Porady ogrodnicze

Pęcherznica kalinolistna na żywopłot. Sadzenie, pielęgnacja i przycinanie

Pęcherznica kalinolistna jest krzewem chętnie sadzonym na żywopłot, z uwagi na dużą odporność, niewielkie wymagania i ozdobne, barwne liście. Jak powinna wyglądać uprawa pęcherznicy kalinolistnej i jak o nią zadbać, gdy postanowimy ją posadzić w ogrodzie? Podpowiadamy.

Pęcherznica kalinolistna na żywopłot. Sadzenie, pielęgnacja i przycinanie
Liście pęcherznicy kalinolistnej mogą mieć kolor od żółtego do fioletowego. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Pęcherznica kalinolistna – charakterystyka

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) to krzew ozdobny, którego liście – w zależności od odmiany – mogą mieć kolor od żółtego do fioletowego. Roślina cieszy się dużą popularnością i jest chętnie wybierana na żywopłot. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae), dorasta do wysokości 2,5 metra i często rozszerza się ku górze. Pędy początkowo są zielone lub czerwone. Z czasem kora, która je pokrywa, zaczyna brązowieć i się łuszczyć. Gałęzie wydłużają się i opadają.

Pęcherznica kalinolistna kwitnie w maju i w czerwcu, wytwarzając niewielkie kwiaty, zebrane w półkuliste grona. Mogą mieć kolor biały lub różowy. Z kolei owoce rośliny są małe, czerwone i zwracające uwagę. Jeśli nie zjedzą ich ptaki, pozostają długo na gałęziach, podnosząc dekoracyjność krzewu.

Pęcherznica kalinolistna kwitnie w maju i w czerwcu. Fot. 123RF.com

Roślina występuje w licznych odmianach, różniących się między sobą kolorem liści. Do popularnych odmian pęcherznicy kalinolistnej należy między innymi „Diabolo” o ciemnoczerwonych liściach i „Dart’s Gold” o liściach w kolorze od zielonego do żółtego.

Przeczytaj również: Jak kupić zdrową hortensję - tych pułapek się wystrzegaj. Poradnik jesiennego sadzenia hortensji

Sadzenie pęcherznicy kalinolistnej na żywopłot

Pęcherznicę kalinolistną sadzi się wiosną (wczesną) lub jesienią (późną) w glebie luźnej i dobrze napowietrzonej, którą należy wymieszać z ziemią do sadzenia roślin. Należy wybrać dla niej możliwie słoneczne stanowisko, choć dobrze też sobie radzi w półcieniu. Pęcherznica nie jest podatna na niskie temperatury, silny wiatr, choroby czy ataki szkodników. Po zasadzeniu krzew należy obficie podlać, a także wyrównać solidnie glebę wokół korzeni. Pęcherznica zwykle dobrze się przyjmuje i raczej szybko wzrasta.

Przeczytaj również: Zimowanie pelargonii i begonii. Jak najlepiej to zrobić, by przetrwały do wiosny?

Pielęgnacja pęcherznicy kalinolistnej

Przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu gleba, w której rośnie pęcherznica kalinolistna powinna być wilgotna. Należy więc regularnie podlewać roślinę, a także przeprowadzić ściółkowanie podłoża, by ograniczyć ryzyko jej przesuszenia. Rozmnażanie pęcherznicy najlepiej przeprowadzić przez podział starszych egzemplarzy, pobierając na wpół zdrewniałe pędy z 3-4 pąkami pod koniec lata lub wczesną wiosną. Rośliny nie trzeba specjalnie zabezpieczać przed zimą, gdyż jest mrozoodporna.

Przeczytaj również: Takiego żywopłoty jeszcze nie widzieliście. Gęsty, wysoki i... jadalny

Przycinanie pęcherznicy kalinolistnej

Pęcherznica kalinolistna lubi się mocno rozkrzewiać, więc warto zostawić jej w ogrodzie sporo miejsca. Jeśli chcemy wykonać z niej żywopłot formowany, należy zadbać o odpowiednie cięcie. Przycinanie pęcherznicy należy przeprowadzać co roku po zakończonym kwitnieniu.

Przycinanie pęcherznicy należy przeprowadzać co roku. Fot. 123RF.com

Na przełomie lipca i sierpnia skracamy gałęzie krzewu. Najstarsze i najgrubsze pędy przycinamy tuż nad ziemią, a młodsze pędy, na których w danym roku pojawiły się kwiaty, skracamy o 2/3. Cięcie pęcherznicy wykonuje się nad pąkiem bocznym, skierowanym do zewnątrz lub tuż nad silnym rozgałęzieniem. Tegorocznych pędów nie należy nigdy przycinać, gdyż może to zwiększyć ryzyko rozwoju chorób. Z pęcherznicy usuwamy też pędy chore i uszkodzone.

Do przycinania krzewu używamy sekatora ogrodowego, sekatora o wydłużonych ramionach lub elektrycznych nożyc (nadają się do formowania żywopłotu). Rany po cięciu krzewu należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

Źródła: deccoria.pl

Przeczytaj również: Październik w sadzie, ogrodzie warzywnym i ozdobnym. Co trzeba zrobić, żeby dobrze przygotować się do zimy?

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.