Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak się pozbyć kleszczy z ogrodu

Kleszcze to problem, z którym zmagamy się nie tylko w lasach i na dzikich ostępach, ale również we własnych ogrodach. Pojawiają się wśród krzewów, między źdźbłami traw, w zaroślach. Stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt spędzających czas na zewnątrz. 

Jak się pozbyć kleszczy z ogrodu

Jeszcze nie tak dawno kleszcze były zmartwieniem grzybiarzy i amatorów leśnych spacerów. Teraz uważać na nie trzeba również w przydomowych, zarówno wiejskich, jak i miejskich, ogrodach. „Ekspansję” pajęczaków i ich osiedlanie w bliskim sąsiedztwie skupisk ludzkich umożliwiły zmiany klimatyczne, a w szczególności mniej mroźne zimy, które sprzyjają przetrwaniu tych roztoczy. Do przydomowych przestrzeni kleszcze zapraszamy sami — wystarczy spacer z psem do parku czy na łąki na obrzeżach miast, by przywlec kilka osobników, które zamieszkają w naszym ogrodzie. Kleszcze preferują zakątki o podwyższonej wilgotności jak kępy paproci czy oczka wodne.

Jak pozbyć się kleszczy?

Opryski
Skuteczną metodą zwalczania kleszczy jest zastosowanie specjalnych oprysków. Chemiczne preparaty mają wiele do zaoferowania — z pewnością wystarczająco dobrze rozprawiają się z uciążliwymi pajęczakami, mogą jednak równocześnie wyeliminować inne pożyteczne stworzenia, takie jak pająki, mrówki czy gąsienice. Przeciwwskazaniem do ich zastosowania jest również uprawa warzyw i owoców.

Alternatywą dla chemicznych środków są domowej roboty opryski na bazie ziół i innych roślin o biobójczych właściwościach. Proste odwary przygotować można z czeremchy zwyczajnej, klematisa, tataraku i wrotyczy... a także chrzanu pospolitego. Wywar z korzenia tej bardzo aromatycznej rośliny nie tylko odstrasza, ale też zabija uciążliwe pajęczaki.

Sporządzanie domowych preparatów jest łatwe: części roślin — korzenie, liście, łodygi — zalewamy zimną wodą, doprowadzamy do wrzenia, a później gotujemy jeszcze przez ok. 30 minut. Kiedy wywar ostygnie, repelent będzie gotowy do użycia. Opryskujemy nim wszystkie ogrodowe zakątki.

Rośliny odstraszające kleszcze
W ogrodzie warto również posadzić rośliny, które zwierają substancje szkodliwe i odstraszające kleszcze, jak np.: kocimiętka (bogata w nepetalakton, związek o działaniu silniejszym niż DEET, stosowany w sklepowych repelentach), lawenda, eukaliptus, mięta i tymianek.

Ziemia okrzemkowa
Naturalnym środkiem zwalczającym kleszcze w ogrodzie jest również ziemia okrzemkowa, czyli popularna krzemionka – używana między innymi jako składnik kosmetyczny. Odstrasza nie tylko krwiożercze roztocza, ale też mszyce. Zaleca się, by obficie podsypywać nią rośliny, a następnie rozprowadzać grabiami po rabatach i grządkach.

Niebezpieczne kleszcze
Kleszcze to roztocza z gromady pajęczaków, pasożytujące na innych zwierzętach, także ludziach. W Polsce powszechnie występuje kleszcz pospolity (Ixodes ricinus). Atakują tylko samice. Nacinają one skórę żywiciela, wprowadzają w ranę neurotoksynę o znieczulających właściwościach i wysysają krew. Osobniki żeńskie przez całe życie składają wiele tysięcy jaj, z których wykluwają się larwy. Pełny cykl rozwojowy kleszczy trwa ok. 2 - 3 lata. Przechodzenie do kolejnych stadiów warunkowane jest możliwością odnalezienia żywiciela. Dorosła nienassana samica osiąga rozmiary ok. 4 mm. Pożywiając się, może zwiększyć wielkość swojego ciała niemal stokrotnie. Samce są mniejsze, mają jasnobrązowe, prawie pomarańczowe ubarwienie. Kleszcze przenoszą szereg różnorodnych chorób, są to: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgowe, anaplazmoza, babeszjoza, riketsjoza.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również: 

Domowe sposoby na ślady po ugryzieniu komara »

Jakie rośliny pomogą w walce z kleszczami?

Domowe sposoby na odstraszenie komarów

Insekty w naszych domach

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.