Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Szok, na pomidorach już są ciemne plamy. Ratuj uprawę przed suchą zgnilizną pomidora

Ciemne plamy na pomidorach to znak, że zaatakowała je sucha zgnilizna wierzchołkowa. Wbrew pozorom nie jest to ani choroba grzybowa, ani zaraźliwa. Nie znaczy to jednak, że nie należy szybko reagować. Jeśli zauważysz ciemne plamy na pomidorach, podejmij natychmiastowe działania. Tylko to da ci szansę na uratowanie zbiorów. 

Szok, na pomidorach już są ciemne plamy. Ratuj uprawę przed suchą zgnilizną pomidora
Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidorów najczęściej występuję w okresie długotrwałych susz, dlatego tak ważne jest regularne podlewanie. Fot. Mila Usmanowa/CanvaPro

Spis treści: 

Ciemne plamy na pomidorach, czyli zgnilizna pomidora atakuje 

Pomidory w naszym klimacie narażone są na wiele chorób, gdyż ich naturalne warunki są dużo cieplejsze, bardziej słoneczne i mniej wilgotne. Ich uprawa wymaga szczególnej uwagi i warto często przeglądać krzaczki pod kątem zmian na liściach, łodygach i owocach. Jeśli zauważysz na owocach pomidorów ciemne plamy, oznacza to atak zgnilizny pomidora. Wygląda ona jak choroba grzybowa lub bakteryjna, ale w istocie to schorzenie typu fizjologicznego. Sucha wierzchołkowa zgnilizna pomidora wynika z braku wody i wapnia, co objawia się pojawieniem się brunatnych plam na wierzchołkach owoców, czasem w innych miejscach. Z czasem plamy powiększają swoją powierzchnię i czernieją. Mogą pojawiać się na pojedynczych roślinach lub na całej uprawie. Przekrojone, chore owoce mogą mieć plamy również wewnątrz.  

Przeczytaj również: Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidora. Jak uratować warzywa?

Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidorów najczęściej ujawnia się w okresie długotrwałych susz. Bardziej narażone są na nią uprawy szklarniowe, bo rozwojowi choroby sprzyjają bardzo wysokie temperatury oraz zbyt duża wilgotność i stagnacja powietrza. Przez niedobór wody transport składników odżywczych w roślinie jest zaburzony. Pierwszą tego ofiarą stają się owoce pomidorów, na których pojawiają się ciemne, suche plamy.  

Na suchą zgniliznę pomidora najbardziej narażone są uprawy szklarniowe. Fot. Yaroslav Zhak/123RF.com

Jak walczyć ze zgnilizną pomidora? 

Jeśli na owocach roślin pojawiły się już ciemne plamy, należy działać szybko. Pierwszym krokiem w walce ze zgnilizną pomidora jest oberwanie owoców ze zmianami. Nie ma sposobu, aby przywrócić je do zdrowia, a pozostając na krzaczkach, będą tylko obciążeniem dla i tak już osłabionej rośliny. Poza tym chore owoce są łatwym łupem dla infekcji grzybowych i bakteryjnych, które mogą zniweczyć całe oprawy. Pomidory zajęte zgnilizną nie nadają się do spożycia nawet po odcięciu ciemnych części. Jedyne, co można z nimi zrobić w amatorskiej uprawie, to wyrzucić na kompost. Ponieważ sucha zgnilizna wierzchołkowa nie jest chorobą grzybową ani bakteryjną, owoce nią zajęte można bez obaw kompostować.  

Przeczytaj również: Czarne plamy na pomidorach? Poznaj najlepsze sposoby na suchą zgniliznę wierzchołkową

Drugim etapem walki ze zgnilizną pomidorów jest ich podlanie i dostarczenie wapnia. Rośliny należy podlewać pod korzeń, nie po liściach ani owocach. Dostarczanie wapnia chorym roślinom trzeba wykonać za pomocą oprysków. Jakie opryski zwalczą zgniliznę pomidora?  

  • oprysk z saletry wapniowej: saletrą wapniową o stężeniu 0,5% wykonujemy oprysk raz w tygodniu;  
  • oprysk z saletry wapniowo-magnezowej: stosujemy ją w stężeniu 1% do oprysku raz w tygodniu;  
  • oprysk z chlorku wapnia: stosujemy w stężeniu 0,5% do oprysku raz w tygodniu;  
  • oprysk z octanu wapnia: można go przygotować z octu winnego lub jabłkowego, wody i kredy. 130 g kredy malarskiej rozpuść w sześciu litrach wody i dodaj do tego 250 ml octu. Stosuj jako oprysk.  

Wszystkie opryski najlepiej wykonywać wieczorem, sprawdziwszy najpierw prognozy pogody. Preparaty zadziałają, jeśli temperatura nie spadnie poniżej 12 stopni Celsjusza, natomiast deszcze mogą zmyć opryski, zanim rośliny je wchłoną. Pryskać należy całe rośliny, nie tylko zajęte zgnilizną owoce pomidorów.  

 Jak walczyć z suchą zgnilizną wierzchołka pomidora? Fot. Lyudmila Makhova/123RF.com

Jak zapobiegać zgniliźnie pomidora? 

W przypadku choroby fizjologicznej, jaką jest zgnilizna pomidora, sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. To schorzenie wynika z niedoborów, odpowiednio pielęgnowane rośliny z łatwością mu się oprą. Jak zapobiegać zgniliźnie pomidorów?  

  • sadzić pomidory w żyznej, bogatej w składniki odżywcze ziemi;  
  • obrywać dolne liście krzaczków, które stanowią dla rośliny niepotrzebne obciążenie;  
  • w okresie suszy regularnie podlewać pomidory pod korzeń;  
  • uprawy szklarniowe wietrzyć, a w okresach mocnego nasłonecznienia zapewniać im cień, na przykład malując wnętrze szklarni roztworem kredy; 
  • sprawdzać regularnie pH gleby, zgnilizna występuje często przy zbyt niskim pH; 
  • unikać przenawożenia azotem, którego nadmiar utrudnia pobieranie i transport wapnia przez tkanki rośliny.  

Paradoksalnie, choć sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidorów wynika z niedoborów wapnia, dostarczenie tego pierwiastka do podłoża nie pomoże uprawom. Powodem choroby jest brak możliwości transportu wapnia wewnątrz rośliny. Należy więc zlikwidować wszelkie możliwe blokery wchłaniania i transportu tego minerału.  

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Niezawodna odżywka do pomidorów. Hamuje suchą zgniliznę wierzchołkową i podwaja plony

Jak rozpoznać pierwsze symptomy suchej zgnilizny wierzchołkowej pomidorów? Czy da się je uratować?

Warzywa szybciej rosną i są smaczniejsze. Jak stosować sól Epsom na pomidory, ogórki i inne warzywa?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.