Porady ogrodnicze

Jak zaplanować ogród na malej przestrzeni?

Masz niewielką działkę i chcesz na niej zaprojektować ogród? Choć może wydawać się to trudne – wcale tak być nie musi. Co więcej, istnieje kilka sposobów, by wyglądał on na większy, niż jest w rzeczywistości. Wystarczy dopracować jego projekt, zadbać o każdy detal, maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce i sprawić, by był funkcjonalny.

Jak zaplanować ogród na malej przestrzeni?
Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Mały ogród jest trudniejszy do zaprojektowania niż duży, ponieważ każdy detal ma znaczenie. Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, każdy element, który umieścimy w ogrodzie, będzie widoczny – trzeba to więc zrobić z głową. Zanim zabierzemy się do działania, dobrze jest wszystko dokładnie zaplanować. W ten sposób nie tylko ułatwimy sobie pracę, ale równocześnie będziemy mieli jej do wykonania dużo mniej. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Ograniczenie roślin i dekoracji

Ogród będzie sprawiał wrarzanie mniejszego niż jest w rzeczywistości, jeśli umieścimy w nim zbyt dużo roślin i innych dekoracji. Gdy mamy niewiele przestrzeni do zagospodarowania – nie wolno z tym przesadzać, ponieważ powstanie wrażanie, że nasz ogród jest zagracony i przeładowany. A tym samym – mniejszy.  Kluczowa jest również kwestia ogrodzenia: warto zdecydować się na luźne grupy krzewów lub bylin. Nic bowiem nie zmniejsza wizualnie powierzchni tak jak przeróżne ścianki czy murki.

Zobacz więcej zdjęć

Przy wyborze gatunków roślin do naszego ogrodu warto postawić na jakość, a nie ilość. Zbyt duża różnorodność gatunków może bowiem powodować wrażenie przesytu i co za tym idzie – wrażenie, że ogród jest mały. Lepiej więc skupić się na kilku gatunkach, ale wybrać te lepsze. Dobrze też unikać największych gatunków drzew i krzewów: kiedy urosną, nasz ogród automatycznie wizualnie stanie się mniejszy.

Zobacz więcej zdjęć

Najważniejszy jest plan i oświetlenie

Niewielka przestrzeń do dyspozycji nie oznacza, że musimy zrezygnować z przedmiotów, które zapewnią nam relaks. Kanapa, fotel czy stolik – dla wszystkiego znajdzie się miejsce, jeśli dostatecznie przemyślimy projekt naszego ogródka. Pomocne mogą okazać się przeróżne przesłony, jak parawany czy ściany z roślin. Z jednej strony pozwolą optycznie zaoszczędzić miejsce, z drugiej – zapewnią prywatność przed sąsiadami i wzrokiem przypadkowych przechodniów.

Dobry projekt optycznie powiększy teren, jaki mamy do dyspozycji. Sposobem na to jest zatarcie granicy między domem a ogrodem i sprawienie wrażenia, że obie przestrzenie wzajemnie się przenikają. Kluczowe w tym zakresie będzie urządzenie tarasu. Powinien on być zbudowany z tych samych materiałów, których użyliśmy we wnętrzu domu. Innymi słowy, jeśli w salonie zdecydowaliśmy się na drewnianą podłogę, podobny wzór powinniśmy położyć na tarasie. Jeśli chodzi o światło, tutaj zastosowanie znajduje zasada: mniej znaczy więcej. Warto więc podświetlać te fragmenty ogrodu, które sprawią, że będzie on wyglądał na większy niż jest w realu. A to oznacza ustawienie świateł tak, by w centrum znajdował się obszar położony najbliżej domu. Kluczowe jest eksponowanie oświetleniem środka ogrodu, a nie jego granic.

Zobacz więcej zdjęć

Jeśli mamy do zagospodarowania niewielką przestrzeń przed domem, za pomocą kilku trików możemy sprawić, że będzie ona sprawiała wrażenie dużo większej niż jest w rzeczywistości. Odpowiedni dobór roślin, umiejętne zastosowanie światła, sprawienie, by teras wkomponował się w ogród to sposoby, które optycznie powiększą dostępną nam przestrzeń.

REKLAMA
REKLAMA

Jakie narzędzia do ogrodu wybrać?

Choć w ogrodzie pracujemy tylko kilka miesięcy w roku, a najwięcej zajęć czeka na nas na wiosnę i jesienią, narzędzia zwykle służą nam przez długie lata. Dlatego tak ważny jest zakup dobrej jakości sprzętów ogrodowych. Zakupy dobrze jest zacząć od podstawowych i uniwersalnych narzędzi, jak łopata, grabie, sekator czy szpadel, by następnie uzupełniać swoje zapasy o narzędzia służące do bardziej specjalistycznych prac ogrodowych.

Do najbardziej podstawowych sprzętów ogrodowych, których nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie, należą narzędzia ręczne, czyli łopata, grabie, szpadel, konewka, sekator ręczny, piła oraz nożyce do trawnika. Będą one niezbędne najpierw przy zakładaniu ogrodu, a później do jego dalszej pielęgnacji. W ogrodzie nie może zabraknąć także taczek, które ułatwią nam przewożenie cięższych rzeczy, jak na przykład ziemia, kamienie czy nawozy. Przydadzą się też podczas jesiennych porządków, gdy będzie trzeba wywieść suche liście czy obcięte gałęzie.

Do wyboru ogrodowego sprzętu warto podejść racjonalnie. Jeśli jakąś czynność będziemy wykonywać na przykład tylko raz w roku, a potrzebne do tego narzędzie jest drogie w zakupie – lepszą opcją wydaje się choćby wynajem czy pożyczenie na przykład od sąsiada.

Zobacz więcej zdjęć

Jakie sprzęty są w ogrodzie niezbędne?

Wybór narzędzi w dużym stopniu zależy od jego rozmiarów i przeznaczenia naszego ogródka. Jeśli jest mały, a jego funkcja przede wszystkim dekoracyjna, będziemy w stanie o niego zadbać wyłącznie narzędziami ręcznymi. Sprzęty z napędem elektrycznym lub spalinowym przydadzą się raczej do ogrodów dużo większych rozmiarów. Podobnie rzecz wygląda z podlewaniem naszego skweru – jeśli jest on duży, można rozważyć zakupienie zraszacza albo montaż węża ogrodowego. W innym przypadku wystarczyć powinna zwykła konewka.

Pamiętać należy również o prawidłowej konserwacji i przechowywaniu sprzętów ogrodowych. Narzędzia powinny znajdować się w miejscach zamkniętych, suchych i niedostępnych dla dzieci. Prawidłowe zadbanie o nasze przyrządy pozwoli nam w przyszłości zaoszczędzić czas i pieniądze.

Zobacz więcej zdjęć

Podsumowując można powiedzieć, że poza niezbędnymi w każdym ogrodzie narzędziami ręcznymi, jak między innymi łopata, grabie, szpadel czy nożyce, wszystko zależy od rozmiarów i przeznaczenia naszego ogrodu. Podczas prac szybko przekonamy się, co jest dla nas niezbędne, co ułatwia nam życie, a z czego możemy śmiało zrezygnować.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

bulinka27

Za moich czasów pisaliśmy nożyce nie norzyce. Może coś się zmieniło. Pozdrawiam

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak zaplanować ogród na malej przestrzeni?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.