Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Te rośliny obowiązkowo trzeba przyciąć we wrześniu. Technika jest istotna

Wrzesień to ważny, a niekiedy ostatni termin na przycięcie niektórych gatunków roślin ogrodowych. Jednak nie każda roślina dobrze zareaguje na ten zabieg przeprowadzony jesienią. Ponadto liczy się również odpowiednio dobrana technika cięcia. Jakie gatunki roślin przycinać we wrześniu? Odpowiadamy.

Te rośliny obowiązkowo trzeba przyciąć we wrześniu. Technika jest istotna
Ligustr powinien zostać przycięty we wrześniu. Fot. Daniel Kloeg/123RF

Spis treści:

Jakie rośliny trzeba przyciąć we wrześniu?

Przycinanie roślin w ogrodzie można przeprowadzić wiosną, latem oraz wczesną jesienią. Wrzesień to odpowiedni czas na cięcie jedynie wybranych gatunków roślin ogrodowych, ponieważ tylko one poradzą sobie przez zimę po tym zabiegu. Dla roślin nieprzystosowanych do późnego podcinania zima może okazać się bardzo ciężka, a nawet zabójcza. 

Jesienią możemy przycinać krzewy ozdobne, takie jak róża czy lawenda oraz krzewy owocowe, tj. maliny, agrest, porzeczki i jeżyny, ale także drzewa owocowe, m.in. czereśnie, wiśnie i wczesne gatunki śliw. Jesień to też idealna pora roku na przycinanie orzecha włoskiego. Natomiast jest już ostatni dzwonkiem na cięcie żywopłotów.

Przeczytaj również: Jesień to najlepszy czas na ściółkowanie. Te rośliny potrzebują tego wzmocnienia już we wrześniu

Czym przycinać we wrześniu?

Wybór odpowiedniego gatunku do jesiennego przycinania to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest dostosowanie techniki cięcia do danej rośliny oraz narzędzia, jakim wykonuje się zabieg.  

  • Cięcie róż

Do przycinania róż parkowych oraz pnących używamy ostrych sekatorów ręcznych. Obcinamy wówczas wszystkie chore, uszkodzone oraz martwe pędy znajdujące się przy powierzchni ziemi. Aby zrobić miejsce dla nowych pędów na wiosnę, warto usunąć ok. 1/3 najstarszych kwitnących pędów.

Do przycinania róż jesienią powinniśmy używać ostrych sekatorów ręcznych. Fot.lex20/123RF.com

  • Cięcie lawendy

Jesienne cięcie lawendy wymaga dużej precyzji, ponieważ polega na przycięciu młodych i niezdrewniałych pędów o połowę, formując przy tym kształt półkola. Dlatego do przycinania lawendy używamy sekatorów ręcznych.

  • Cięcie drzew owocowych

Do jesiennego przycinania większych drzew owocowych sprawdzą się nożyce na wysięgniku i piły ogrodnicze lub sekatory ręczne w przypadku mniejszych okazów. Cięcie ww. gatunków pestkowych jest nazywane prześwietlającym, ponieważ polega na skróceniu pędów lub całych konarów, które nadmiernie zagęszczają koronę.

Po wykonanym zabiegu koniecznie musimy zabezpieczyć ślady po cięciu na drzewach owocowych specjalną maścią ogrodniczą. Oddziela ona wrażliwe tkanki rośliny przed środowiskiem zewnętrznym, dzięki czemu zapobiega wnikaniu przez ranę drobnoustrojów chorobotwórczych. Preparaty zabezpieczające rany można kupić w sklepach ogrodniczych.

Przeczytaj również: Czy warto stosować nawozy zielone we wrześniu i październiku? Co siać na zagonie?

  • Orzech włoski

Drzewo to nie tyle znosi jesienne przycinanie, ile nawet je preferuje. Jednak nie należy z nim czekać do późnej jesieni lub zimy, ponieważ skrócone pędy orzecha mogą wtedy przemarznąć. Natomiast podczas wiosennego przycinania drzewo traci dużo soków, co źle wpływa na jego późniejszą kondycję. 

Do jesiennego cięcia orzecha włoskiego nada się duży sekator nożycowy lub nożyce na wysięgniku. Usuwamy jedynie te uszkodzone, zdeformowane lub cienkie pędy. Dobrze jest również pozbyć się pędów krzyżujących w koronie drzewa.

Jesienią można przyciąć czereśnie, wiśnie, niektóre gatunki śliw. Fot. arousa/CanvaPro

  • Cięcie bylin 

Wrzesień to dobry czas na przycięcie sekatorem ręcznym bylin kwitnących latem, takich jak słonecznik szorstki, floks wiechowaty czy rudbekia bylinowa. Gdy już wszystkie ich kwiaty przekwitną, możemy ściąć je na wysokości od ziemi: ok. 20 cm w przypadku rudbekii, 4 cm u floksa wiechowatego oraz ok. 15 cm przy słoneczniku szorstkim.

  • Cięcie żywopłotu

Wrzesień to ostatni moment na cięcie żywopłotów iglastych. Ten zabieg pozwoli zagęścić się roślinom na wiosnę oraz utrzymać ich pożądany kształt i pokrój. Odpowiednim narzędziem w tym przypadku będą mechanicznych nożyce lub sekatoryNiektóre gatunki stanowiące żywopłoty liściaste, takie jak pęcherznica kalinolistna, tawuła japońska, berberys pospolity czy ligustr pospolity również mogą być przycinane we wrześniu.

Jeśli przytniesz forsycję na jesień, wiosną nie spodziewaj się kwiatów. Fot. dariakatiukha/123RF.com

Czego nie wolno ciąć we wrześniu?

Jesienią nie powinno się ciąć gatunków drzew, które owocują późno, takich jak grusze czy jabłonie. Mogłoby się to skończyć przymarzaniem obciętych pędów i ich późniejszym zamieraniem. Warto powstrzymać się również od jesiennego przycinania w przypadku nowo posadzonych roślin zimozielonych, które są osłabione po zmianie miejsca.

We wrześniu nie powinniśmy również przycinać tych krzewów, które tworzą pąki kwiatowe w roku poprzedzającym kwitnienie. Jeżeli przytniemy ich pędy na jesień, nie zakwitną w kolejnym sezonie. Mowa tutaj m.in. o forsycji, lilakach, porzeczce krwistej, wawrzynku wilcze łyko i jaśminowcach.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj także:

Stosowanie obornika jesienią – do jakich roślin go wykorzystać? Największe błędy w nawożeniu obornikiem

Przekopywanie ogrodu warzywnego jesienią. Po co to robić? Przekopywanie gleby lekkiej, średniej i ciężkiej

Rozmnażanie porzeczki jesienią. Przygotowanie sadzonek zdrewniałych do ukorzeniania

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.