Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sadzenie pomidorów po 15 maja. Co dać pod korzeń, żeby dobrze rosły i plonowały?

Po 15 maja, czyli po tzw. zimnej Zośce, nadchodzi najlepszy moment na wysadzanie pomidorów do gruntu. To długo wyczekiwany czas przez działkowców i ogrodników, którzy pragną cieszyć się obfitym plonem soczystych i aromatycznych owoców. Sukces uprawy zaczyna się już w momencie sadzenia. Sprawdź, co warto dać pod korzeń przy sadzeniu pomidorów, by wydały obfity i zdrowy plon.  

Sadzenie pomidorów po 15 maja. Co dać pod korzeń, żeby dobrze rosły i plonowały?
Po 15 maja uznaje się za bezpieczny czas na sadzenie pomidorów do gruntu. Fot. yuris010/123RF.com

Spis treści: 

Co robić, jeśli sadzonki pomidorów za bardzo urosły? 

W polskim klimacie pomidory sadzimy do gruntu po 15 maja, w formie sadzonek. Wysiane z nasion, będą miały zbyt mało czasu, by wydać plony. Warto zwrócić uwagę na wygląd sadzonek i wybrać te, które dają największe szanse na sukces uprawy. Na rozsady mikre, blade lub zaatakowane przez choroby grzybowe szkoda miejsca na ogrodowych grządkach. Wybieraj krzaczki o mocnych łodygach i ciemnozielonych liściach.  

Zbyt wyciągnięte sadzonki to problem dotyczący tych wysianych bardzo wcześnie - w lutym lub na początku marca. Niedobór światła, zbyt wysoka temperatura lub zbyt gęsty wysiew powodują, że siewki stają się cienkie, wiotkie i nienaturalnie długie. Czy takie sadzonki nadają się jeszcze do gruntu? Jak najbardziej – trzeba tylko wiedzieć, jak je odpowiednio posadzić. 

Zbyt wysokie pomidory trzeba sadzić głębiej. Jedną z najlepszych metod jest sadzenie skośne – kładziemy roślinę poziomo w rowku, pozostawiając nad ziemią tylko wierzchołek z kilkoma liśćmi. Liście, które znajdą się pod ziemią, należy starannie oberwać. Dzięki temu na zakopanym fragmencie łodygi rozwiną się dodatkowe korzenie, które wzmocnią roślinę i pomogą jej lepiej pobierać składniki odżywcze. Po kilku dniach pomidor się wyprostuje i ruszy z kopyta. 

Przeczytaj również: Zrób to, zanim posadzisz pomidory do gruntu. Sadzonki się przyjmą, plony będą bogatsze

Sadzenie pomidorów – co dać pod korzeń? 

To, co znajdzie się na dnie dołka, ma ogromne znaczenie dla przyszłego wzrostu i plonowania uprawy. Co dać pod korzeń pomidorów, aby rosły zdrowe i obficie plonowały? Oto lista naturalnych składników, które nawiozą sadzonki na długi czas:  

  • Obornik lub kompost – dostarczają cennych składników odżywczych i poprawiają strukturę gleby. 
  • Pokrzywy – świeże liście pokrzywy to naturalny nawóz azotowy, który z czasem się rozłoży, dokarmiając roślinę. 
  • Skorupki jaj – źródło wapnia, który zapobiega suchej zgniliźnie wierzchołkowej owoców oraz miedzi i siarki. Pokrusz skorupki jajek i wymieszaj ich dwie łyżki z ziemią na dnie każdego dołka. Wapń, miedź i siarka będą uwalniały się do podłoża stopniowo.  
  • Popiół drzewny – bogaty w potas i fosfor, które wspierają kwitnienie i owocowanie. Ważne, by popiół pochodził z drewna. Zanim posadzisz pomidory, do każdego dołka wrzuć dwie łyżki popiołu i wymieszaj z ziemią.  

To, co znajdzie się na dnie dołka, ma ogromne znaczenie dla przyszłego wzrostu i plonowania pomidorów. Fot. Alexey Zatevahin/123RF.com

  • Łuski cebuli lub czosnku – działają antygrzybiczo i antybakteryjnie, odstraszają też niektóre szkodniki glebowe. Wadź garść łusek do dołka i wymieszaj z ziemią.  
  • Banana lub skórkę od banana – zawiera potas, fosfor i magnez, wspomagające wzrost i dojrzewanie owoców. Zbierz tyle skórek od banana, ile masz sadzonek. Każdą z nich pokrój na kawałki i włóż po jednej skórce do dołka.  
  • Drożdże piekarskie – Aktywują życie mikrobiologiczne w glebie i pomogą roślinom przyjąć się w nowym miejscu i dostarczą wielu cennych składników pokarmowych. 10 gramów świeżych drożdży rozpuść w 10 litrach wody i odstaw w ciepłe i ciemne miejsce na 24 h. Po tym czasie podlej dołek 200-300 ml roztworu.  
  • Mączka bazaltowa lub rybna – naturalne źródło mikroelementów, które wzmacniają odporność roślin. Wystarczy wsypać łyżkę stołową na dno dołka i wymieszać z ziemią. Mączka bazaltowa ma mniej składników mineralnych, ale działa dłużej. Mączka rybna ma więcej składników i działa od razu, ale można nią przenawozić rośliny.  
  • Surowe jajko – zakopane w całości na dnie dołka (na głębokości około 15 cm), rozkłada się stopniowo i uwalnia składniki odżywcze, zwłaszcza wapń i azot. To naturalny, wolno działający nawóz, wspomagający zdrowy wzrost pomidorów. Ważne, by jajko było całe – niepęknięte i przykryte grubą warstwą ziemi, by nie przyciągać zwierząt. 

Nie musisz stosować wszystkich dodatków naraz. Wystarczy wybrać 2–3 składniki i dopasować je do kondycji gleby oraz potrzeb odmiany. Zacznij od rozpoznania, jakich minerałów oraz makro i mikroelementów potrzebuje ziemia w twoim ogrodzie. Dzięki temu wybierzesz produkty, które najlepiej posłużą twoim uprawom.  

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Jak mieć słodkie truskawki? Stosuj prosty, naturalny nawóz do podlewania

Trzy naturalne sposoby na mszyce. Pozbędziesz się ich bez szkody dla roślin

Nie wyrzucaj liści rabarbaru. W sezonie możesz zrobić nich ściółkę, nawóz i zasilacz do gleby

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.