Osy
Jeśli urządzamy przyjęcie na wolnym powietrzu i obawiamy się ataku pasiastych stworzonek, warto zadbać o odpowiednie przechowywanie pożywienia, szczególnie mięsa (na początku lata osy poszukują pożywienia z wysoką zawartością białka) oraz słodkich przekąsek, bo to właśnie one swoim intensywnym aromatem przyciągają insekty. Jedzenie najlepiej trzymać w zamykanych, plastikowych pojemnikach.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
(pixabay.com/JKD CC0)
Skoro już o zapachach mowa, przed planowanym grillem, należy również powstrzymać się od używania intensywnie pachnących kosmetyków — perfum wód kolońskich, a nawet niektórych kremów z filtrem — one także pachną dla błonówek nęcąco. Co ciekawe, osy nie widzą czerwieni, dlatego, jeśli bardzo boimy się ukąszenia, latem powinniśmy wybierać ubrania w tym kolorze. Zdecydowanie unikajmy jasnej odzieży – barwy żółta i biała działają na nie jak magnes.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Chcąc uchronić się przed bolesnym ukąszeniem, warto wykorzystywać naturalne repelenty. Osy niespecjalnie przepadają za aromatami mięty, eukaliptusa i piołunu. Tutaj mamy dowolność: możemy stosować olejki eteryczne, świece zapachowe, kadzidełka, a przede wszystkim rośliny (świeże lub suszone) pochodzące z własnych upraw.
Kiedy wszystkie sposoby zawiodą i owady jednak nas zaatakują, postarajmy się zachować spokój i nie przepędzajmy ich, machając dziko rękoma – to tylko je rozjuszy i bardziej zmotywuje do ugryzienia. Lepiej odganiać się od nich wodą rozpylaną z atomizera. Zabicie ich za pomocą łapki lub gazety także nie jest dobrym pomysłem – zdychające osy wydzielają feromony, które przyciągają ich pobratymców, co w zasadzie multiplikuje problem.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Komary
Nieco inny „dress code” obowiązuje, jeśli chcemy zabezpieczyć się przed komarami. Zwykle biorą one za cel osoby ubrane w ciemne kolory, dlatego wybierajmy raczej jasną odzież, najlepiej z długimi rękawami. Komary przyciąga zapach potu – można więc próbować zmienić jego woń, zażywając witaminy z grupy B lub jedząc czosnek czy cebulę. Równie skuteczne (i znacznie mniej uciążliwe dla reszty otoczenia) będzie regularne dbanie o higienę ciała. Podobnie jak w przypadku os, radzimy unikać intensywnie pachnących kosmetyków.
Przed komarami ochronimy się, wykorzystując olejki eteryczne. Wystarczy zmieszać wybraną esencję z octem jabłkowym, wódką lub olejem jadalnym. Komary odstraszą aromaty wanilii, cynamonu, paczuli, trawy cytrynowej, sosny, anyżu oraz waleriany. Znów, oprócz wonnych olejków używać można kadzidełek oraz świec zapachowych.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
W walce z komarami naszymi sprzymierzeńcami są rośliny. Kocimiętka, pelargonia, mirt, bazylia, tymianek, mięta i liście pomidora wydzielają substancje, które wręcz odpychają te owady, dlatego dobrze uprawiać je w domowym ogródku lub na balkonie. Stworzoną one barierę, przez którą robale nie przedostaną się do wnętrza mieszkania.
Ciekawostka: na problem z zawziętymi komarami najlepsza jest… żubrówka. Bynajmniej nie mamy na myśli alkoholu znanego pod tą nazwą, lecz rodzaj trawy stosowany do jego produkcji. Turówka wonna, bo o nią chodzi, bogata jest w kumarynę i fitol, które są szczególnie odstręczające dla tych żądnych krwi owadów.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Kleszcze
Wbrew ogólnemu przeświadczeniu te groźne pajęczaki czyhają na nas nie tylko w lasach, ale też na polach, łąkach, w parkach, a nawet w przydomowych ogrodach. Swoich ofiar wyczekują, siedząc na niższych partiach krzewów i drzew, na częściach położonych nie wyżej niż 1,5 m wysokości. Najbardziej aktywne są rano i po południu, co nie znaczy, że w godzinach południowych jesteśmy zupełnie bezpieczni. Są w stanie wyczuć potencjalnego żywiciela już z 20 m – wabią go zapach potu, temperatura ciała oraz wydychany dwutlenek węgla. Znając ich nawyki, łatwiej uchronić się przed ugryzieniem, a więc także groźnymi chorobami, które roznoszą.
W pierwszej kolejności, chociaż nie zawsze jest to łatwe, należy unikać miejsc, w których kleszcze gęsto występują. Trzeba zwrócić również uwagę na odpowiedni ubiór – planując wyprawę do lasu czy letnie prace w ogrodzie, zakładajmy pełne ubrania, tzn. z długimi rękawami i nogawkami, buty powinny zakrywać całą stopę i mieć wysokie cholewy.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Skuteczną ochronę gwarantują środki zawierające związek chemiczny znany jako N,N-Dietylo-m-toluamid (tzw. DEET), który może być bardzo szkodliwy dla dzieci i kobiet w ciąży. Tak jak w przypadku komarów, sklepowe produkty warto zastąpić naturalnymi „odstraszaczami", np. płynem wykonanym na bazie olejków różanego i lawendowego. Podobnie zadziałają esencje z drzewa herbacianego, słodkich migdałów, cytronelowy oraz szałwiowy. Poza pachnącymi ekstraktami użyć można świeżych lub ususzonych melisy, geranium, rozmarynu i tymianku. Wywary z tych ziół nałożone na skórę osłonią ją przed atakiem wygłodniałych pajęczaków. Jeśli nie mamy pod ręką tych składników, zaopatrzmy się w maści wygrzewające. W ich recepturach często znajdują się wyżej wspomniane substancje.
Inne rośliny, które przeciwdziałają tym pajęczakom to: wrotycz, tatarak, chrzan, clematis oraz jaskry. Uprawiane w ogródku zapobiegną osiedlaniu i namnażaniu się w nim groźnych roztoczy.
Aleksandra Kozera Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL
Przeczytaj również:
Jakie rośliny pomogą w walce z kleszczami?
Domowe sposoby na odstraszenie komarów