Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak się pozbyć nornic zimą w naturalny sposób? Jakie szkody gryzonie wyrządzają w zimowym ogrodzie?

Nornice nie zapadają w sen zimowy i nie dają spokoju ogrodnikom przez cały rok. Podczas zimy nie próżnują – obgryzają posadzone jesienią cebulki roślin i raczą się korą młodych drzew czy krzewów. Na domiar złego drążą płytkie tunele w ziemi, niszcząc zadbane rabaty, grządki i trawniki. Jak pozbyć się nornic z ogrodu zimą? Przedstawiamy naturalne sposoby, które nie mają sobie równych.

Jak się pozbyć nornic zimą w naturalny sposób? Jakie szkody gryzonie wyrządzają w zimowym ogrodzie?
Nornice wyrządzają w ogrodzie dużo szkód, również w czasie zimy. Fot. schan/123RF.com

Spis treści:

Nornice w ogrodzie zimą

Nornice, małe gryzonie przypominające myszy, wyglądają przyjaźnie i całkiem niewinnie. Nie dajmy się zwieść pozorom – są one szkodnikami zagrażającymi naszym ogrodom niezależnie od pory roku. Nornice mocno dają się we znaki działkowcom przez cały sezon wegetacyjny, a także zimą. Gryzonie te nie zapadają w sen zimowy, więc aktywnie poszukują pożywienia również podczas najchłodniejszych miesięcy.

Od wiosny do jesieni, gdy na naszych działkach jest pod dostatkiem pokarmu, w ciągu dnia nie jest łatwo dostrzec biegającą nornicę. Zimą natomiast gryzonie te nabierają odwagi. Kopią tunele nawet w śniegu i znacznie częściej możemy je zauważyć za dnia. Prawdziwym problemem są jednak nie tyle widoczne w ogrodzie nornice, ile szkody, które powodują.

Zniszczenia są poważne zwłaszcza podczas łagodnej zimy, gdy ziemia nie jest zamarznięta i zwierzęta ryją w niej bez trudu. Pęknięcia, wybrzuszenia, tunele i dziury w ziemi to niejedyne szkody, które wyrządzają nornice w zimowym ogrodzie. Co gorsza, żywią się one korą młodych drzew i krzewów. Szukają także nasion, bulw, kłączy oraz cebul kwiatów – najbardziej upodobały sobie tulipany, krokusy i żonkile.

Zniszczenia spowodowane w ogrodzie przez nornice zimą często zauważamy dopiero na wiosnę. Zniszczenia spowodowane w ogrodzie przez nornice zimą często zauważamy dopiero na wiosnę. Fot. pro2sound/123RF.com

Przeczytaj również: Jaka jest najlepsza metoda usunięcia pnia drzewa z ogrodu? Będzie szybko i skutecznie

Jak pozbyć się nornic z ogrodu zimą – naturalne sposoby

Nornice nie dają wytchnienia ogrodnikom nawet zimą. Czy o tej porze roku można z nimi walczyć? Jak najbardziej – trzeba to robić, aby ograniczyć populację gryzoni i chronić ogród przed ich prawdziwą inwazją na wiosnę. Warto wiedzieć, że nornice, które mają zapasy pokarmu, mogą się rozmnażać również zimą w swoich podziemnych gniazdach. Zanim ruszy wegetacja i roślinność na działce się zagęści, łatwo znajdziemy zrobione przez nie dziury i tunele w ziemi.

Zima doskonały moment na walkę z tymi szkodnikami. Jak pozbyć się nornic z ogrodu o tej porze roku? Oto skuteczne, naturalne rozwiązania, na które warto postawić:

  • Pułapki żywołowne – przynętą w nich może być masło orzechowe. Pułapki zostawiamy w pobliżu nor gryzoni. Gdy schwytamy nornicę, wypuszczamy ją z dala ogrodu;

  • Koci żwirek z kuwety – żwirek przesiąknięty moczem kota odstrasza nornice. Do każdej dziury w ziemi wsypujemy po ½ szklanki;

  • Psia sierść – czworonoga można wyczesać, a jego sierść wcisnąć głęboko do otworów w ziemi, by pozbyć się gryzoni z ogrodu;

  • Osłony – pnie drzewek warto otulić słomą lub zakryć osłonką sadowniczą, by zimą nie były podgryzane przez nornice;

  • Czosnek – rozgniatamy ząbki i wciskamy je do tuneli nornic;

  • Pieprz kajeński i chili – do każdej nory w glebie wsypujemy po ½ łyżeczki wybranej ostrej przyprawy;

  • Cynamon – do wszystkich dziur w ogrodzie wsypujemy po 1 łyżeczce tej korzennej przyprawy;

  • Amoniak – możemy nasączyć tym środkiem szmatki i zatkać nimi tunele nornic;

  • Olej rycynowy – to dobry repelent na gryzonie. Do 4 l wody dodajemy 2 łyżeczki oleju rycynowego i 1 łyżeczkę mydła lub płynu do mycia naczyń. Taką mieszanką spryskujemy miejsca, w których występują szkodniki.

Co jeszcze możemy zrobić zimą? Warto usunąć zalegającą ściółkę, stosy gałęzi i drewna z ogrodu, które są kryjówką dla gryzoni. Pamiętajmy też, żeby dokarmiać ptaki w wysoko zawieszonych karmnikach i sprzątać wokół nich, dzięki czemu nornice nie będą miały łatwego dostępu do pokarmu. Należy również niszczyć tunele zbudowane przez te zwierzęta.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Mech i porosty na korze – czy szkodzą drzewom owocowym? Jak pozbyć się nalotu z pni i gałęzi?

Pielęgnacja pelargonii w zimie. W styczniu potrzebują ważnego zabiegu, by obudzić się na wiosnę

Krzewy i drzewa, których nie wolno przycinać w styczniu. Można narobić wiele szkód

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.