Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zakładamy sad na działce krok po kroku. Od czego zacząć i jak sadzić drzewka

Kupiłeś dom z piękną działką rolną? Zdecydowałeś się na wynajem ogródka działkowego na obrzeżach miasta? A może masz dużą, pustą łąkę? To idealne miejsca na to, żeby stworzyć prawdziwy raj na ziemi, czyli sad! Dowiedz się, co zrobić, aby móc cieszyć się wspaniałymi owocami w krótkim czasie. 

Zakładamy sad na działce krok po kroku. Od czego zacząć i jak sadzić drzewka
Zakładanie sadu na działce to dużo pracy, ale także wspaniałe doświadczenie! Fot.123RF.com

Spis treści:

Zakładanie sadu na działce – od czego zacząć? 

Jeśli chcesz założyć sad, w którym będą rosły solidne drzewa dające duże, soczyste owoce, powinieneś zadbać o ziemię. W ogrodzie to ona jest najważniejsza i od jej jakości zależą efekty twojej pracy.  

Rośliny najlepiej czują się w żyznej, przepuszczalnej, ale wilgotnej glebie. Podłoże powinno móc utrzymać wodę, ale nie może być mokre, ponieważ doprowadziłoby to do gnicia korzeni. Bezwzględnie należy unikać także sadzenia drzew owocowych na twardym, kamienistym lub piaszczystym podłożu. W takich warunkach rośliny nie ukorzenią się zbyt dobrze. 

Na szczęście nawet jeśli masz nieodpowiednią ziemię, możesz poprawić jej jakość. Oto co należy zrobić: 

 • jesienią na rok przed posadzeniem drzew – dokładne przekopanie działki, oczyszczenie całej powierzchni z chwastów i niepożądanych zasadzeń oraz wyrównanie nawierzchni, aby nie powstawały zastoiny wody i zimnego powietrza. Na koniec należy wyłożyć całość nawozem. Dobrze sprawdzi się obornik, ponieważ ma najwięcej składników mineralnych, ale kompost też spełni swoje zadanie. Po dokarmieniu podłoża trzeba wymieszać wszystko razem z ziemią, Można całość przykryć słomą, aby składniki mineralne przeniknęły w głąb podłoża; 

 • wczesną wiosną – sianie przedplonu. Najlepiej wybrać do tego białą gorczycę i rzepak, ponieważ zawarte w nich składniki pomagają odstraszyć nicienie, a także nornice, ślimaki i myszy. Gdy przedplon wyrośnie, należy go przekopać z ziemią, aby ich resztki wzbogaciły podłoże; 
 • wiosną – sianie trawy, aby uniknąć utraty cennych minerałów z ziemi. Solidny trawnik zabezpieczy glebę i pomoże utrzymać odpowiednią wilgoć podłoża. Dobrym pomysłem jest także wysianie łąki kwietnej. Rodzime kwiaty wśród traw zapewnią pszczołom pożywienie, dzięki czemu pomogą zapylać drzewa w okresie kwitnienia.  

W trakcie, gdy nawóz się rozkłada, a przedplon zaczyna rozwijać, można zająć się wyborem drzew owocowych. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza dla laika. 

Przeczytaj również: Internet okrzyknął je zmutowanymi szerszeniami. Zaczynają być plagą w blokach i mieszkaniach

Sad na działce – jakie drzewka owocowe wybrać? 

Zanim udasz się do sklepu ogrodniczego lub na targ w poszukiwaniu drzew owocowych, zastanów się, co chcesz uprawiać w swoim sadzie. Interesują cię jabłonie? Chcesz mieć sad pełen słodkich i chrupiących czereśni? A może jesteś fanem gruszy, brzoskwiń i śliw? Warto ustalić to wcześniej, dzięki czemu: 

 • będziesz mógł odpowiednio zaplanować rozstaw drzew na działce, 
 • zaoszczędzisz czas w sklepie spędzony na wybieraniu gatunków, 
 • nie kupisz przypadkowych roślin o różnych potrzebach uprawowych i z sukcesem założysz sad. 

Kiedy wybierzesz określony gatunek drzew, zapoznaj się z ich odmianami. Sprawdź dokładnie, które z nich są samopylne, a które obcopylne. Dzięki temu unikniesz problemu z brakiem owoców.  

Warto również pamiętać, aby wybierać takie okazy, które są wytrzymałe na warunki panujące w twojej strefie mrozoodporności. Jeśli zakładasz ogród w regionie, gdzie temperatury spadają poniżej -25°C, zrezygnuj z wrażliwych drzew, ponieważ nie przetrwają zimy. Większą swobodę w wyborze roślin mają ogrodnicy, którzy mieszkają przy zachodniej granicy Polski – tam temperatury rzadko spadają poniżej -15°C, więc można swobodnie sadzić prawie wszystkie odmiany drzew, nawet te najbardziej prestiżowe. 

Przeczytaj również: Kiedy sadzić drzewa owocowe? Sprawdź, który termin jest najkorzystniejszy

Zakładanie sadu na działce – kiedy sadzić drzewa owocowe? 

Najlepszą porą roku na sadzenie drzew jest jesień. Dzięki temu przed nadejściem okresu wegetacyjnego rośliny zdążą rozwinąć swój system korzeniowy i się wzmocnić. W tym czasie w sklepach znajdziesz szeroki wybór roślin z tzw. gołym korzeniem.  

Warto zwrócić uwagę na ich wygląd. Bryła korzeniowa nie powinna być zbyt mała, połamana, porażona lub przemarznięta. Najlepiej wybrać te okazy, które mają jasne, elastyczne korzenie pozbawione plam. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że rośliny się przyjmą. 

Wiosną można spotkać na rynku drzewka owocowe w donicach. Można je sadzić bezpośrednio do gruntu, ale doświadczeni ogrodnicy wskazują, że sadzonki umieszczone w ziemi na początku roku gorzej się przyjmują i mniej efektywnie rosną.  

Zakładanie sadu – jak sadzić drzewka? 

Aby plon był obfity, a drzewa zdrowe, trzeba prawidłowo je posadzić. Oto jak powinien wyglądać ten proces. 

 • Planowanie miejsc nasadzeń  

Zacznij od zmierzenia ogrodu i wyznaczenia miejsc nasadzeń. Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy sadzonkami! Rośliny nie mogą rosnąć zbyt gęsto, ponieważ nie będą równomiernie oświetlone, co spowolni ich wzrost i dojrzewanie owoców. Oto odstępy, jakie należy zachować pomiędzy: 

 • jabłoniami – od 1 do 3 m w rzędzie i od 3 do 4,5 m między nimi, 
 • grusze – od 1 do 2 m w rzędzie i od 3 do 3,5 m między nimi, 
 • czereśnie – od 3 do 4 m w rzędzie i od 3 do 4,5 m między nimi, 
 • wiśnie, śliwy, morele i brzoskwinie – od 2 do 3 m w rzędzie i od 4 do 4,5 m między nimi.  

Miejsca sadzenia drzew najłatwiej wyznaczyć za pomocą małych palików i sznurka – dzięki temu będziesz mieć pewność, że rośliny rosną w jednej linii, a odległości pomiędzy nimi zostały zachowane.  

 •  Wykopanie dołów 

Dla drzew owocowych wystarczy wykopać dołek o głębokości od 30 do 40 i szerokości od 40 do 50 cm. W takim miejscu ich korzenie będą mieć wystarczająco dużo miejsc, aby się pomieścić i dobrze ułożyć.  

 • Sadzenie 

Włóż korzenie do środka, a następnie przysypuj ziemie, delikatnie poruszając pniem. Dzięki temu ziemia dotrze we wszystkie zakamarki i nie powstaną puste przestrzenie. Drzewa należy sadzić nieco głębiej niż były pierwotnie posadzone, jednak nie można przykrywać miejsca szczepienia. 

W tym momencie można wykonać także palikowanie, czyli wkopać wokół rośliny trzech tyczek w odległości ok. 50 cm i przywiązać do nich pień. Ich zadaniem jest przytrzymywanie drzewa, aby rosło prosto i nie złamało się, zanim zdąży się umocnić w gruncie.  

 • Podlewanie 

Gdy rośliny są przysypane ziemią, należy obficie je podlać. Nie żałuj wody – pod każde drzewko należy wlać od 5 do 10 litrów płynu. Nawadnianie kontynuuj, dopóki nie nadejdą mrozy i nie spadnie śnieg. Jednak, jeśli nie będzie żadnych opadów podczas zimy, chwyć za konewkę i uzupełnij poziom wody w podłożu. Dzięki temu zapobiegniesz tzw. suszy fizjologicznej. 

 • Zrobienie misy 

Tuż po tym, gdy woda wsiąknie, należy uklepać ziemię wokół pnia, uzupełnić, jeśli jest jej za mało i zrobić wgłębienie. Dzięki temu woda podczas podlewania nie będzie wypływać na boki, tylko będzie trafiać bezpośrednio w głąb podłoża.   

Sad na działce – jak przycinać drzewka? 

W pielęgnacji drzew owocowych ważne jest nie tylko podlewanie. W następnym roku wiosną należy przyciąć ich pędy. Jeśli pień nie ma odgałęzień, trzeba skrócić go do wysokości ok. 70 cm. Natomiast w przypadku okazów posiadających boczne pędy, należy: 

 • wyciąć całkowicie te, które wyrastają do 50 cm powyżej poziomu podłoża, 
 • pozostawić pięć gałęzi i skrócić je do długości ok. 40 cm, 
 • obciąć pień, aby jego długość od ostatniego pędu nie wyniosła więcej niż 40 cm. 

Pamiętaj, aby pozostawione rany zabezpieczyć maścią ogrodniczą, której składniki pomogą zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów. 

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Choroby drzew owocowych – opisy, zdjęcia, zwalczanie, opryski

13 największych błędów przy obcinaniu drzew owocowych. Uważaj, bo nie będzie zbiorów

Malwa z babcinego ogrodu. Kwiaty pomogą na ból gardła i brzucha na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.