Porady ogrodnicze

Jak się pozbyć kleszczy z ogrodu

Kleszcze to problem, z którym zmagamy się nie tylko w lasach i na dzikich ostępach, ale również we własnych ogrodach. Pojawiają się wśród krzewów, między źdźbłami traw, w zaroślach. Stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt spędzających czas na zewnątrz. 

REKLAMA

Jeszcze nie tak dawno kleszcze były zmartwieniem grzybiarzy i amatorów leśnych spacerów. Teraz uważać na nie trzeba również w przydomowych, zarówno wiejskich, jak i miejskich, ogrodach. „Ekspansję” pajęczaków i ich osiedlanie w bliskim sąsiedztwie skupisk ludzkich umożliwiły zmiany klimatyczne, a w szczególności mniej mroźne zimy, które sprzyjają przetrwaniu tych roztoczy. Do przydomowych przestrzeni kleszcze zapraszamy sami — wystarczy spacer z psem do parku czy na łąki na obrzeżach miast, by przywlec kilka osobników, które zamieszkają w naszym ogrodzie. Kleszcze preferują zakątki o podwyższonej wilgotności jak kępy paproci czy oczka wodne.

Jak pozbyć się kleszczy?

Opryski
Skuteczną metodą zwalczania kleszczy jest zastosowanie specjalnych oprysków. Chemiczne preparaty mają wiele do zaoferowania — z pewnością wystarczająco dobrze rozprawiają się z uciążliwymi pajęczakami, mogą jednak równocześnie wyeliminować inne pożyteczne stworzenia, takie jak pająki, mrówki czy gąsienice. Przeciwwskazaniem do ich zastosowania jest również uprawa warzyw i owoców.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

rocie

Nie "na dzikich ustępach" !!! drogie redaktorki i redaktorzy, a "ostępach". Uczcie się staropolskich wyra żeń, jeśli chcecie się nimi posługiwać !

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak się pozbyć kleszczy z ogrodu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.