Porady ogrodnicze

Jak rozmnażać pelargonie latem? Oto najważniejsze zasady

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin balkonowych, wyróżniających się intensywną kolorystyką oraz zapachem. Lato to idealny moment na rozmnażanie ich. Można tego dokonać na kilka sposobów. Jak rozmnażać pelargonie i właściwie pielęgnować rozsady? Wyjaśniamy.

Jak rozmnażać pelargonie latem? Oto najważniejsze zasady
Rozmnożone latem pelargonie zdążą się ukorzenić przed sezonem zimowym. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Pelargonie to kolorowe rośliny o dużych liściach oraz kwiatostanach. W okresie kwitnienia prezentują się bardzo efektownie, co sprawia, że są chętnie wybierane jako ozdoba balkonu, tarasu czy werandy.

Rozmnażanie pelargonii – kiedy jest najlepszy okres?

Pelargonie są roślinami wrażliwymi na niską temperaturę. Z tego względu najlepszy termin sadzenia ich przypada na późną wiosnę oraz lato. Rozmnażanie pelargonii latem zapewnia im optymalne warunki podczas intensywnego wzrostu. Zdążą się dobrze ukorzenić przed sezonem zimowym. Należy jednak pamiętać, by młode rośliny zabrać do domu, zanim nadejdą jesienne chłody. W przeciwnym razie mogą one ulec przemarznięciu.

Jak rozmnożyć pelargonie z sadzonek?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na rozmnożenie pelargonii jest wykorzystanie sadzonek, nazywanych również szczepkami. Są to młode pędy rośliny, które odrywa się i wsadza do przygotowanej wcześniej ziemi.

Pędy nadają się do rozkrzewienia, gdy osiągną wysokość przynajmniej 8-10 cm. Należy wtedy delikatnie oderwać młode odnóżki do rośliny matecznej, dbając, by nie uszkodzić przy tym łodygi czy liści.

Pozyskane w ten sposób sadzonki można umieszczać pojedynczo w niewielkich pojemnikach lub po kilka sztuk w większej donicy. Najlepszym podłożem do rozmnażania pelargonii jest mieszanka torfu i piasku w proporcjach 1:1. Pozwala ono na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności oraz właściwe napowietrzenie gleby.

Młoda roślina potrzebuje ok. 2-3 tygodni na ukorzenienie się.

Przeczytaj również: Rozmnażanie pelargonii z sadzonek w kilku krokach. Szybko wypuszczą nowe kwiaty

Rozmnażanie pelargonii ze szczepek nie jest wcale trudne. Fot. 123RF.com

Jak rozkrzewić pelargonie z liści?

Kolejnym sposobem na rozkrzewienie pelargonii jest wykorzystanie liści. Można w tym celu użyć dowolnych liści, które osiągnęły już odpowiednią wielkość – np., tych usuniętych z przygotowanych do ukorzenienia sadzonek. Należy umieścić je w przygotowanym wcześniej podłożu tak, by większa część ogonka liściowego znajdowała się w ziemi. Podłoże wokół zasadzonych liści trzeba dokładnie ugnieść, a następnie intensywnie podlać.

Rozmnażanie pelargonii z liści jest nieco trudniejsze niż ze szczepek, ponieważ są one mniej odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Młoda roślina potrzebuje sporej wilgotności podłoża, dlatego konieczne jest regularne podlewanie. Należy również chronić ją przed ostrym słońcem i wiatrem. Optymalna temperatura to 20 stopni Celsjusza.

Należy także pamiętać, że ukorzenianie się roślin rozmnażanych z liści trwa nieco dłużej niż w przypadku sadzonek. Jest to jednak skuteczny oraz tani sposób na pozyskanie nowych kwiatów.

Rozmnażanie pelargonii z nasion

Część ogrodników decyduje się na rozmnażanie pelargonii z nasion. W tym celu najlepiej wykorzystać mieszkanki dostępne w sklepach – pozwalają one na wybór odpowiedniej odmiany oraz koloru kwiatów. Innym sposobem jest zbieranie nasion z posiadanych już roślin. Często okazuje się jednak, że są one znacznie słabsze, a ich wygląd odbiega od roślin matecznych.

Decydują się na wysiew nasion należy pamiętać, że okres kwitnienia przypada dopiero po upływie 5- 6 miesięcy. Z tego względu nie jest to polecana metoda dla osób, którym zależy na rozmnażaniu pelargonii latem. Optymalnym momentem na wysiew pelargonii jest przełom grudnia i stycznia.

Przeczytaj również: Rozmnażanie pelargonii z nasion. Dzięki temu kwiaty będą odporne na choroby

Wysiewanie pelargonii daje bardziej efektowne rezultaty, ale jest trudniejsze i wymaga więcej zaangażowania. Fot. 123RF.com

Jak pielęgnować pelargonie po rozmnożeniu?

Bez względu na sposób rozkrzewiania pelargonii, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • najlepsza gleba do sadzenia pelargonii to przepuszczalna mieszkanka odkwaszonego torfu i piasku,
  • po rozsadzeniu konieczne jest regularne, dość intensywne podlewanie roślin,
  • donice z sadzonkami powinny być umieszczone w ciepły, słonecznym miejscu – optymalna temperatura to ok. 20-22 stopni, należy jednak pamiętać, by chronić młodą roślinę przed bezpośrednim, intensywnym działaniem promieni słonecznych, które mogłyby ją zniszczyć,
  • aby stworzyć odpowiedni mikroklimat dla sadzonek, można również umieścić je w mini szklarni lub przykryć je folią – konieczne jest jednak zapewnienie roślinom stałego dostępu powietrza, w przeciwnym razie zaczną gnić.

Ukorzenienie się pelargonii w ziemi trwa ok. 2-3 tygodni. Kiedy wypuszczą pierwsze liście, warto delikatnie uszczknąć ich wierzchołki. Takie działanie pobudza roślinę do intensywniejszego rozkrzewiania się.

Rozmnażanie pelargonii latem wiąże się z koniecznością zapewnienia im odpowiedniego miejsca na zimę. Konieczne jest zabranie ich z balkonu, ponieważ nie są to kwiaty mrozoodporne. Optymalna temperatura do zimowania pelargonii to 10-15 stopni Celsjusza. Z tego względu wiele osób decyduje się na przechowywanie ich np. na zamkniętej werandzie.

Przeczytaj również: 7 pomysłów na kompozycje z pelargoniami. Z jakimi kwiatami je łączyć?

Pelargonie pięknie komponują się z innymi letnimi kwiatami. Fot.123RF.com

Jak rozsadzać pelargonie?

Młode rośliny sadzone latem należy przezimować, a następnie, wiosną gdy są już bardzo dobrze ukorzenione przesadzić do nowych doniczek. Konieczne jest zachowanie dużej ostrożności, ponieważ pelargonie posiadają bardzo delikatny system korzeniowy, który łatwo uszkodzić.

Aby rozsadzić rośliny, należy wyciągnąć je z pojemnika wraz z bryłką ziemi, a następnie przenieść do docelowej donicy, uzupełnić podłoże i dokładnie podlać. W zależności od rozmiaru doniczki, pelargonie można sadzić pojedynczo lub po kilka sztuk.

Przeczytaj również: Zimowanie pelargonii w domu. Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

Reklama

Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.