Spis treści:
Jakie choroby atakują ogórki?
W sezonie ogórki gruntowe można kupić na każdym straganie z warzywami, właściciele ogródków wolą jednak uprawiać je samodzielnie. Orzeźwiające owoce, które zrywamy z własnej grządki, górują smakiem nad kupnymi, a my – sięgając po naturalne nawozy i domowe opryski – mamy pewność, że plony zostały otrzymane bez chemii. Uprawa ogórków daje mnóstwo satysfakcji, często jednak rośliny te padają ofiarą chorób.
Ogórki są podatne zwłaszcza na patogeny grzybowe. Dużym zagrożeniem dla nich jest mączniak, zarówno rzekomy, jak i prawdziwy. Choroby te bardzo często porażają uprawy, zwłaszcza gdy są duże różnice temperatur między dniem a nocą i panuje wysoka wilgotność. Infekcje powodowane przez mączniaki potocznie określane są jako zaraza ogórka. Rośliny te niszczone są także przez antraknozę, bakteryjną kanciastą plamistość, korynesporozę, czarną zgniliznę, zieloną mozaikę ogórka oraz parcha dyniowatych.
Czym pryskać ogórki od zarazy – domowy oprysk
W sprzyjających warunkach choroby ogórka szybko się rozprzestrzeniają i są w stanie w krótkim czasie zdziesiątkować uprawy. Powodują znaczne straty w plonach, a często nawet obumieranie całych roślin, dlatego trzeba im przeciwdziałać i zwalczać bez zbędnej zwłoki. Jednym ze sposobów na ochronę ogórków przed zarazą jest domowy oprysk z szarym mydłem i sodą oczyszczoną. Warto zacząć go stosować już pod koniec maja, jeśli ogórki posadziliśmy w połowie tego miesiąca.
Czym pryskać ogórki od zarazy? Fot. irkus/123RF.com
Domowy oprysk na zarazę ogórka przygotujemy w następujący sposób:
- Szare mydło (potasowe) ścieramy na tarce o grubych oczkach, a następnie 2 łyżki otrzymanych wiórków zalewamy 1 l letniej wody.
- Dodajemy 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i mieszamy do połączenia składników.
- Po wystudzeniu roztwór przelewamy do butelki ze spryskiwaczem.
Tak przygotowanym środkiem spryskujemy ogórki, aby zabezpieczyć je przed chorobami grzybowymi, a zwłaszcza mączniakiem. Stosujemy profilaktycznie co 7-14 dni w pochmurne, bezwietrzne dni bez opadów. Preparat ten warto wykorzystywać również wtedy, gdy objawy infekcji już wystąpią, zwiększając częstotliwość oprysków do 2 razy w tygodniu. W ten prosty sposób ocalimy ogórki i swoje przyszłe plony.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak przygotować stanowisko i dołek do sadzenia pomidorów? Podlewanie i nawożenie po posadzeniu
Niezawodna i ponadczasowa odżywka do ogórków. Stosuj od razu po posadzeniu