Spis treści:
- Krety i nornice w ogrodzie – ślady obecności
- Jak pozbyć się kretów i nornic z ogrodu? Naturalne sposoby działkowców
Krety i nornice w ogrodzie – ślady obecności
Krety i nornice są zmorą wielu ogrodników. Chociaż mają stosunkowo niewielkie rozmiary, potrafią zasiać niemałe spustoszenia w ogrodzie, gdyż mogą prowadzić do obumierania roślin. Jednak, pomimo szkód, odgrywają ważną rolę w naturalnym obiegu materii i energii w naszym środowisku. Główny pokarmem kretów są owady i różnego rodzaju pasożyty, które żyją w glebie, dzięki czemu pomagają pozbyć się wielu szkodników z naszego ogrodu. Co więcej, ziemia z kretowiska jest najlepsza dla kwiatów doniczkowych, ponieważ jest bogata w mikroelementy, głównie wapń i potas. Mimo to zarówno krety, jak i nornice uważane są za szkodniki.
Jak rozpoznać obecność kretów i nornic w ogrodzie? Krety drążą podziemne korytarze, niszcząc przy tym korzenie roślin. W rezultacie tworzą charakterystyczne kopce, które sprawiają, że zarówno ogród, jak i trawnik przed domem przestają wyglądać atrakcyjnie. Nornica, w odróżnieniu od kreta, nie tworzy kopców, a tylko okrągłe otwory w ziemi. Bezpośrednio niszczy rośliny, poprzez obgryzanie i zjadanie ich części. W okresie zimowym, gdy brakuje pokarmu, obgryza korę z młodych drzew. Warto też wiedzieć, że zwierzęta te żerują o innych porach – kret jest najbardziej aktywny w godzinach porannych, a kolei nornica zaczyna żerowanie wieczorem.
O obecności kreta czy nornicy świadczą charakterystyczne ślady. Fot.CanvaPro
Jak pozbyć się kretów i nornic z ogrodu? Naturalne sposoby działkowców
Walka z kretami i nornicami nie jest łatwa, a pozbycie się ich z działki nie jest zadaniem prostym. Warto jednak pamiętać, że musi ona być humanitarna, ponieważ kret jest objęty ochroną gatunkową, a zabijania go jest zabronione. Na szczęście nie trzeba stosować takich rozwiązań, ponieważ istnieje wiele naturalnych sposobów, które pomogą wyprosić nieproszonych gości z ogrodu. Wiele osób decyduje się na montaż odstraszaczy dźwiękowych, których działanie polega na emitowaniu nieprzyjemnych dla zwierząt dźwięków i wibracji. Niektórzy z kolei umieszczają w ziemi specjalne siatki, które blokują kretom i nornicom drogę i tym samym chronią rośliny. Kolejnym domowym sposobem na pozbycie się szkodników jest wbicie metalowych prętów oraz nałożenie na nie puszki bądź butelki. Będą one wydawały dźwięki, które odstraszą krety i nornice.
Aby zniechęcić szkodniki do przebywania w ogrodzie, warto zasadzić w nim rośliny, za którymi zwierzęta te nie przypadają. Należą do nich m.in. mięta, czosnek, bazylia, wilczomlecz, lawenda, czarny bez, komosa, a także aksamitki. Do kretowisk można też włożyć sierść kota lub psa, wypalone papierosy, skórkę cytrynową, a nawet kawałek śledzia. Zapachy te drażnią zwierzęta, dzięki czemu natychmiast wyniosą się z naszego ogrodu.
W walce z kretami i nornicami pomoże roślina, jaką jest rącznik pospolity. Jego zapach skutecznie odstrasza gryzonie, dlatego warto zasadzić go w kilku miejscach na działce. Nasiona tej rośliny można też włożyć bezpośrednio do otworów nor wydrążonych przez szkodniki. Oprócz tego doskonale sprawdzi się też oprysk z oleju rycynowego, który jest otrzymywany z rącznika pospolitego. Aby go przygotować, do 10 litrów wody wystarczy dodać 15 g oleju i łyżkę mydła potasowego (lub płynu do mycia naczyń). Tak przygotowanym roztworem pryskamy grządki lub trawnik, a krety i nornice w mig wyniosą się z ogrodu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kret już robi kopce w ogrodzie? Działkowcy mają na szkodnika prosty sposób
Koniecznie wysiej, a potem posadź w ogrodzie. Nasturcje nie tylko wabią mszyce
Kalendarz księżycowy na luty. Kwadry korzenia, owocu, liścia, kiedy nie siejemy