Jeszcze nie tak dawno kleszcze były zmartwieniem grzybiarzy i amatorów leśnych spacerów. Teraz uważać na nie trzeba również w przydomowych, zarówno wiejskich, jak i miejskich, ogrodach. „Ekspansję” pajęczaków i ich osiedlanie w bliskim sąsiedztwie skupisk ludzkich umożliwiły zmiany klimatyczne, a w szczególności mniej mroźne zimy, które sprzyjają przetrwaniu tych roztoczy. Do przydomowych przestrzeni kleszcze zapraszamy sami — wystarczy spacer z psem do parku czy na łąki na obrzeżach miast, by przywlec kilka osobników, które zamieszkają w naszym ogrodzie. Kleszcze preferują zakątki o podwyższonej wilgotności jak kępy paproci czy oczka wodne.
Jak pozbyć się kleszczy?
Opryski
Skuteczną metodą zwalczania kleszczy jest zastosowanie specjalnych oprysków. Chemiczne preparaty mają wiele do zaoferowania — z pewnością wystarczająco dobrze rozprawiają się z uciążliwymi pajęczakami, mogą jednak równocześnie wyeliminować inne pożyteczne stworzenia, takie jak pająki, mrówki czy gąsienice. Przeciwwskazaniem do ich zastosowania jest również uprawa warzyw i owoców.
Alternatywą dla chemicznych środków są domowej roboty opryski na bazie ziół i innych roślin o biobójczych właściwościach. Proste odwary przygotować można z czeremchy zwyczajnej, klematisa, tataraku i wrotyczy... a także chrzanu pospolitego. Wywar z korzenia tej bardzo aromatycznej rośliny nie tylko odstrasza, ale też zabija uciążliwe pajęczaki.
Sporządzanie domowych preparatów jest łatwe: części roślin — korzenie, liście, łodygi — zalewamy zimną wodą, doprowadzamy do wrzenia, a później gotujemy jeszcze przez ok. 30 minut. Kiedy wywar ostygnie, repelent będzie gotowy do użycia. Opryskujemy nim wszystkie ogrodowe zakątki.
Rośliny odstraszające kleszcze
W ogrodzie warto również posadzić rośliny, które zwierają substancje szkodliwe i odstraszające kleszcze, jak np.: kocimiętka (bogata w nepetalakton, związek o działaniu silniejszym niż DEET, stosowany w sklepowych repelentach), lawenda, eukaliptus, mięta i tymianek.
Ziemia okrzemkowa
Naturalnym środkiem zwalczającym kleszcze w ogrodzie jest również ziemia okrzemkowa, czyli popularna krzemionka – używana między innymi jako składnik kosmetyczny. Odstrasza nie tylko krwiożercze roztocza, ale też mszyce. Zaleca się, by obficie podsypywać nią rośliny, a następnie rozprowadzać grabiami po rabatach i grządkach.
Niebezpieczne kleszcze
Kleszcze to roztocza z gromady pajęczaków, pasożytujące na innych zwierzętach, także ludziach. W Polsce powszechnie występuje kleszcz pospolity (Ixodes ricinus). Atakują tylko samice. Nacinają one skórę żywiciela, wprowadzają w ranę neurotoksynę o znieczulających właściwościach i wysysają krew. Osobniki żeńskie przez całe życie składają wiele tysięcy jaj, z których wykluwają się larwy. Pełny cykl rozwojowy kleszczy trwa ok. 2 - 3 lata. Przechodzenie do kolejnych stadiów warunkowane jest możliwością odnalezienia żywiciela. Dorosła nienassana samica osiąga rozmiary ok. 4 mm. Pożywiając się, może zwiększyć wielkość swojego ciała niemal stokrotnie. Samce są mniejsze, mają jasnobrązowe, prawie pomarańczowe ubarwienie. Kleszcze przenoszą szereg różnorodnych chorób, są to: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgowe, anaplazmoza, babeszjoza, riketsjoza.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL
Przeczytaj również:
Domowe sposoby na ślady po ugryzieniu komara »
Jakie rośliny pomogą w walce z kleszczami?