiosenne kwiaty, które swoimi kolorowymi kwiatostanami rozweselają krajobraz w ogrodzie po długich zimowych miesiącach. Są to rośliny wieloletnie, dlatego po przekwitnięciu należy właściwie o nie zadbać, by mogły ponownie wydać kwiaty w kolejnym sezonie. Co zrobić z narcyzami, które przekwitły już w ogrodzie? Sprawdźcie.

Co z robić z narcyzami, kiedy przekwitną? Pamiętaj o 3 ważnych sprawach
Wyjaśniamy, jak zadbać o narcyzy po przekwitnięciu. Fot. CanvaPro/123RF.com

Spis treści:

Narcyz — idealny kwiat na trawnik

Narcyzy (Narcissus) to wieloletnie rośliny cebulowe uprawiane na rabatach ogrodowych, kwietnikach, obwódkach wzdłuż trawników, ale też w donicach w towarzystwie innych wiosennych kwiatów np. hiacyntów, tulipanów czy szafirków. Widok rozkwitających, kolorowych narcyzów na tle ogrodu, który pomału budzi się z zimowego snu cieszy każdego ogrodnika. Istnieje kilka tysięcy odmian narcyzów, które różnią się od siebie kolorystyką oraz kształtem kwiatów. W naszych ogrodach najczęściej spotykane są narcyzy białe, żółte — zwane też żonkilami, pomarańczowe czy łososiowe. Okres kwitnienia narcyzów zależny jest od warunków pogodowych, ale też odmiany kwiatów, jednak zwykle zaczyna się w marcu lub kwietniu i tra nawet do końca maja.

Narcyzy pięknie zdobią wiosenne rabaty. Fot. 123RF.com

Narcyzy po przekwitnięciu — co robić?

Narcyzy to typowo wiosenne kwiaty, więc z początkiem maja większość z nich zaczyna przekwitać i tracić swój atrakcyjny wygląd. Jak o nie właściwie dbać w tym szczególnym okresie i jak uniknąć błędów w ich pielęgnacji? Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Przekwitłe kwiatostany regularnie usuwaj, by cebule nie traciły energii na zawiązywanie nasion.

  • Nie ścinaj zielonych liści narcyzów! Możesz je usunąć, dopiero gdy zaczną zasychać, czyli po kilku tygodniach od kwitnienia.

  • Gdy liście zaschną, możesz wykopać cebule narcyzów z ziemi.

  • Wykopane cebulki oczyść z ziemi i przesusz. Ważne jest, by podczas oczyszczania cebulek nie usuwać starych korzeni, ponieważ grozi to uszkodzeniem piętki i zawiązków nowych korzeni.

  • Gdy obok cebuli matecznej zauważysz młode cebulki przybyszowe, możesz je delikatnie oddzielić. Staraj się nie używać do tego siły. Jeżeli cebula przybyszowa nie chce łatwo oddzielić się od matecznej, oznacza to, że nie jest jeszcze w pełni samodzielna i z rozdzieleniem jej należy poczekać do kolejnego roku. Cebulki przybyszowe, które udało się łatwo oddzielić, zakwitną w kolejny sezonie.

  • Wykopane i oczyszczone cebule przechowuj w przewiewnym i zacienionym miejscu, gdzie temperatura wynosi około 17-20 stopni Celsjusza. Cebulki możesz włożyć do skrzynek z piaskiem i trzymać je np. w garażu lub w piwnicy.

Kiedy sadzić cebulki narcyza?

Optymalny termin sadzenia cebul narcyzów do ziemi to koniec sierpnia i początek września. Ważne jest, by zdążyć z tym zabiegiem do połowy września, ponieważ posadzone zbyt późno mogą nie przetrwać zimy. Cebule należy sadzić na głębokości, która jest trzykrotnością wysokości cebuli. Zazwyczaj jest to 10-15 cm. Cebule zaleca się umieszczać w ziemi w odległości 12-15 cm. Miejsce wysadzenia narcyzów zaleca się też ściółkować. Wiosną, gdy rozpocznie się sezon wegetacji, narcyzy należy obficie podlać wodą, co pobudzi ich wzrost. Niektóre odmiany zakwitają już w marcu, a ich piękne kwiatostany są symbolem nadchodzącej wiosny.

Przeczytaj również:

Co zrobić z tulipanami, kiedy przekwitną? Pamiętaj o jednym, kluczowym zabiegu

Sadzenie roślin cebulowych kwitnących latem. Jakie rośliny cebulowe można sadzić w maju?

Dlaczego piwonia nie kwitnie? Sprawdź, jak pielęgnować i czym podlewać piwonię

Dowiedz się, co zrobić z tulipanami, gdy już przekwitną. Fot.123RF.com

"Na zdrowie": Morwa na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.