Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Czy opłaca się grzać pelletem ze słonecznika? Który jest lepszy – pellet ze słonecznika czy drzewny?

Coraz więcej osób jest świadomych negatywnego wpływu na środowisko paliw tradycyjnie stosowanych do ogrzewania domów, dlatego stale poszukują alternatywnych źródeł energii. Jedną z ekologicznych propozycji jest pellet ze słonecznika, który nie bez przyczyny w ostatnich latach zyskuje na popularności. Czy warto zdecydować się na to nowoczesne rozwiązanie? Czy opłaca się grzać pelletem ze słonecznika? Rozwiewamy wątpliwości!

Czy opłaca się grzać pelletem ze słonecznika? Który jest lepszy – pellet ze słonecznika czy drzewny?
Do pelletu ze słonecznika wykorzystywane są wyłącznie odpady, które w innym razie zostałyby zutylizowane bez pożytku. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Czym jest i ile kosztuje pellet ze słonecznika?

Pellet możemy zdefiniować jako materiał opałowy, który może zostać wykorzystany do celów grzewczych. Produkowany jest pod wysokim ciśnieniem z różnorodnych surowców, np. kawałków drewna, trawy czy biomasy innego pochodzenia. To granulowane paliwo wyróżnia się wysoką kalorycznością i zarazem niewielkim wpływem na atmosferę, dlatego jest często wybierane przez osoby o wysokiej świadomości ekologicznej. Tego rodzaju materiał opałowy może być wytworzony z odpadów przemysłu spożywczego, czego doskonałym przykładem jest pellet z łusek słonecznika.

Do produkcji pelletu ze słonecznika wykorzystywane są wyłącznie łupiny pozostające po przetwórstwie ziaren. Odpady te zostają odpowiednio sprasowane, co następuje wskutek działania wysokiego ciśnienia. W przeprowadzanych procesach nie stosuje się żadnych dodatkowych środków chemicznych ani gazów, dzięki czemu spalanie materiału nie powoduje uwalniania do atmosfery toksycznych substancji. Warto zaznaczyć również, że wskutek spalania nie powstają bardzo duże ilości popiołu, co jest charakterystyczne zwłaszcza dla niskiej jakości, tradycyjnych paliw. Pellet ze słonecznika jest uznawany za bezpieczny dla środowiska.

Przeczytaj również: Ile kosztuje pellet we wrześniu 2023? Czas zacząć przygotowania do zimy

Za stosowaniem tego rodzaju materiału opałowego przemawia również jego cena. A ta jest całkiem atrakcyjna w porównaniu do tradycyjnych paliw. Ile kosztuje pellet ze słonecznika? We wrześniu 2023 r. za tonę tego opału musimy zapłacić ok. 2000 zł. W popularnych sklepach budowlanych dostępne są opakowania produktu grzewczego o masie 15 kg, które można w wygodny sposób przenosić i magazynować.

Ogrzewanie pelletem ze słonecznika. Czy to się opłaca?

W przypadku pelletu ze słonecznika, podobnie jak innych materiałów opałowych, musimy zwrócić uwagę na kaloryczność paliwa. To kluczowy parametr, który powinniśmy wziąć pod uwagę, dobierając opał do ogrzewania własnego domu. Doskonałej jakości pellet z łuski słonecznika ma wysoką wartość energetyczną oraz jest wydajny. Taka charakterystyka sprawia, że nie zużywamy go wiele, co przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania nieruchomości.

Pellet najlepiej spalać w specjalnie przystosowanych kotłach. Pellet ze słonecznika najlepiej spalać w specjalnie przystosowanych do tego kotłach. Fot. CanvaPro

Podczas zakupu pelletu ze słonecznika sprawdźmy, czy produkt ma kaloryczność na poziomie co najmniej 19 MJ/kg. Porównując oferty sprzedawców, możemy zauważyć, że dostępny jest również pellet z łuski słonecznika o wartości opałowej rzędu nawet 21 MJ/kg. Właśnie takie propozycje powinny przykuć naszą uwagę. Nie warto natomiast decydować się na pellet ze słonecznika, którego kaloryczność wynosi mniej niż 15 MJ/kg, ponieważ nie zagwarantuje on efektywnego ogrzewania domu przy niskim zużyciu opału. Pamiętajmy jednak, że nawet wysokiej jakości pellet ze słonecznika ma niższą kaloryczność niż np. ekogroszek. Ten ostatni ma jednak dużo wyższą cenę.

Czy opłaca się grzać pelletem ze słonecznika? Tak, ale wyłącznie takim, który pochodzi od dobrych producentów i jest doskonałej jakości. Taki opał będzie wydajny, zużyjemy go stosunkowo niewiele, zapewniając sobie spore oszczędności. Wysoce kaloryczny pellet ze słonecznika, który nie zawiera dodatku sztucznych wypełniaczy oraz pochodzi ze sprawdzonych źródeł, nie będzie powodował częstych awarii kotła. Musimy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu instalacji, aby uniknąć jej zapchania i zakłóceń pracy.

Przeczytaj również: Na świecie węgiel tanieje, w Polsce na odwrót. Ile kosztuje węgiel we wrześniu 2023?

Piec do pelletu ze słonecznika

Decydując się na stosowanie materiału opałowego z odpadów słonecznika, musimy mieć świadomość, że do jego spalania potrzebujemy specjalnego kotła na pellet lub palnika, który zostanie domontowany do pieca na olej opałowy bądź węgiel. Odpowiednio przystosowany, nowoczesny kocioł na pellet jest wyposażony w automatyczny podajnik, co dodatkowo ogranicza emisję zanieczyszczeń i zapewnia jego praktycznie bezobsługową pracę. Pellet z łusek słonecznika możemy spalić także w niektórych kominkach, a także w wolnostojącym piecu typu koza, przeznaczonym do palenia drewna.

Piec na pellet, choć stanowi dość kosztowną propozycję, jest dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na ogrzewaniu domu paliwami bezpiecznymi dla środowiska. Tego typu urządzenia emitują niewielką ilość spalin do atmosfery, a obsługa pieca ogranicza się w zasadzie do uzupełniania zapasu materiału opałowego oraz systematycznego czyszczenia. Nowoczesnego kotła nie trzeba pilnować ani codziennie od początku rozpalać. Decydując się na montaż pieca na pellet, możemy liczyć, że dzięki efektywnemu spalaniu wysokokalorycznego, taniego opału inwestycja się szybko zwróci.

Pellet ze słonecznika a pellet drzewny

Na jaki pellet warto się zdecydować: drzewny czy ze słonecznika? Na jaki pellet warto się zdecydować: drzewny czy ze słonecznika? Fot. CanvaPro

Wiele osób zadaje sobie pytanie, który pellet jest lepszy: drzewny czy ze słonecznika? Oba rodzaje stanowią dużo bardziej przyjazne środowisku źródła ciepła niż np. powszechnie znany i stosowany ekogoroszek. Bardzo dobry bilans ekologiczny jest tym, co łączy oba rodzaje pelletu. Dzielą je jednak pewne różnice. Pellet ze słonecznika jest produkowany z odpadów pochodzących z przemysłu olejarskiego wskutek oczyszczania nasion, które w innym razie zostałyby zutylizowane bez jakiegokolwiek pożytku.

Łuski słonecznika są odnawialnym surowcem, który można pozyskać znacznie szybciej niż drewno. Co prawda do wytworzenia pelletu drzewnego również wykorzystuje się jedynie odpady (trociny, zrębki czy ścinki), ale produkcja ta pośrednio przyczynia się do zmniejszenia powierzchni lasów. Ten aspekt daje pelletowi z łusek słonecznika znaczną przewagę nad pelletem drzewnym.

Musimy pamiętać również o tym, że pellet drzewny tworzy mniej popiołu niż ten, który został wyprodukowany z łusek słonecznika. Ma również niewiele wyższą wartość energetyczną niż pellet z łusek. Jednak nie możemy zapominać, że ekologiczny materiał opałowy ze słonecznika stanowi tańszą alternatywę dla pelletu drzewnego. Mimo że jest mniej kaloryczny, warto zakupić go po prostu w większej ilości i wykorzystać do ogrzania domu. Otrzymany wskutek spalania popiół można wykorzystać w ogrodzie jako cenny nawóz organiczny.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Ceny drewna opałowego we wrześniu 2023. Czy to ostatni moment, by tanio kupić drewno na zimę?

Zalety i wady stosowania brykietu torfowego. Czy warto palić nim w piecu i kominku?

"Ekologicznie": Energie odnawialne na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.