Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

To najlepszy moment na wybór pierwszych kwiatów na balkon. Jak o nie odpowiednio zadbać?

Słońce zaczyna coraz mocniej przygrzewać, a to znak, że już niebawem nasze rośliny pięknie się zazielenią. To najlepszy moment na wybór pierwszych kwiatów. Wystarczy zaledwie kilka, by nasz balkon czy taras wyglądały kolorowo, wiosennie i świeżo.

To najlepszy moment na wybór pierwszych kwiatów na balkon. Jak o nie odpowiednio zadbać?
Na co zwrócić uwagę kupując kwiaty na balkon? Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Absolutnym hitem tej wiosny są hiacynty, fiołki oraz bratki – mają wyraziste  kolory, które przyciągnie nawet najbardziej wybredne spojrzenie. Poniżej kilka cennych wskazówek, dzięki którym twój balkon może w tym roku prezentować się niezwykle pięknie.

Przeczytaj również: 5 najlepszych doniczkowych kwiatów balkonowych na wiosnę 2022. Piękne i nieoczywiste!

Jakie rośliny wybrać na balkon wiosną?

Na przełomie marca i kwietnia, zanim jeszcze obsadzimy skrzynki roślinami letnimi, warto uzupełnić nasadzenia o kwiaty wiosenne. Najlepiej nadają się do tego: bratki (dostępne są odmiany o różnych kolorach i wielkościach kwiatów; niektóre kwitną nawet kilka miesięcy, a przy odpowiedniej pielęgnacji - nawożeniu i podlewaniu - będą tworzyć dużo kwiatów), stokrotki, pierwiosnki, wrzośce, niezapominajki oraz rośliny cebulowe: krokusy, szafirki, narcyzy, niskie tulipany botaniczne i hiacynty. 

Idealnie sprawdzą się również ciemierniki. To elegancka bylina, którą wyróżnia duża trwałość kwiatów. Najlepiej ustawić ją tak, by była dobrze widoczna z mieszkania, czyli np. tuż obok drzwi balkonowych, przy ścianie domu. Mur kumuluje ciepło i osłania od wiatru, dzięki czemu spadki temperatur, jakie zdarzają się jeszcze wczesną wiosną, nie zaszkodzą naszym roślinkom.

Na co zwrócić uwagę kupując kwiaty na balkon? Zanim zdecydujemy się na zakup roślin, sprawdźmy, czy nie mają przesuszonego podłoża i nie są zaatakowane przez żadne szkodniki. Koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy delikatne łodyżki rośliny nie są połamane. Najlepiej wybierać rośliny, które dopiero będą kwitły (powinny mieć zawiązane pąki).

W czym i jak sadzimy kwiaty na balkonie?

Zanim zaczniemy sadzenie roślin, należy zastanowić się, w czym będą rosły. Rynek oferuje wiele możliwości:

  • donice drewniane,
  • imitujące rattan (samonawadniające),
  • kosze wiszące (idealnie sprawdzają się na małych balkonach),
  • bardzo oryginalnym rozwiązaniem są również stare skrzynie po jabłkach (wystarczy wyłożyć je agrowłókniną).

Pamiętajmy, że małe doniczki, w których kupujemy roślinki, nie są dla nich dobre. Po zakupieniu należy je od razu przesadzić. Najlepiej, jeżeli będą rosły w grupach.

Większy pojemnik (z otworem odpływowym w dnie) wypełniamy w pierwszej kolejności keramzytem – zapewni on odpowiedni drenaż, a następnie dużą warstwą  próchniczego podłoża. Oczywiście, doniczki z wiosennymi kwiatami możemy też zadołować między starszymi bylinami lub zimozielonymi krzewami w dużych pojemnikach. W ten sposób pięknie urozmaicimy swoje kwiatowe kompozycje.

Przeczytaj również: Jak wybrać donice na balkon i taras?

donice na balkonie Najczęściej popełnianym błędem przy wyborze donicy, jest zwracanie uwagi wyłącznie na aspekt wizualny. Fot.123RF.com

Pielęgnacja kwiatów balkonowych wiosną

  • Podlewanie

Ponieważ na przełomie marca i kwietnia temperatury nie są jeszcze wysokie, pamiętajmy, że nasze roślinki nie będą przez to szybko rosły, a co za tym idzie, nie potrzebują wiele wody.

Ponadto zimna ziemia również dłużej utrzymuje wilgotność. Dlatego kwiaty wymagają podlewania wyłącznie przy słonecznej pogodzie, i to niezbyt obfitego. Nadmiar wilgoci może spowodować gnicie korzeni, szczególnie w przypadku kompozycji założonych w naczyniach bez otworów odpływowych, nawet jeśli na ich dnie jest warstwa drenażu.

  • Temperatura

Jeśli pogoda się pogorszy i przyjdą przymrozki, wiosenne rośliny należy okryć lekką włókniną lub wnieść do pomieszczenia, ale nie mocno nagrzanego.

  • Nawożenie

Rośliny przesadzone z małych doniczek nie powinny być nawożone przez kolejne 3 tygodnie po przesadzeniu. Po tym czasie warto podlać je płynnym nawozem do roślin kwitnących – najlepiej potrójnie rozcieńczonym.

Hiacynty i narcyzy podlewamy i nawozimy także po przekwitnięciu, dopóki mają zielone liście (w tym czasie w podłożu cięgle jeszcze rosną ich cebulki). Przestajemy, kiedy ich liście zaczynają żółknąć. Kiedy całkowicie zaschną, cebulki wyjmujemy z doniczek i przechowujemy w zacienionym, przewiewnym miejscu. We wrześniu umieszczamy je ponownie w ziemi.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby pięknie rosły? Sekret uprawy hiacyntów w domu i ogrodzie

hiacynty Te piękne kwiaty zdobyły popularność w Europie już w XVII wieku.Fot. 123RF/PICSEL

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.