Spis treści:
- Sadzenie pomidorów do gruntu – najważniejsze zasady
- Przygotowanie dołka i ziemi pod pomidory
- Co dodać pod korzeń pomidorów podczas sadzenia?
- Podlewanie pomidorów po posadzeniu do gruntu
- Nawożenie pomidorów po posadzeniu do gruntu
Sadzenie pomidorów do gruntu – najważniejsze zasady
Pomidory (Solanum lycopersicum) to rośliny ciepłolubne, które wymagają odpowiedniego przygotowania przed posadzeniem do gruntu. Termin sadzenia przypada na drugą połowę maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Warto wcześniej zahartować sadzonki, wystawiając je na kilka dni w osłonięte miejsce.
Wybór odpowiedniego stanowiska to pierwszy krok do sukcesu. Pomidory potrzebują minimum 6-8 godzin słońca dziennie. Najlepsze będą miejsca osłonięte od wiatru, z dobrym dostępem do światła. Pamiętaj, aby nie sadzić pomidorów tam, gdzie w poprzednim roku rosły warzywa psiankowate (papryka, ziemniaki, bakłażany), ponieważ zwiększa to ryzyko chorób.
Odstępy między roślinami powinny wynosić 40-60 cm dla odmian karłowych i 60-80 cm dla wysokich. Zbyt gęste sadzenie ogranicza wentylację, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.
Przeczytaj również: Prewencyjny i bezpieczny oprysk na pomidory. Czy jodyna rzeczywiście chroni przed chorobami?
Przygotowanie dołka i ziemi pod pomidory
Zanim umieścisz sadzonki w gruncie, odpowiednio przygotuj ziemię. Pomidory preferują żyzne, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym pH (6,0-6,8). Przed sadzeniem przekop glebę na głębokość około 30 cm, usuwając chwasty i kamienie.
Wykop dołki o nieco większej średnicy niż bryła korzeniowa sadzonek i podobnej głębokości. To ważny moment, w którym możesz wzbogacić glebę dodatkami, które zapewnią roślinom dobry start.
Na dno dołka warto wysypać warstwę kompostu lub przegniłego obornika (około 2-3 cm), który dostarczy składników odżywczych. Można też dodać garść popiołu drzewnego, który jest źródłem potasu oraz wapnia, jak i dodać odrobinę nawozu wieloskładnikowego o przedłużonym działaniu.
Niektórzy ogrodnicy stosują także dodatek skorupek jaj lub rozdrobnionych muszelek jako źródeł wapnia, który zapobiega częstej chorobie – zgniliźnie wierzchołkowej owoców.
Pomidory potrzebują żyznego, zasobnego w składniki odżywcze podłoża. Fot. schan/123RF.com
Co dodać pod korzeń pomidorów podczas sadzenia?
Pomidory należą do roślin, które korzystają z symbiozy z pożytecznymi mikroorganizmami glebowymi. W momencie sadzenia warto zastosować preparaty zawierające grzyby mikoryzowe lub pożyteczne bakterie.
Sprawdzonym sposobem jest również dodanie do dołka pokrzywy. Zawiera ona azot, żelazo i krzem, które pobudzają wzrost roślin oraz zwiększają ich odporność. Wystarczy wrzucić na dno dołka kilka świeżych liści.
Podczas sadzenia pamiętaj, że roślina powinna być umieszczona głębiej niż rosła w doniczce – nawet do wysokości pierwszych liści. Z przykrytej ziemią części łodygi wyrosną dodatkowe korzenie. Głębokie sadzenie jest świetnym sposobem na wybujałe, nadmiernie wyciągnięte sadzonki. Dzięki niemu będą miały mocne łodygi oraz silny system korzeniowy.
Podlewanie pomidorów po posadzeniu do gruntu
Odpowiednie podlewanie to podstawowy, bardzo ważny element pielęgnacji pomidorów. Po posadzeniu do gruntu rośliny potrzebują czasu na zadomowienie się w nowym miejscu i rozwój systemu korzeniowego.
W pierwszym tygodniu po posadzeniu podlewaj pomidory codziennie, używając około 1-2 l wody na roślinę. Woda powinna być letnia, najlepiej odstana. Podlewaj zawsze przy korzeniach, unikając moczenia liści, co może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych.
Po okresie adaptacyjnym (około tygodnia) zmniejsz częstotliwość podlewania do 2-3 razy w tygodniu, zwiększając jednocześnie ilość wody do 3-4 l na roślinę. Najlepiej podlewać pomidory rano lub wieczorem.
Po posadzeniu o pomidory trzeba odpowiednio zadbać. Fot. eduardsv/123RF.com
Glebę wokół roślin warto wyściółkować słomą, korą lub agrowłókniną, co pomaga zatrzymać wilgoć i ogranicza wzrost chwastów. Ściółkowanie utrzymuje również stabilną temperaturę gleby.
Nawożenie pomidorów po posadzeniu do gruntu
Odpowiednie nawożenie to gwarancja obfitych plonów. Po posadzeniu pomidorów do gruntu daj im czas na zakorzenienie się, zanim rozpoczniesz intensywne nawożenie. Pierwsze nawożenie przeprowadź po około 2 tygodniach od posadzenia, stosując nawóz bogaty w azot, który wspiera rozwój zielonej masy. W okresie kwitnienia i zawiązywania owoców (około 3-4 tygodnie po posadzeniu) zmień nawóz na taki, który zawiera więcej potasu i fosforu, a mniej azotu.
Dobrym rozwiązaniem są nawozy organiczne, takie jak gnojówka z pokrzywy, odżywka z drożdży czy ze skórek banana. Można je stosować co 10-14 dni, podlewając rośliny u podstawy.
Pamiętaj, że lepsze efekty daje regularne stosowanie nawozów w mniejszych dawkach niż rzadkie w dużych ilościach. Jeśli sięgasz po nawozy mineralne, zawsze stosuj się do zaleceń producenta co do dawkowania.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wrzuć do dołka przy siewie lub sadzeniu. Ogórki podwójnie zaowocują
Wsyp do dołków przy sadzeniu. To sekret dobrze nawodnionych i odżywionych pomidorów
Seler pójdzie w kwiaty, korzeń będzie marny. Nie zapomnij o ważnym zabiegu przy sadzeniu