Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najpiękniej kwitną i pachną nocą. 8 nocnych kwiatów, które warto mieć w ogrodzie

Większość kwiatów kocha słońce i ujawnia swoje piękno w jego promieniach. Ale są też okazy, które rozkwitają o zmierzchu, przez co wyglądają magicznie. Poza tym czarują swoim intensywnym, bardzo przyjemnym zapachem, który unosi się w powietrzu i tworzy niepowtarzalny klimat. Poznaj najpiękniejsze kwiaty, które kwitną i pachną w nocy. Te gatunki zasługują na szczególne miejsce w każdym ogrodzie.   

Najpiękniej kwitną i pachną nocą. 8 nocnych kwiatów, które warto mieć w ogrodzie
Oto najpiękniejsze nocne kwiaty. Pięknie kwitną i wydzielają przyjemny zapach. Fot.kinval/123RF.com

Spis treści:

Nocne kwiaty

Chyba każdy miłośnik roślinności marzy o pięknym, kolorowym ogrodzie pełnym kwiatów. Niektóre rośliny prezentują swoją urodę tylko w godzinach dziennych, po czym zamykają się na noc. Dzięki temu chronią one cenny pyłek potrzebny do rozmnażania. Warto jednak wiedzieć, że istnieję gatunki, które kwitną po zachodzie słońca, dzięki czemu wyglądają niezwykle magicznie. Wynika to z faktu, że mają one innych zapylaczy. Nocne kwiaty zachwycają i oczarowują nas swoim pięknem, ale nie tylko. Roztaczają w powietrzu intensywny i przyjemny zapach, który nie pozostawi nikogo obojętnym. W letnie wieczory potrzeba naprawdę niewiele, a nocne kwiaty pomogą umilić spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu.  

Najpiękniejsze nocne kwiaty, kwitną i pachną nocą

Jeśli szukasz kwiatów, które rozkwitają o zmierzchu, przyjrzyj się naszemu zestawieniu. Dzięki temu stworzysz niesamowity ogród i będziesz cieszyć się pięknem natury o każdej porze dnia. Przedstawiamy najpiękniejsze nocne kwiaty, które kwitną i pachną w nocy.

  • Wilec biały

Wilec biały (Ipomoea alba) to ozdobne i szybko rosnące pnącze. Jego białe kwiaty otwierają się wieczorem, ale najbardziej okazale prezentują się rano. Zamykają się one po południu (z wyjątkiem pochmurnych dni). To sprawia, że bywa nazywany księżycowym pnączem (kwiaty są podobne do księżyca w pełni), z kolei angielska nazwa rośliny to „moonflower”. Może dorastać nawet do 3 m, charakteryzuje się liśćmi w kształcie serca. Kwiaty wilca białego mają dość silny i przyjemny zapach, przyciągają do siebie ćmy, które je zapylają.   

  • Wiesiołek  

Wiesiołek (Oenothera) to roślina z rodziny wiesiołkowatych, która pochodzi z Ameryki Północnej. Gatunków tej byliny jest bardzo dużo, ale tylko około 30 zaaklimatyzowały się w Polsce. Jej główną ozdobą są jasnożółte kwiaty, które otwierają się późnym popołudniem i przez całą noc wydzielają słodki zapach, natomiast na rano zamykają się. Dzięki temu wiesiołek jest często nazywany „świecą nocy”. Roślina ta może kwitnąć przez całe lato, bo od czerwca aż do września. Ponadto znajduje szerokie zastosowanie w ogrodnictwie – świetnie sprawdzi się na rabatach, skalniakach, a nawet w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Warto też wiedzieć, że wiesiołek jest znany od dawna w medycynie ludowej – jego nasiona pomagają przy problemach z cukrzycą, miażdżycą, sercem i chorobami układu nerwowego.    

nocne kwiaty Kwiaty wiesiołka otwierają się wieczorem i wydzielają przyjemny zapach. Fot.apugach/123RF.com

  • Dziwaczek jalapa

Dziwaczek jalapa (Mirabilis jalapa) to jednoroczna roślina należąca do rodziny dziwaczkowatych. Choć nazywana jest również dziwaczkiem peruwiańskim, przywędrowała do nas z Meksyku. Ma nieco krzewiasty pokrój i dorasta do 70-80 cm wysokości. Na silnie rozgałęzionych pędach wyrastają jasnozielone, szerokolancetowate liście. Dziwaczek jalapa kwitnie od połowy lipca do końca sierpnia. Wówczas pojawiają się pięciopłatkowe kwiaty zebrane w baldachogrona. W zależności od odmiany mogą one mieć barwę białą, żółtą, różową, czerwoną i fioletową, choć mogą też być dwubarwne. Co ciekawe, otwierają się one po południu, wydzielając przy tym niesamowity zapach. Najczęściej odbywa się to około godziny 16:00, dlatego w języku angielskim roślina ta potocznie nazywana jest „the four o'clock flower”. Ponadto kwiaty dziwaczka są fluorescencyjne, co sprawia, że świecą się w nocy.   

nocne kwiaty Szukasz roślin, które kwitną w nocy? Dziwaczek jalapa będzie idealnym wyborem. Fot.klerik78/123RF.com

  • Lepnica zwisła

Lepnica zwisła (Silene nutans) jest to roślina, którą można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w donicach. Zazwyczaj osiąga wysokość około 70 cm. Tworzy białe lub różowe kwiaty o płatkach głęboko rozciętych w dwa języczki. Są one zgrupowane w jednostronne wiechy. Ciekawostką jest to, że otwierają się one wieczorem lub w nocy. Okres kwitnienia trwa od czerwca do sierpnia. Co ciekawe, łodyga rośliny jest lepka w górnej części.

  • Maciejka

Maciejka to popularna nazwa lewkonii długopłatkowej (Matthiola longipetala). To roślina jednoroczna, która jest chętnie uprawiana w ogrodach, na balkonach i tarasach. Dorasta do 30-40 cm wysokości. Tworzy małe, lancetowate, matowe liście, które są pokryte popielatym kutnerem. Największą ozdobą rośliny są drobne, czteropłatkowe kwiaty, które pojawiają się w czerwcu i utrzymują się do września. Są one zebrane w luźne, groniaste kwiatostany i mają kolor liliowy lub różowy. Otwierają się one wieczorem, wydzielając bardzo intensywną i przyjemną woń.    

najpiękniejsze nocne kwiaty Wśród najpiękniejszych nocnych kwiatów warto wymienić m.in. maciejkę. Fot.droid5/123RF.com

  • Tytoń ozdobny      

To kolejny kwiat, który kwitnie i pachnie w nocy. Tytoń ozdobny, choć jest kojarzony z papierosami, jest uprawiany jako dekoracja ogrodu i balkonu. Roślina ta jest znana od tysięcy lat i pochodzi z Ameryki Północnej. Może dorastać nawet do 2 m wysokości i tworzy wzniesione, rozgałęzione, sztywne pędy, pokryte lepkimi włoskami. Od lipca do września na ich szczytach pojawiają się duże kwiaty, które są zebrane w luźne kwiatostany. Rozwijają się one wieczorem, natomiast w ciągu dnia pozostają zamknięte. Ponadto wydzielają piękny i bardzo silny aromat, dlatego warto posadzić roślinę blisko okien domu, tarasu bądź kącika wypoczynkowego.    

Przeczytaj również: Pachnie cudownie i jest prosta w uprawie. Jak pielęgnować tawułę szarą? 

  • Zaluzianskya capensis

Ta urzekająca roślina wyróżnia się kwiatami w kształcie gwiazdy. Otwierają się one wieczorem i wydzielają słodki zapach, który przyciąga nocne owady i ćmy. W dzień kwiaty zamykają się, a ich płatki tworzą kulki. Zaluzianskya capensis jest rośliną niską, ponieważ osiąga 10-15 cm wysokości. Polecana do uprawy zarówno w ogrodach, jak i w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia wymaga słonecznego stanowiska i częstego podlewania. Choć w Polsce jest jeszcze rośliną mało popularną, zdecydowanie zasługuje na uwagę.  

  • Nocny jaśmin

Nocny jaśmin (Cestrum nocturnum) kwitnie po zmroku, a przy tym oczarowuje zmysły przyjemnym zapachem. Ma błyszczące i ciemnozielone liście, a także delikatne, rurkowate kwiaty o ciekawym, zielono-białym kolorze. Nocny jaśmin preferuje pełne słońce (choć poradzi sobie też w półcieniu) oraz dobrze przepuszczalną glebę. Oprócz walorów dekoracyjnych posiada liczne właściwości lecznicze.    

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak i kiedy uszczykiwać petunie? Sposoby na zagęszczanie petunii

Naturalny koktajl na kwitnienie róż. Będą miały pełne i duże kwiaty

Lagerstroemia indyjska - najdłużej kwitnące drzewo świata. Ten zabieg sprawi, że wyda jeszcze więcej kwiatów

Przeczytaj również

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
Przejdź na