Komary panoszą się po świecie od już od 100 milionów lat. Naukowcy wyróżniają ponad 3,5 tysiąca różnych gatunków tych owadów. Uprzykrzają one życie nie tylko ludziom, ale także innym ssakom. Dotkliwie kąsają, roznoszą wiele groźnych, chorobotwórczych drobnoustrojów, z wirusami denga i zika na czele. Insekty występujące na terenie Polski zarażają głównie dirofilariozą i leiszmaniozą, przy czym choroby te najczęściej dotykają zwierzęta (szczególnie psy), u ludzi rzadko dochodzi do zakażeń. Jedyną pamiątką, jaką komary pozostawiają na naszej skórze, są czerwone, swędzące pęcherze. Nie są one groźne, jeśli ich nie rozdrapujemy — do rany powstałej na skutek nadmiernego „skrobania” może wdać się infekcja. Powstrzymanie się od pocierania podrażnionego miejsca nie jest łatwe. Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą nam w tym pomóc.
Zanim zastosujesz jedną z poniższych metod, przemyj miejsce komarzego „ugryzienia” zimną wodą, a następnie zdezynfekuj wodą utlenioną.
Miód
Lepka, słodka substancja, produkowana przez pszczoły znana jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Miód nałożony na skórę łagodzi skutki ukąszenia komarów, stają się one mniej uciążliwe. Przyśpiesza również proces gojenia ran, dlatego doskonale sprawdzi się, jeśli obrzęk został już rozdrapany.
Cytryna
Działa antybakteryjnie, ogranicza swędzenie. Możesz przygotować okład z gazika nasączonego sokiem lub bezpośrednio przyłożyć plasterek owocu do bąbla po komarzym ataku.
W podobny sposób zadziała cebula. Pokrój ją w piórka i obłożysz nimi opuchliznę.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Bazylia
Warto uprawiać ją w przydomowym ogródku nie tylko w celach spożywczych, ale także leczniczych. Rozetrzyj świeże liście tego zioła, a następnie ułóż je na bąblu. W liściach bazylii znajduje się eugenol, który niweluje uczucie nieznośnego łaskotania.
Lód
Przyłożony do rany, chwilowo obkurcza naczynia krwionośne, co ogranicza uwalnianie histaminy (a to ona odpowiada za powstawanie obrzęków). Niestety metoda ta przynosi ukojenie na krótką chwilę, dopóki lód się nie rozpuści.
Torebka po herbacie
Ukłuł cię komar? Nie denerwuj się, nie drap i zaparz torebkę czarnej lub zielonej herbaty. Napój wypij a ostygłą saszetkę, przyłóż do pęcherza. Substancje zawarte w liściach herbaty neutralizują działanie toksyn ze śliny owada. Innymi słowy, skóra przestaje swędzieć.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Owsianka
Mało kto za nią przepada, a potrafi zdziałać cuda. W owsiance znajduje się szereg składników, które łagodzą objawy reakcji alergicznej. Papkę z zagotowanych płatków owsianych zawiń w gazik i obłóż nim obrzęk.
Soda oczyszczona
Chyba nie ma takiego problemu, którego nie rozwiąże soda oczyszczona. Łyżkę proszku zasyp taką ilością wody, aby powstała gęsta masa. Następnie rozsmaruj ją na zranieniu i potrzymaj przez ok. 20 minut. Po tym czasie objawy podrażnienie powinno ustąpić.
Kojącą pastę przygotujesz również z soli lub proszku do pieczenia.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Pasta do zębów
Mentol, który jest popularnym składnikiem past, wywołuje na skórze poczucie chłodu, a w rezultacie łagodzi nieprzyjemne łaskotanie. Wystarczy nałożyć odrobinę tej substancji na podrażnione miejsce i po problemie.
Aloes
Ta niesamowita roślina to remedium na wiele przykrych dolegliwości. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, bakteriobójczym i paliatywnym, pomoże także na uciążliwe pęcherze. Można pocierać podrażnioną skórę jej liściem, przemywać sokiem lub smarować naturalnym żelem – pod każdą dostępną postacią aloes będzie równie skuteczny.
Przeczytaj, jak wykorzystać skórkę po bananach>>>
Skórka po bananie
Ponoć pomocne bywa pocieranie miejsca wkłucia owada wewnętrzną stroną skórki banana. Nie jest to do końca skuteczna metoda. Obierka pozostawi na skórze słodki zapach, który przywabi inne, gryzące insekty.
Warto wiedzieć:
- To nie komary kłują, a komarzyce. Potrzebują one krwi do produkcji jaj, z których później rozwiną się larwy. Samce natomiast są niegroźne — żywią się nektarem z kwiatów.
- Powszechnie mówi się o komarach, że „gryzą”, jednak to wyrażenie nie jest zgodne z prawdą. Insekty te przebijają skórę za pomocą specjalnego aparatu ssąco-kłującego.
- Ukłuwszy ofiarę, komar wprowadza pod jej skórę kropelkę śliny, która m.in. zapobiega krzepnięciu krwi. To właśnie ta substancja wywołuje niepożądane reakcje alergiczne.
- Komary są bardzo wolnymi zwierzątkami. Latają z prędkością 1-2 km/h, zatem ucieczka przed nimi nie powinna stanowić dla nas żadnej trudności.
Aleksandra Kozera Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL
Przeczytaj teraz o: Najlepszych sposobach na gryzące owady i kleszcze>>>
Zobacz również:
Jakie rośliny pomogą w walce z kleszczami?