Spis treści:
Co wpływa na zużycie pelletu?
Spośród wszystkich dostępnych na rynku ekologicznych form paliw stałych, pellet cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem nie tylko w uwagi na korzystne ceny, lecz także efektywność energetyczną tego materiału. Jednak, jeśli zdecydujesz się z niego korzystać, ważne jest, aby do pieca trafiał materiał opałowy najwyższej jakości – tylko wtedy uda ci się utrzymać komfortowe warunki w ogrzewanym budynku, zadbać o prawidłowe działania kotła, a przy tym uzyskać pewne oszczędności.
Możliwość zredukowania kosztów ogrzewania w sezonie ma duże znaczenie, ponieważ za utrzymanie ciepła w domach z roku na rok płacimy coraz więcej. Jak wykorzystywać dostępne zasoby pelletu, by w domu było naprawdę ciepło, a jednocześnie opału wystarczyło na cały sezon? Tłumaczymy, co wpływa na zużycie pelletu, jaka jest kaloryczność certyfikowanego materiału i na jak długo powinna wystarczyć ci tona czystego pelletu przy odpowiednim gospodarowaniu. Oto główne czynniki, które mogą zwiększyć lub zmniejszyć zużycie materiału opałowego:
- jakość pelletu – niskiej jakości materiał (zanieczyszczony, niskokaloryczny, wilgotny, o dużej zawartości popiołu) będzie miał gorsze parametry i niższą wydajność od produktów certyfikowanych, a tym samym jego zużycie przy gorszych warunkach atmosferycznych będzie wyraźnie większe;
- optimum termiczne – każdy inaczej odczuwa ciepło, tym samym dla wielu użytkowników pojęcie komfortu termicznego będzie miało inne znaczenie, a ogrzanie pomieszczeń do wartości uważanej za optymalną będzie wymagało zużycia mniejszej lub większej ilości materiału opałowego;
- warunki, w jakich musisz ogrzewać dom – zimna jesień i następująca po niej długa, mroźna zima wydłużają sezon grzewczy, a tym samym przyczyniają się do zwiększenia zużycia materiału opałowego;
- wielkość powierzchni do ogrzania – to jasne, że większe domu trudniej ogrzać niż małe budynki, podobnie jak łatwiej utrzymać komfort w pomieszczeniach niższych niż w otwartych, surowych, wysokich wnętrzach; dodatkową zmienną jest wiek budynku i stan konstrukcyjny obiektu, a tym jakość użytych materiałów ociepleniowych czy wykonanie stolarki okiennej oraz wybór zabezpieczeń (rolety wewnętrzne, zewnętrzne, itp.);
- parametry techniczne kotła – stan urządzenia, rodzaj zastosowanych w nim mechanizmów i efektywność pracy oraz generowana moc przekładają się na zużycie pelletu, a tym samym jakość ogrzewania, dlatego tak ważna jest prawidłowa instalacja, wprowadzenie odpowiednich ustawień, regularna konserwacja kotła i kontrola jego stanu technicznego.
Przeczytaj również: Dobre ceny pelletu na początku roku. Ile kosztuje pellet w styczniu 2025 r.?
Na ile powinna wystarczyć tona pelletu?
Materiał pochodzący od sprawdzonego producenta, pozbawiony wszelkich zanieczyszczeń, odpowiednio oznakowany i certyfikowany przy spalaniu pozwala uzyskać optymalne parametry grzewcze. Taki produkt ma wysoką efektywność energetyczną, a poziom jego spalania jest kontrolowany. Na ile powinna wystarczyć tona pelletu dobrej jakości, jeśli jest to produkt certyfikowany, o wysokiej kaloryczności? Wiele zależy od sposobu gospodarowania dostępnymi zasobami.
Specjaliści podają, że dzienne przeciętne zużycie tego rodzaju paliwa stałego do ogrzania powierzchni 100 m2 wynosi mniej więcej 20 kg. Na podstawie tych danych da się oszacować również zużycie miesięczne, które wynosi średnio 600 kg, czyli około 0,6 tony pelletu. Przy umiejętnym, oszczędnym gospodarowaniu dobrym materiałem opałowym tona pelletu może wystarczyć na 2 miesiące grzania, a niekiedy nawet wydłuży się do 10 tygodni.
Ostateczne wartości trudno jednak oszacować, ponieważ to, ile pelletu spalisz, by ogrzać dom, zależy nie tylko od parametrów samego paliwa, lecz także warunków pogodowych, twojego optimum termicznego oraz jakości wykonanego w budynku ocieplenia. Ważna jest też moc urządzenia, którego używasz do ogrzewania – zużycie pelletu będzie różne w kotłach o mocy 10 kW, 15 kW czy 20 kW.
Dobre ceny pelletu zachęcają do zrobienia zapasu opału na cały sezon. Jak obliczyć realne zapotrzebowanie na ten typ paliwa stałego? Koniecznie uwzględnij kilka zmiennych. Fot. antoniogravante/rsester/CanvaPro
Wraz z nadejściem sezonu grzewczego zastanawiasz się, ile pelletu kupić, by nie zabrakło ci paliwa w najmniej oczekiwanym momencie, czyli np. wtedy, gdy ceny znacząco wzrosną wraz z sezonowym popytem? Dostępne w sieci kalkulatory pozwalają wstępnie przeliczyć, ile potrzebujesz opału na cały sezon (zakładając, że sezon trwa od listopada do początku marca) do ogrzania:
- domu do 100 m2 - ok. 2 ton;
- domu do 150 m2 - ok. 3,5 tony;
- domu o powierzchni 150-200 m2 - ok. 4-5 ton.
Jednak zanim zamówisz kilka palet pelletu, przeanalizuj jeszcze, jaką średnią efektywność energetyczną zapewnia wybrany typ materiału (po obróbce obejmującej prasowanie i granulację to pellet iglasty ma nieco wyższe parametry od produktu liściastego). Sprawdź też prognozy na nadchodzący sezon, nie tylko te związane z pogodą, lecz także obejmujące ceny paliw stałych. Może okazać się, że kupno kilku worków pelletu więcej przełoży się na dodatkowe oszczędności, gdy koszty opału znów poszybują w górę.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Czy opłaca się grzać pelletem ze słonecznika? Który jest lepszy – pellet ze słonecznika czy drzewny?
Jaki pellet jest najlepszy? Iglasty czy liściasty, dębowy czy sosnowy?
Piec na pellet do ogrzewania domu. Jak wybrać dobry kocioł, ile kosztuje piec na pellet