Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zjawiskowo kwitnie całe lato. Jak uprawiać i pielęgnować przymiotno ogrodowe?

Przymiotno ogrodowe to urokliwa bylina o fioletowych płatkach i żółtych, słonecznych środkach. Ozdobią zarówno ogród naturalistyczny, jak i rabatę preriową, będą również uroczo wyglądały w donicach. Przymiotno najpiękniej prezentuje się w większych grupach, tworząc fioletowe dywany. Jak je uprawiać, by kwitło całe lato?

Zjawiskowo kwitnie całe lato. Jak uprawiać i pielęgnować przymiotno ogrodowe?
Jeśli szukasz urokliwych kwiatów, które będą wymagały minimum pielęgnacji, a zapewnią spektakularne efekty – wybierz przymiotno ogrodowe. Fot.123RF.com

Spis treści:

Przymiotno ogrodowe – charakterystyka

Przymiotno ogrodowe (Erigeron hybridus) jest rośliną z rodziny astrowatych (Asteraceae). Ma wiele gatunków i występuje prawie na całym świecie. Najwięcej rodzajów przymiotna spotyka się w Ameryce Północnej, w Polsce zaś występuje około 10 jego gatunków.

Jak wygląda przymiotno? Bylina ta zazwyczaj dorasta do 50-60 cm wysokości, choć niektóre odmiany są wyższe. Liście przymiotna są podobne do pędów trawy, kwiaty natomiast mają mnóstwo, wąskich, języczkowych płatków i żółte środeczki. Są niewielkie – z reguły ich średnica wynosi mniej niż 5 cm. Są podobne do niższych astrów, których okres kwitnienia doskonale uzupełniają. Kwitnienie przymiotna rozpoczyna się w czerwcu i trwa do sierpnia -odpowiednio pielęgnowane mogą więc zdobić ogród całe lato.

W zależności od odmiany przymiotno ogrodowe może mieć różne barwy:

 • ciemnofioletową (np. przymiotno 'Dunkelste Aller'),
 • lilioworóżową (przymiotno 'Rosa Jewel'),
 • fioletowoniebieską (przymiotno 'Blau').

Przeczytaj również: Werbena - kolorowa księżniczka w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować werbenę, by obficie kwitła?

Uprawa przymiotna ogrodowego

Przymiotno ogrodowe to bylina, która zimuje w gruncie. Wystarczy więc raz ją posadzić, by co roku cieszyć się dywanem fioletowych kwiatów. Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie przymiotna ogrodowego?

 • Siew/sadzenie

Nasiona przymiotna ogrodowego wysiewa się wiosną (od kwietnia do czerwca) do inspektu. Na miejsce stałe rozsadę należy wysadzić w okresie od sierpnia do września w rozstawie 30x40 cm. Przymiotno kupowane w sadzonkach można sadzić przez cały okres wegetacyjny.

Co 3-4 lata koniecznie trzeba przesadzić przymiotno na nowe stanowisko, ponieważ z czasem kępa zaczyna się przerzedzać od środka.

 • Ziemia i stanowisko

Przymiotno ogrodowe potrzebuje słonecznego albo półcienistego stanowiska i umiarkowanie wilgotnej, próchniczej gleby. To bardzo odporne i wytrzymałe byliny, które nie tolerują przemoczonego podłoża. Jeśli więc masz w ogrodzie zbyt zbitą i nieprzepuszczalną ziemię, warto wymieszać ją z piaskiem, zanim posadzisz tam przymiotno.

 • Podlewanie

Przymiotno nie lubi zbyt mokrej gleby, dlatego trzeba uważać z podlewaniem. W okresach suszy nawadnianie rośliny jest jednak konieczne. Choć bylina ta jest wytrzymała, wiele dni bez opadów spowoduje, że zacznie usychać. Jeśli uprawiasz przymiotno w doniczkach, pilnuj codziennego podlewania – donice mają tendencję do szybkiego przesychania.

 • Nawożenie

Przymiotno nie ma dużych wymagań co do gleby. Natomiast chcąc zwiększyć jego kwitnienie warto zasilać go nawozami naturalnymi. Najlepszy będzie do tego kompost, nazywany „czarnym złotem ogrodników”. To niezwykle wartościowy nawóz organiczny powstający głównie z resztek roślinnych. Zawiera cenne składniki pokarmowe, zarówno makro- jak i mikroelementy, wzbogaca więc glebę w próchnicę.

Nawożenie gleby warto rozpocząć już wczesną wiosną. W przypadku przymiotna można zastosować kompost przy sadzeniu, a potem późną wiosną – w maju. Z kompostem raczej nie da się przesadzić i przenawozić roślin, dlatego nie ma obaw, że roślina ta źle zareaguje na nadmierne „dokarmianie”.

Alternatywą dla zasilania przymiotna kompostem są nawozy mineralne. Te, które zawierają większą dawkę potasu i fosforu korzystnie wpłyną na kwitnienie rośliny.

 • Rozmnażanie

Co kilka lat należy podzielić duże kępy przymiotna, gdyż zaczynają się robić rzadkie i nieestetyczne – można wówczas je rozmnożyć. Dzieli się je wczesną wiosną lub jesienią, po kwitnieniu. Najlepiej zabieg ten przeprowadzić w pochmurny dzień, by korzenie nie zostały popalone przez słońce. Podzielone sadzonki od razu wkłada się na miejsce docelowe i regularnie podlewa.

 • Choroby i szkodniki

Przymiotno ogrodowe to odporna bylina. Może jednak zostać zaatakowana przez choroby grzybowe. Pierwszym objawem jest więdnięcie rośliny. W takiej sytuacji porażone okazy należy natychmiast zutylizować – żadnym razie nie można wyrzucać ich na kompost. Patogeny grzybowe mogą bowiem przetrwać w tym środowisku i wraz z kompostem roznieść się po całym ogrodzie. Na rabatach, w których rosły zainfekowane przymiotna nie wolno w kolejnym roku uprawiać astrów i roślin z rodzaju astrowatych.

 • Zimowanie

Przymiotno ogrodowe jest odporne na ujemne temperatury. Przed zimą nie trzeba wykonywać wokół niego żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych ani osłaniać go przed mrozem. Wiosną pięknie odbija i kwitnie. Wyjątkiem są młodziutkie sadzonki, które warto osłonić ściółką, aby przetrwały swoją pierwszą zimę.

Przymiotno ogrodowe – warto wiedzieć

Przymiotno ogrodowe to urokliwa bylina, którą warto mieć w ogrodzie – niezależnie od stylu, w jakim jest utrzymany. Co warto o nim wiedzieć?

 • Przymiotno najlepiej wygląda posadzone w nasadzeniach grupowych. Aby uzyskać spektakularny efekt, warto posadzić około 6 roślin na metr kwadratowy.
 • Sadzonki przymiotna ogrodowego pięknie komponują się z trawami ozdobnymi, ostróżkami, a także różami. Świetnie sprawdzają się jako kwiat cięty do wazonów – mogą stać nawet 10 dni.
 • Przymiotno ogrodowe to roślina miododajna – przyciąga zapylacze, dlatego warto znaleźć dla niej miejsce w którejś części ogrodu.
 • Przymiotno kwitnie całe lato, ale można wydłużyć jego kwitnienie aż do późnej jesieni! Jeśli przytniesz pędy zaraz po kwitnieniu, we wrześniu rośliny jeszcze raz wydadzą kwiaty. Dzięki późniejszemu cięciu kwitnienie można wydłużyć aż do listopada.

Jeśli szukasz urokliwych kwiatów, które będą wymagały minimum pielęgnacji, a zapewnią spektakularne efekty – wybierz przymiotno ogrodowe. To wdzięczna bylina, która całe lato kwitnie białymi lub fioletowymi dywanami kwiatów. Wymaga jedynie słonecznego stanowiska, przepuszczalnej gleby i podlewania w okresach suszy.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia. Obok czego sadzić funkie?

Floksy – kwiaty, których pozazdroszczą ci sąsiedzi. Kiedy sadzić i jak pielęgnować ogniki?

"Na zdrowie": Orzechy włoskie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.