Porady ogrodnicze

Wiosenne opryski drzew owocowych. Które drzewa pryskać i jaką metodą?

Jeśli chcesz zapewnić swoim drzewom ochronę przed atakami grzybów lub szkodników, musisz zaplanować opryski. Zastosowanie odpowiednich preparatów na wiosnę nie tylko chroni przed chorobami i owadami. Takie zabiegi zapewniają też roślinom zdrowy, szybki, stabilny wzrost w okresie wegetacji.  

Wiosenne opryski drzew owocowych. Które drzewa pryskać i jaką metodą?
Coroczne, przeprowadzane na wiosnę opryski drzew owocowych są ważnym elementem pielęgnacji roślin. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dwa rodzaje oprysków drzew owocowych 

Zasadniczo, istnieją dwa główne rodzaje oprysków drzew owocowych: 

 • przeciw chorobom grzybowym, 
 • przeciw szkodnikom. 

Te pierwsze wykonuje się przy zastosowaniu środków grzybobójczych, które mogą być oparte na składnikach chemicznych lub naturalnych. Preparaty zwalczające grzyby powinno się aplikować dość obficie, przeprowadzając oprysk od nasady pnia ku wyższym pędom. Drzewko owocowe musi być bardzo dokładnie pokryte cieczą, by zarodniki grzyba nie miały szansy przetrwać i przedostać się dalej.  

Z kolei opryski przeciw szkodnikom przeprowadza się przed kwitnieniem drzew i krzewów owocowych. Natomiast w okresie przedwiośnia dobrą praktyką jest zawieszenie na drzewach tablic lepowych. Dzięki temu można monitorować na bieżąco się populację szkodników i określić, jak intensywny musi być sam oprysk. Poza tym dzięki temu ogrodnik lub sadownik ogranicza liczebność owadów dorosłych jeszcze przed złożeniem jaj.  

Do oprysków przeciw szkodnikom wykorzystuje się chemiczne preparaty olejowe lub naturalne środki. Mogą to być na przykład wyciągi z pokrzywy lub z krwawnika. Kilogram suszu albo świeżego zioła zalet około 10. litrami wody i pozostaw na dobę, a następnie tak przygotowany roztwór przelej do opryskiwacza.  

Jeśli decydujesz się na zabieg z użyciem oleju lub mieszanki olejowej (olej parafinowy czy olej rzepakowy), pamiętaj o tym, by oprysk był bardzo obfity. Ciecz powinna wręcz spływać z gałęzi. Chodzi o to, by tłusta substancja zadusiła szkodnika, nie pozwalając mu swobodnie żerować.  

Do oprysków przeciw szkodnikom wykorzystuje się chemiczne preparaty olejowe lub naturalne środki.Fot.123RF.com

Przeciwko jakim schorzeniom wykonuje się opryski drzew owocowych na wiosnę?  

Opryski grzybobójcze przeprowadza się po to, by wyeliminować następujące choroby atakujące drzewa owocowe: 

 • kędzierzawość liści (na brzoskwiniach), 
 • mączniak prawdziwy, 
 • brunatna zgnilizna (na śliwach, wiśniach, jabłoniach), 
 • torbiel śliwy, 
 • zgnilizna korzeni,  
 • zamieranie pędów,  
 • czerwona plamistość śliw, 
 • parch jabłoni i grusz, 
 • monilioza leszczyny,  
 • rak bakteryjny, 
 • zaraza ogniowa.  

Wszystkie te schorzenia przyczyniają się do prawdziwego spustoszenia w sadach i ogrodach. W większości przypadków, opryski grzybobójcze trzeba wykonać jeszcze przed rozwojem pąków, często w fazie bezlistnej.  

Natomiast jeśli chodzi o opryski przeciw szkodnikom, to mają one na celu walkę z: 

 • mszycami, 
 • wciornastkami, 
 • przędziorkami, 
 • kwieciakami jabłkowcami, 
 • krzywikami porzeczkowymi, 
 • skoczkami, 
 • mączlikami szklarniowymi, 
 • ochojnikami.  

Kiedy wykonuje się opryski na drzewach owocowych? 

Określenie czasu wykonania oprysków na drzewach owocowych nie jest łatwe, bo pod uwagę trzeba wziąć: 

 • warunki pogodowe w danym sezonie, 
 • rodzaj oprysku (przeciwgrzybowy czy przeciw szkodnikom), 
 • zaobserwowaną populację żerujących szkodników, 
 • dominującego gatunku drzewa w sadzie, 
 • fazę rozwoju roślin (faza fenologiczna).  

Niektórzy specjaliści zalecają wykonywanie oprysków już wczesną wiosną, a więc od końca lutego do końca marca – zwłaszcza jeśli korzysta się z gotowych preparatów chemicznych. Chodzi o to, by wpasować się w moment, gdy patogen wnika do tkanek roślin, i zastosować skuteczny kontratak. Tak użyte fungicydy, czyli środki przeciwko chorobom grzybowym, mogą zahamować rozwój schorzeń: zamieranie pędów czy zarazę ogniową.    

Pierwsze opryski przeciw szkodnikom wykonuje się natomiast tuż przed kwitnieniem drzew i krzewów owocowych. Zatem określenie właściwego terminu zabiegu wymaga już pewnej wprawy. Ogrodnik lub sadownik musi samodzielnie ocenić, w jakiej fazie wzrostu znajdują się drzewa owocowe i kiedy można spodziewać się kwitnięcia pąków. Przykładowo, u jabłoni pąki kwiatowe są najpierw zielone, potem różowe, a wreszcie białe. W tej drugiej fazie można już zastosować specyfiki na bazie siarki przeciw mączniakowi. Krzywnika porzeczkowego zwalcza się z kolei w okresie bezlistnym, ale tylko wówczas, gdy temperatura przekroczy 15° C.  

Jak widać, wyznaczenie odpowiedniego terminu przeprowadzania oprysków drzew owocowych wymaga samodyscypliny, uważności i koncentrowania się na zmianach w nich zachodzących.  

Przeczytaj również: Jakich warzyw nie warto uprawiać z rozsady? Tych gatunków nie wysiewaj na parapecie

Jakie warunki są odpowiednie do oprysku?  

Opryski drzew owocowych wymagają odpowiednich warunków pogodowych. Dlatego poza wyborem optymalnego terminu, trzeba też upewnić się, że pogoda nie przeszkodzi w realizacji planów.  

Żeby preparat ochronny mógł zadziałać, w trakcie zabiegu i kilka dni po nim nie powinien padać deszcz. Krople mogą bowiem zmyć środek z powierzchni roślin. W efekcie, oprysk w ogóle nie zadziała lub będzie przeprowadzony niedokładnie. Poza tym w ten sposób niepotrzebnie marnuje się płynną substancję, która przecież też bywa kosztowna.  

Z drugiej strony, słońce również nie może być zbyt intensywne, bo popsikane preparatem liście mogą ulec poparzeniu w kontakcie z promieniami UV. Idealnie, jeśli w dniu oprysku niebo jest bezchmurne, nie ma wiatru i jest ciepło.    

Na szczęście na opakowaniach chemicznych środków ochrony roślin często znajduje się informacja na temat optymalnej temperatury dla planowanego zabiegu. Najczęściej, jeśli temperatura powietrza jest powyżej 6 °C, można już przeprowadzać oprysk – oczywiście po spełnieniu wszystkich pozostałych warunków.  

Z kolei przy szkodnikach tępionych metodami naturalnymi można zdecydować się na oprysk także latem, najlepiej już po zachodzie słońca.     

Przeczytaj również: Oprysk mocznikiem po zimie na zwiększenie plonów. Jak i co nim pryskać?

Dlaczego warto pamiętać o corocznym opryskiwaniu roślin?  

Coroczne, przeprowadzane na wiosnę opryski drzew owocowych są ważnym elementem pielęgnacji roślin. To sposób na szybki i zdrowy wzrost, smaczne i duże owoce, brak problemów po kwitnieniu. Jest to również metoda na zwiększenie opłacalności danego gospodarstwa, bo im większe i bardziej efektywne zbiory, tym lepiej świadczy to o danym sadzie. Poza tym opryski pozwolą na lepsze szacowanie przyszłych zysków – bez ewentualnych niespodzianek pustoszących drzewa owocowe.  

Nawet, jeśli wydaje ci się, że twoim roślinom nic nie grozi, to i tak prewencyjny oprysk wcale nie zaszkodzi, a może tylko pomóc. Szczególnie dotyczy to oprysków z wykorzystaniem naturalnych komponentów, takich jak wspomniany wyciąg z pokrzywy, który nie zatruwa środowiska naturalnego, jest łatwy w stosowaniu i bezpieczny dla ludzi oraz zwierząt. Dzięki wczesnej reakcji, eliminujesz niemal do zera prawdopodobieństwo wystąpienia chorób czy problematycznego w skutkach ataku szkodników. A – jak wiadomo – profilaktyka zawsze będzie lepsza od interwencji.  

Pamiętaj jednak o tym, że oprysk jest skuteczny tylko wówczas, gdy wybierzesz na niego odpowiedni moment. Zbyt wczesne lub zbyt późne opryskiwanie może prowadzić do tego, że będzie to zwyczajnie nieefektywne. Obserwuj więc swoje rośliny i uważnie przyglądaj się warunkom pogodowym. Rezultaty na pewno są warte takiego zaangażowania.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Rozmnażanie porzeczek przez sadzonki zdrewniałe. Szybka i skuteczna metoda na większe uprawy

Sadzonki zdrewniałe – jak pobierać i ukorzeniać zimą? Instrukcja krok po kroku

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.