Spis treści:
Czy całoroczne rośliny na balkon i taras to dobry pomysł?
W sezonie nietrudno zadbać o ukwiecony balkon lub taras. Jednak, aby przestrzeń ta przez cały rok prezentowała się efektownie, warto pomyśleć o przeplataniu sezonowych perełek roślinami, które zdobią przez cały rok i nie wymagają przy tym wieloetapowej, czasochłonnej pielęgnacji.
Oczywiście nie oznacza to, że mamy zrezygnować z nowych odmian kalibrachoa z serii 'Superbells', kwitnących efektownymi mieszankami kolorystycznymi, czy też z nowych supertunii takich, jak biało-różowa 'Vista' czy 'Tiara pink'. Te rośliny kwitną długo i obficie, tworząc latem wielobarwne kule i bezsprzecznie dodają przestrzeni zewnętrznej życia.
Olbrzymią popularnością w kompozycjach balkonowych i tarasowych tworzonych w pojemnikach cieszą się mandewille, przez lata pnące się po podporach, gęsto zielone i pełne kwiatów. Największe walory ozdobne mają w okresie letnim, ponieważ są doskonale przystosowane do dużej ilości światła i dobrze znoszą niedobory wody. Nawet wtedy, gdy nie mają kwiatów, uroku dodają im pełne, błyszczące liście. Ciekawą rośliną pojemnikową, którą również można postawić na tarasie, jest portulaka w odmianie pełnej lub wielokwiatowym mixie. Zwykle kwitnie w bardzo intensywnych barwach przez całe lato aż do późnej jesieni. Nie wymaga wiele pracy ani przy wysiewie, ani późniejszej pielęgnacji i świetnie wypełnia mocno nasłonecznione fragmenty tarasów.
Wszystkie te propozycje dbają o to, by balkon lub taras zalała feeria barw. Jednak co zrobić, gdy kwiaty sezonowe przekwitną? Jak wypełnić niewielką przestrzeń za oknami, by była równie atrakcyjny jesienią i zimą? Całoroczne rośliny na balkon i taras to dobry pomysł, bo dzięki nim ani na chwilę nie stracimy z oczy pięknych kształtów, jakie malują gęsto zielone rośliny. W ten sposób też stworzymy sobie przyjemne dla oczu tło, które przysłoni jesienno-zimową szarość miejskiego krajobrazu.
Przeczytaj również: Żelazne krzewy w sam raz do naszego klimatu. Te rośliny nie boją się żadnej zimy
Rośliny całoroczne na balkon i taras
Stworzenie oryginalnej kompozycji, która przyozdobi balkon lub większy taras na dłużej, niż tylko na kilka słonecznych miesięcy, uważanych za główny sezon ogrodowy, wymaga rozważenia kilku istotnych kwestii. Ważna jest dostępna przestrzeń, warunki uprawy wynikające z ekspozycji tarasu oraz planowany charakter całej aranżacji.
Na balkonach i tarasach, podobnie zresztą jak w ogrodach na otwartych rabatach warto tworzyć kompozycje złożone z różnych gatunków roślin, zarówno tych o pokroju wzniesionym, krzaczastym, jak i płożących. Dużego uroku dodaje sadzenie obok siebie gatunków kwitnących oraz tych o dekoracyjnych liściach, zimozielonych, pstrych lub przebarwiających się efektownie w zależności od pory roku, ale ani na chwilę nieopadających. Jednak, aby nie przesadzić, musisz uważać z zagospodarowaniem niewielkiego balkonu czy tarasu. Wybrane rośliny powinny rosnąć w odstępach w ten sposób, by zapewniły im niezbędne miejsce do rozwoju. W przeciwnym razie, stawiając donice i pojemniki zbyt gęsto, rośliny zaczną rozrastać się i napierać na siebie, zamiast płynnie przechodzić z jednej formy w drugą, nie konkurując ani o miejsce, ani o światło.
Jesienny taras mogą dekorować pojedyncze rośliny: iglaki i trawy ozdobne. Jednak więcej uroku dodadzą mu krzewinki o kolorowych owocach oraz kwiaty kwitnące zimą. Jeśli masz wolną przestrzeń, sprawdź jak ją wypełnić. Fot. in4mal/CanvaPro
Wśród ciekawych gatunków, które warto rozważyć, planując całoroczne balkonowe aranżacje, z pewnością wyróżniają się trawy ozdobne, które w naszym klimacie z łatwością utrzymują zdrowe liście i są na tyle odporne, że nie trzeba ich okrywać. Warto wymienić tutaj seslerię błękitną, lśniącą, 'Sadleriana' czy 'Heuflera'. Te dekoracyjne okazy w zależności od odmiany dorastają w uprawie pojemnikowej do nawet 60 cm. Wielu początkujących ogrodników ucieszy fakt, że mają przy tym niewielkie wymagania. Równie ciekawie w pojemnikach tarasowych prezentują się zimozielone kosmatki: owłosiona i leśna.
Są rośliny, które najpiękniej wyglądają o konkretnych porach roku np. jesienią i te warto wplatać w całoroczne kompozycje z myślą o utrzymaniu płynności kolorystycznej. Dzięki nim dostrzeżesz urok w tym, jak krok po kroku balkon będzie zmieniał się wraz z odejściem lata i przyjściem jesieni. Do kwiatów jesieni zaliczają się oczywiście kolorowe chryzantemy, rudbekie, wrzosy oraz astry krzaczaste, a także odmiany nowoangielska czy nowobelgijska. W aranżacjach w stylu wiejskim pięknie zaprezentują się też lawendy kwitnące do października, a po nich dynie ozdobne, które zachwycą kolorami owoców oraz ich oryginalną formą. W taki klimat doskonale wpiszą się też rozmaite rozchodniki.
Z kolei wraz z nadejściem zimy, obraz balkonu lub tarasu zmienią posadzone w -pojemnikach:
- kalina wonna,
- oczar wirginijski (uprawę możesz zacząć w donicy balkonowej, z czasem przenosząc rosnącą roślinę do ogrodu),
- różanecznik ostrokończysty (zaliczany do gatunków "półzawszezielonych"),
- wawrzynek wilczełyko (wypuszcza pierwsze kwiaty nawet w grudniu).
Dekoracyjne owoce ognika szkarłatnego uprawianego w pojemniku. Fot. Nadiye Odabaşı/CanvaPro
Spośród zimowych perełek za najbardziej dekoracyjne są uznawane wszystkie gatunki iglaste oraz gatunki liściaste, zimozielone, których sezon wegetacyjny nie kończy się tak jak u innych roślin kwitnących czy zielonych, królujących latem. To które gatunki posadzisz na balkonie lub tarasie, w dużej mierze zależy od tego, jaki charakter aranżacji chcesz uzyskać oraz jaką przestrzeń masz do dyspozycji. Wiele zimozielonych roślin przez lata wzrostu potrafi gęsto wypełniać dostępną przestrzeń, a tym samym tworzyć bardzo objętościowe kompozycje. Do najciekawszych roślin iglastych, które doskonale nadają się do uprawy pojemnikowej, zaliczane są:
- cyprysik groszkowy,
- żywotnik zachodni,
- jałowiec chiński,
- świerk biały.
Dlaczego warto decydować się na iglaki? Rośliny iglaste mają wiele zalet, przede wszystkim utrzymują swój pokrój i walory ozdobne przez cały rok, a przy tym nie są zbyt wymagające w kontekście pielęgnacji, więc nie musisz poświęcać im dużo czasu. Są odporne na szkodniki i choroby, a także w większości przypadków mrozoodporne.
Wśród popularnych roślin iglastych dostępne są odmiany w najróżniejszych odcieniach zieleni, niektóre cieniowane błękitem, bielą lub écru, co sprawia, że wprowadzają na balkon na balkon lub taras unikalne połączenia kolorystyczne. Jednak, by uniknąć kompozycji monochromatycznych, warto przełamywać kompozycje z iglaków, sięgając np. po zimowe kwiaty. Prawdziwe perełki zakwitają już w połowie listopada i całą zimę utrzymują oryginalną formę. Inne kwitną nawet do końca lutego czy początku marca. Wiele zależy od warunków pogodowych, jednak z pewnością balkon oraz taras warto udekorować ciemiernikami białymi.
Białe ciemierniki to wyjątkowe rośliny, które w doniczkach zdobią balkon w ciągu zimy. Na tle iglaków tworzą ciekawy kontrast zieleni z kremową bielą. Fot. LenaJdan/CanvaPro
Wśród liściastych roślin całorocznych o ciekawej formie królują:
- golteria pełzająca, która świetnie rośnie w pojemniku,
- skimia japońska (w ogrodzie wymaga osłon na zimę, których nie potrzebuje w uprawie balkonowej),
- ognik szkarłatny (nadaje się do puszczenia z dużego pojemnika po mocnej podporze, jak pnącze),
- trzmielina Fortune'a,
- barwinek pospolity (drobniutka roślina odmiany 'Atropurpurea' jest zimozielona i utrzymuje swoją płożącą formę, zadarniając donice i wypływając z nich na boki, tworząc w ten sposób oryginalną, zieloną kaskadę),
- kiścień Waltera.
Jeśli nie masz zbyt dużo przestrzeni do wypełnienia, postaw na pnącza, które doskonale porastają balustrady oraz inne postawione im podpory. Z pewnością nie zajmują wiele miejsca, ale za to artystycznie zamykają balkony lub tarasy, tworząc żywe ściany o dużej atrakcyjności o każdej porze roku. Propozycjami, które powinieneś obowiązkowo wziąć pod rozwagę, są: winobluszcz pięciolistkowy, bluszcz pospolity, wiciokrze Henryego czy milin amerykański.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Najpiękniejsze rośliny na obwódki rabat. Proste w uprawie, zdobią ogród cały rok
Zasypuje ogród kolorem aż do przymrozków. Niecierpek waleriana - siew, odmiany i uprawa
Klejnot wśród iglaków. Araukaria - uprawa i zastosowanie w ogrodzie