Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pernecja chilijska – oryginalna ozdoba jesiennego ogrodu. Jak uprawiać i obok czego sadzić pernecję?

Pernecja chilijska to urokliwa krzewinka, którą największą ozdobą są niewielkie, lśniące jagody. Roślina wytwarza je we wrześniu i w październiku. Mogą utrzymywać się aż do wiosny, podnosząc estetykę ogrodu czy tarasu. Charakterystyczna roślina cieszy się rosnącą popularnością. Warto więc dowiedzieć się, jak wygląda jej uprawa i jakie są wymagania pernecji chilijskiej. Obok czego ją sadzić i jak ją pielęgnować? Podpowiadamy.  

Pernecja chilijska – oryginalna ozdoba jesiennego ogrodu. Jak uprawiać i obok czego sadzić pernecję?
Lśniące owoce pernecji chilijskiej mogą być najpiękniejszą ozdobą jesiennego ogrodu. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Pernecja chilijska – charakterystyka

Pernecja chilijska (Pernettya mucronata) to krzewinka z rodziny wrzosowatych, ciesząca się rosnącą popularnością z uwagi na swoją dekoracyjność. Mały krzew potrafi bowiem pokryć się obficie lśniącymi jagodami, które mogą być białe, liliowe, różowe lub czerwone. Zdobią ogród, taras czy balkon jesienią i zimą, gdy większość roślin traci swój urok. Pernecja chilijska znana jest również jako Golteria chilijska lub Pernecja ostrokończysta. Roślina wytwarza bowiem skórzaste, ostro zakończone, zimozielone liście, które w zimie mogą zabarwiać się lekko na czerwono.

Pernecja chilijska rośnie raczej powoli, jednak jest stosunkowo łatwa w uprawie i każdy powinien sobie z tym poradzić. Warto sadzić ją w grupach, ponieważ sprzyja to wykształcaniu większej liczby owoców. Może osiągnąć wysokość około 70 cm.

Pernecja chilijska owocuje we wrześniu i w październiku. Fot. CanvaPro Pernecja chilijska owocuje we wrześniu i w październiku. Fot. CanvaPro


Przeczytaj również: Rozmnażanie dziwaczka przez nasiona i karpy. Zbierz w październiku, latem rabaty będą kwitły nieustająco

Uprawa pernecji chilijskiej

Uprawa pernecji chilijskiej jest uznawana za łatwą z uwagi na dużą wytrzymałość rośliny. Jest dość odporna na mróz i nie trzeba jej szczególnie pielęgnować. Należy jej jednak zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju, kwitnienia i owocowania. Odwdzięczy się urokliwą prezencją, która podniesie estetykę każdego ogrodu i balkonu. Jak dbać o pernecję chilijską? Czego potrzebuje roślina?

  • Sadzenie – roślinę najlepiej sadzić jesienią, wybierając dla niej miejsce zaciszne i ciepłe. Pernecję chilijską warto sadzić w grupach, w odległości około 80 cm od siebie. Świetnie nadaje się też na skalniaki.

  • Podłoże – idealne stanowisko dla pernecji chilijskiej powinno być podobne do tego dla wrzosów czy roślin jagodowych. Najlepsza będzie lekko kwaśna ziemia – żyzna i przepuszczalna.

  • Stanowisko – pernecja chilijska najlepiej się czuje na stanowisku dość słonecznym, ale poradzi sobie też w cieniu. W dobrze nasłonecznionym miejscu lepiej jednak owocuje.

  • Podlewanie i nawożenie – w uprawie doniczkowej wymaga regularnego, umiarkowanego podlewania. Od lutego do czerwca roślinę można nawozić nawozem przeznaczonym do rododendronów. Sprawdzą się też mieszanki przeznaczone dla roślin kwasolubnych.

  • Kwitnienie – pernecja chilijska wytwarza dzwonkowate kwiaty o białej lub czerwonej barwie. Pojawiają się na roślinie od maja do czerwca. Czasami w maju roślina wytwarza kwiaty, podczas gdy owoce z poprzedniego sezonu wciąż jeszcze ozdabiają gałęzie.

  • Owocowanie – owoce pernecji chilijskiej mogą pojawiać się we wrześniu lub październiku. Są w stanie przetrwać całą zimę. Pojedynczy owoc ma około 1 cm średnicy. Są one jednak zebrane w grona. Żeby jednak pernecja chilijska owocowała, trzeba uprawiać okaz męski i żeński.

  • Zimowanie – pernecja chilijska jest dość odporna na mróz, jednak można pomóc jej przetrwać zimę, okrywając podłoże agrowłókniną czy słomą. Jako ochrona przed zimnem sprawdzą się także gałązki iglaków.

Przycinanie pernecji chilijskiej najlepiej przeprowadzić dopiero po kilku latach, ponieważ rośnie bardzo powoli. Wówczas w czasie cięcia nadajemy jej żądaną formę.

Przeczytaj również: Pęcherznica kalinolistna na żywopłot. Sadzenie, pielęgnacja i przycinanie

Obok czego sadzić pernecję?

Pochodząca z Ameryki Południowej pernecja chilijska może rosnąć w grupach. Nadaje się na skalniaki, ale też do wysadzania w doniczkach na balkonie czy tarasie. Jest traktowana przede wszystkim jako doskonała ozdoba jesiennych i zimowych ogrodów. Można ją zestawiać z innymi roślinami wrzosowatymi, ale wspaniale też prezentuje się przy bukszpanach, astrach i kapuście ozdobnej. Jej urodę może też podkreślić bluszcz czy trawy ozdobne.

Źródła: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jesienne sadzenie kaliny koralowej. Jak pielęgnować i przycinać kalinę?

Barwne byliny, które kwitną aż do przymrozków. Przetaczniki – odmiany, uprawa i rozmnażanie

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.