Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego magnolia nie kwitnie
- Błędy w uprawie mangoli
- Jak przycinać magnolię
- Co robić gdy magnolia przemarznie
- Jak rozmnażać magnolię
Magnolia – kilka słów o kwietnej królowej ogrodu
Nikt nie odmówi ukwieconej magnolii piękna – trudno przecież o bardziej zjawiskowe drzewko, uprawiane w naszym klimacie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jej historia rozpoczęła się już kilkadziesiąt milionów lat temu. Jedna z najstarszych roślin na naszym globie w naturze występuje na obszarach Ameryki Środkowej i Północnej, części Ameryki Południowej oraz Azji.
Magnolia posiada wiele odmian, a wśród nich można odnaleźć zarówno wiecznie zielone drzewa oraz krzewy, jak i te okresowo zrzucające liście. Całkiem sporo spośród nich może być sadzonych i uprawianych w warunkach atmosferycznych właściwych dla Europy Środkowej, o ile tylko odpowiednio się o nie zadba. Bywają też krzyżówki o karłowatej postaci, które nadadzą się nawet do uprawy doniczkowej.
Przeczytaj: Doskonały krzew na żywopłot. Pamiętaj, by nie przycinać go na wiosnę
Magnolia nie kwitnie – jakie mogą być przyczyny?
Wiosna w pełni, ogród zdążył już powrócić do życia, a twoja magnolia nie kwitnie? Co się stało? Przyczyn może być wiele. Warto jednak unikać podstawowych błędów, które sprawią, że na drzewku nie pojawią się kwiaty. Na co uważać?
Nieprawidłowa uprawa
Zastanawiasz się, dlaczego magnolia nie kwitnie? Bardzo możliwe, że zostały popełnione jakieś błędy w sposobie jej uprawy. Pamiętaj, że magnolia wymaga odpowiedniego stanowiska – ciepłego, osłoniętego przed wiatrem, a zarazem odpowiednio słonecznego. Musi rosnąć we właściwie przygotowanej glebie, żyznej, o pH wynoszącym 5-6. W przypadku obojętnego lub zasadowego odczynu gleby magnolia nie tylko nie zakwitnie, ale również może zacząć chorować – na jej liściach bardzo prędko pojawią się brązowe plamy.
Podłoże rośliny musi być też stale wilgotne, ponieważ magnolia źle znosi przesuszenie. Co więcej, jeśli nie będziesz jej regularnie podlewać w razie wystąpienia suszy, także świeżo zawiązujące się pąki mogą ulec zasuszeniu. Jeśli chcesz zapobiec wysychaniu ziemi, ściółkuj ją wokół korzeni, wykorzystując w tym celu korę. Nie przesadź również w drugą stronę – stojąca woda doprowadzi do gnicia rośliny.
Przyczyną braku kwiatów na magnolii mogą być ponadto uszkodzenia w jej systemie korzeniowym. Bardzo często powstają one w przypadku przesadzania rośliny z jednego miejsca na drugie. Niestety, ten gatunek bardzo nie lubi takich zmian, ponieważ wiążą się one z ingerencją właśnie w część podziemną, a korzenie magnolii są krótkie i wyjątkowo kruche. Musisz wiedzieć, że najgorzej taką przeprowadzkę zniesie starszy krzew. Z tego powodu najlepiej jeszcze przed umieszczeniem nowej sadzonki w ziemi wybrać dla niej większe miejsce, którego nie trzeba będzie zmieniać (tyczy się to również odmian karłowatych, sadzonych w pojemnikach na balkonach – wtedy lepiej od razu zadbać o większą donicę).
Korzeniom magnolii w ogóle powinno się poświęcać szczególną uwagę. Ze względu na ich delikatność nie poleca się więc uklepywania czy udeptywania ziemi naokoło krzewu tuż po posadzeniu. Ostrożność należy również zachować podczas wykonywania wszelkich prac ogrodowych, wymagających przekopywania ziemi w pobliżu tej rośliny.
Złe przycinanie magnolii
Wiele osób uważa, że lepiej wcale nie przycinać magnolii. Najbardziej zabójcze są jednak dla niej radykalne cięcia, które pozbawiają ją znacznej części gałązek i pędów. Czasem jednak zabieg okazuje się konieczny, by odmłodzić starsze drzewo, zwłaszcza jeśli to odmiana osiągająca imponujące rozmiary. W takim wypadku nawet gdy cały proces zostanie wykonany prawidłowo, trzeba się liczyć z tym, że w kolejnym roku drzewo nie zakwitnie (dzieje się tak, ponieważ pąki kwiatowe ulegają u magnolii zawiązaniu w roku poprzedzającym kwitnięcie). Zawsze trzeba mieć na uwadze fakt, że magnolia mocno przeżyje cięcie i może je odchorować. Najmłodszych okazów najlepiej w ogóle nie przycinać.
Przemarznięcie magnolii
Pąki magnolii zawiązują się w okresie od sierpnia do końca września/początku października. Z tego względu są narażone na uszkodzenie w miesiącach zimowych. Żeby uniknąć przemarznięcia pąków kwiatowych, należy wybierać odmiany rośliny, które wykazują się znaczną mrozoodpornością. W niektórych rejonach kraju (zwłaszcza na wschodzie) w ogóle nie zaleca się sadzenia magnolii, z uwagi na często występujące tam silne wiatry i ostre mrozy. Właśnie ze względu na ryzyko ewentualnego przemarznięcia tak ważne jest osłonięte stanowisko, które ochroni roślinę przed działaniem gwałtownego wiatru. Niewskazane jest także nawożenie magnolii azotem w okresie jesiennym, ponieważ tego rodzaju preparaty czynią drzewa i krzewy z tej rodziny bardziej podatnymi na działanie mrozu. Musisz mieć też świadomość, że niektóre spośród delikatniejszych odmian magnolii należy właściwie zabezpieczyć na nadejście zimy.
Przeczytaj również: Czego nie lubi magnolia? Błędy w uprawie magnolii
Rozmnożenie poprzez siew nasion
Kiedy kupujesz sadzonkę magnolii, wierzysz, że ta szybko zakwitnie. Niestety, jeśli trafi ci się roślina wysiewana z nasion, gorzko się rozczarujesz. Rozmnażanie magnolii z udziałem nasion (można je zresztą kupić w niektórych sklepach ogrodniczych) jest oczywiście możliwe, jednak egzemplarze uzyskane w ten sposób zakwitną dopiero po latach. Jeśli więc nie chcesz czekać na pierwsze kwiaty twojej magnolii na przykład dziesięć lat, przed zakupem sadzonki dowiedz się, jak wyhodowano daną roślinę.
Na ogół magnolie dość kiepsko znoszą cięcie, ale czasem jest ono konieczne Fot. 123RF/PICSEL
Jak przycinać magnolię w prawidłowy sposób?
Choć magnolie dość kiepsko znoszą cięcie, czasem jest ono konieczne. Jak przycinać magnolię, by ograniczyć ewentualne szkody? Jeśli robisz to, by uformować jej koronę, staraj się przeprowadzać zabieg systematycznie i delikatnie, by nie narażać jej jednorazowo na bardzo radykalne cięcie. Najlepiej dokonać zabiegu zaraz po kwitnieniu, czyli w maju lub czerwcu (w zależności od odmiany i jej pory kwitnienia). Jeśli jednak w obrębie drzewka znajdują się nadłamane gałęzie, warto usunąć je na początku wiosny, by nie doprowadziły do infekcji rośliny.
Przeczytaj: 9 największych błędów w wiosennym cięciu roślin. Tak możesz ich uniknąć
Nigdy nie tnij gałęzi na skos, ponieważ w ten sposób powstaje głębsza rana. Cięcie powinno więc zostać wykonane prostopadle, przy użyciu sekatora lub piły. W przypadku, kiedy średnica gałęzi przekracza centymetr, warto posmarować powstałą ranę maścią ogrodniczą, która zabezpieczy drzewo przed infekcjami. Musisz ciąć nad pąkiem bądź gałęzią, skierowanymi na zewnątrz korony.
Jak rozmnożyć magnolię, by zakwitła jak najszybciej?
Sporo ogrodników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą magnolii, chciałoby wiedzieć, jak rozmnożyć magnolię, by osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty. Najlepszym wyjściem będzie zakup sadzonki, która została rozmnożona poprzez szczepienie drzewa lub krzewu. Większość szkółek roślin i sklepów ogrodniczych oferuje rośliny, uzyskane właśnie w ten sposób. Magnolia otrzymana poprzez szczepienie dość szybko rozpocznie proces kwitnienia – pierwsze kwiaty pojawią się już pomiędzy drugim a czwartym rokiem uprawy rośliny.
Przeczytaj:
Jak ciąć lawendę na wiosnę i kiedy przeprowadzać ten zabieg
Czy można przyspieszyć wydanie paszportu? Wkrótce ogromne zmiany