Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wiosenne cięcie drzew i krzewów. Czego nie przycinać, bo zmarnujemy?

Początek marca w ogrodach to czas na wiosenne przycinanie drzew i krzewów. Ta kluczowa dla rozwoju roślin praktyka pozwala im zdrowo kwitnąć i obficie owocować. Niestety, czasem bywa tak, że te dobre intencje mogą obrócić się przeciwko ogrodnikowi. Dzieje się tak, ponieważ nie wszystkie krzewy oraz drzewa wymagają cięcia na początku roku. Podpowiadamy, które drzewa i krzewy nie potrzebują wiosennego przycinania. 

Wiosenne cięcie drzew i krzewów. Czego nie przycinać, bo zmarnujemy?
Kardynalny błąd w uprawie forsycji, to jej przycinanie przed kwitnieniem. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Wiosenne cięcie drzew i krzewów: zasady

Przycinanie krzewów i drzew to długa lista zalet. Przede wszystkim ten sposób troski ogrodnika to gwarancja ich wzrostu oraz owocowania. Usunięcie chorych lub uszkodzonych części poprawia kondycję rośliny, wzmacnia ją i gwarantuje prawidłowy rozwój. Wiosenne cięcie drzew i krzewów to także pobudzenie ich do tego, aby mogły się podczas wiosny oraz lata rozgałęzić. Co oczywiste, taki zabieg prowadzi również do przerzedzenia, co jest niezwykle istotne w przypadku drzew owocowych. Promienie słoneczne łatwiej dostają się do korony, dzięki czemu znacznie lepiej kwitnie i owocuje. Jak prawidłowo wykonać cięcie drzew i krzewów?

Na początek należy zadbać o dobrze naostrzone narzędzie. Jeżeli do przycinania gałęzi używamy sekatora, warto również zadbać, aby ten był czysty. Brudne i tępe narzędzia to gwarancja poszarpania roślin, a dodatkowo ryzyko ewentualnych chorób. Jeżeli chcemy prawidłowo wykonać cięcie drzew i krzewów, należy wybierać także sekator, który nie ma żadnych oznak rdzy. Najlepiej korzystać więc z narzędzia ze stali nierdzewnej. Aby uniknąć zakażenia drzewka lub krzewu bakteriami i grzybami, po przejściu z drzewa na inne drzewo należy zdezynfekować narzędzie, maczając je np. w denaturacie.

Przeczytaj równieżPrzycinanie hortensji po zimie. Zobacz, jak ciąć, żeby miała dużo kwiatów

Wiosenne cięcie drzew i krzewów powinno odbywać się podczas słonecznych dni i dodatniej temperatury. Dzięki temu unikniemy ewentualnych problemów z atakiem grzybów. Jak prawidłowo przycinać gałęzie? Główna zasada mówi o tym, aby pewne cięcie miało miejsce od 0,5 do 1 cm nad pąkiem. Tak jest w przypadku pojedynczych gałęzi, ponieważ grubsze elementy można uciąć kilka centymetrów nad bocznym odrostem. Co jeszcze ważne, wiosenne cięcie drzew i krzewów powinno być przeprowadzone tak, aby powierzchnia cięcia powinna była lekko ukośna. Dzięki temu woda z rany będzie spływała na zewnątrz. Co bardzo ważne - cięcie skośne powinno być tak wykonane, aby najwyższy punkt znajdował się nad oczkiem. Dzięki temu woda będzie spływała, nie zalewając pąka. 

Wiosenne cięcie bardzo źle znosi magnolia. Fot.123RF/CanvaPro

W przypadku drzew owocowych cięcie gałęzi ma charakter formujący. Jeżeli nasze drzewko jest jeszcze młode i nie posiada rozgałęzienia, drzewko należy ściąć na wysokości 70-90 cm. Jeżeli rozgałęzienia już występują, to główna zasada mówi o tym, aby wyciąć wszystkie pędy boczne znajdujące się na wysokości poniżej 50 cm. Pozostałe należy skrócić o 1/3 długości. Przewodnik owocowego drzewka należy skrócić na wysokości 30-40 cm nad ostatnim pędem bocznym.

Jakich krzewów nie przycinać na wiosnę?

Choć wiele roślin potrzebuje wiosennej pielęgnacji z użyciem sekatora, to części z nich taki zabieg może tylko zaszkodzić. Przycinanie krzewów wiosną może niektóre z nich pozbawić pąków kwiatowych, zahamować wzrost i spowodować, że w ogóle nie zakwitnie. Część krzewów kwitnie na starszych pędach, a część zawiązuje pąki w poprzednim roku lub na tyle wcześnie, że wiosenne cięcie pozbawi ich kwiatów. Jeszcze inne przycinanie po prostu źle znoszą. Jakich krzewów nie przycinać na wiosnę? Poniżej najbardziej popularne z nich:

  • Forsycje - te zakwitają wczesną wiosną, dlatego na ewentualne przycinanie trzeba poczekać do momentu, aż forsycje przekwitną.
  • Magnolie - te bardzo nie lubią oraz źle znoszą przycinanie, dlatego niech będzie to ostateczność; ewentualny zabieg warto przeprowadzać po przekwitnieniu.
  • Hortensje ogrodowe - kwitną na starszych pędach, a pąki zawiązują sezon wstecz, dlatego cięcie wiosenne pozbawi hortensje kwiatów. Możliwe jest tylko cięcie sanitarne po zimie, czyli usunięcie złamanych i chorych pędów. 
  • Lilaki - barwne bzy tnie się tylko i wyłącznie po przekwitnieniu, wiosenne cięci pozbawi ogród kolorowych kwiatów.
  • Glicynie (wisterie) - te zawiązują pąki kwiatowe jesienią, a wiosenne cięcie pozbawi ich pędów. 
  • Jaśminowce - jako że kwitną na pędach z poprzedniego roku, z przycinaniem należy poczekać do przekwitnięcia.
  • Kalina koralowa - tę najlepiej przycinać po przekwitnieniu, najlepiej raz na kilka lat.
  • Krzewuszki cudowne - przycinanie krzewów w pierwszych miesiącach roku pozbawi krzewuszkę kwiatów, które zawiązują sezon wcześniej.

Przycięcie wisterii na wiosnę może skutkować brakiem kwitnienia latem. Fot. CanvaPro


Jakich krzewów nie przycinać na wiosnę? 
Warto również poczekać z cięciem migdałka trójklapowego. Ten kwitnie bardzo wcześnie, a ewentualny zabieg pozbawi roślinę pąków. Czego jeszcze nie przycinać? Równie szybko kwitną tawuły wczesne i norweskie. Choć dobrze znoszą cięcie, co prowadzi do ich bujnego kwitnięcia, to z zabiegiem trzeba poczekać do czasu, aż tawuła przekwitnie. Identycznie rzecz się ma także z krzewami takimi jak żarnowce miotlaste.

Przeczytaj również: Ratujemy starą borówkę amerykańską. Jak ciąć zaniedbaną borówkę?

Jakich drzew nie przycinać wiosną?

Nie tylko krzewy, ale również niektóre drzewa źle znoszą wiosenne przycinanie gałęzi. Wynika to z faktu, że na początku roku ich soki zaczynają żywiej krążyć, a ewentualne cięcia sprawiają, że drzewa "płaczą" wypuszczając soki. To zjawisko nazywane jest "wiosennym płaczem" i powoduje osłabienie roślin. Co więcej, niepotrzebne wiosenne przycinanie to ryzyko choroby grzybowe drzew i ataki szkodników. Mowa tu o niezwykle groźnych zarazie ogniowej czy raku bakteryjnym. Jakich drzew nie przycinać wiosną? Są to między innymi:

  • grab;
  • katalpa;
  • brzoza;
  • wierzba;
  • klon;
  • orzech;
  • buk.

Jakich drzew nie przycinać wiosną? Na tej liście znajdują się również wszystkie drzewa owocowe pestkowe. Tu mowa oczywiście o wiśniach czy czereśniach. W przypadku brzoskwiń zasada ta dotyczy odmian wcześnie owocujących. Dla pewności na wiosnę lepiej nie przycinać także drzew moreli. Cięcie drzew owocowych powinno mieć miejsce dopiero po zbiorze owoców. Natomiast o pozostałe wymienione gatunki, których nie można ciąć na wiosnę, należy zadbać w momencie, gdy na gałęziach pojawi się pełne ulistnienie.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Nie zwalczaj wiosennych kolonii mszyc. To przyciągnie biedronki i pomoże uratować twoje uprawy

Obowiązkowe przed wiosennym sadzeniem roślin. Jak zbadać odczyn gleby w ogrodzie i na działce?

Które trawy ozdobne ścinać, a które wyczesywać na wiosnę?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.