Spis treści:
Jaka jest najlepsza metoda na usunięcia pnia drzewa?
Po wycięciu drzewa pozostaje pień, który często wygląda nieestetycznie. Ponadto zajmuje cenne miejsce w ogrodzie, przeszkadza przy koszeniu trawnika, przyciąga różnego rodzaju owady i może stwarzać potencjalne zagrożenie potknięcia się czy upadku (szczególnie jeśli jest ukryty w trawie). Usunięcie pnia wydaje się zadaniem trudnym, ale istnieje mnóstwo sposobów, które pomogą skutecznie pozbyć się pozostałości po ściętym drzewie. W tym celu można rozważyć wynajęcie koparki, ale należy liczyć się z tym, że ta metoda jest dość kosztowna, a ciężki sprzęt może zniszczyć teren w ogrodzie. Na rynku można też znaleźć preparaty chemiczne, ale zdecydowanie lepiej sięgnąć po naturalne rozwiązania. Poniżej przedstawiamy najlepsze metody na usunięcie pnia drzewa.
- Nawozy azotowe – aby pozbyć się pnia drzewa z ogrodu, wcale nie trzeba go wykopywać. Wystarczy sięgnąć po nawozy o wysokiej zawartości azotu. Pierwiastek ten stwarza korzystne warunki do rozwoju i namnażania się naturalnych organizmów rozkładających drewno. Do nawozów azotowych możemy zaliczyć saletrę amonową, saletrzak oraz mocznik. W tym celu pień drzewa ścinamy jak najniżej ziemi, po czym wykonujemy w nim kilka otworów (wiertarką). Następnie wypełniamy je nawozem azotowym i przykrywamy plandeką lub innym nieprzemakalnym materiałem. Warto pamiętać o regularnym podlewaniu pnia.
- Sól Epsom – nazywana jest też solą gorzką lub angielską. Przyspiesza ona proces rozkładu poprzez dehydratację drewna. Wystarczy wywiercić w pniu kilka bardzo głębokich otworów, po czym wsypać do nich sól Epsom i zalać niewielką ilością wody. Na koniec przykrywamy go folią i zabezpieczamy sznurkiem. Nową porcję preparatu dosypujemy co kilka tygodni.
Usunięcia pnia drzewa wymaga cierpliwości, gdyż może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Fot.pavlovakhrushev/CanvaPro
- Sól kamienna – jest ona silnie higroskopijna, dlatego może pomóc w pozbyciu się pnia drzewa. Wystarczy wykonać otwory w pniaku i wypełnić je solą. Całość przykrywamy plandeką i czekamy od kilku miesięcy do roku. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że sól kamienna może negatywnie wpłynąć na glebę wokół pnia i zaszkodzić pobliskim roślinom.
- Grzybnia – jest to jeden z najszybszych sposobów, aby pozbyć się pnia. Wykorzystując naturalne właściwości grzybów saprofitycznych, czyli organizmów, które rozkładają martwą materię organiczną, możemy z łatwością pozbyć się pozostałości po ściętym drzewie. Należy wywiercić otwory i wprowadzić grzybnię. Całość przykrywamy ziemią, liśćmi czy włókniną.
- Nawozy organiczne – do otworów w pniu możemy też dodać nawozy naturalne, takie jak obornik czy gnojówka z pokrzywy. Zawierają one dużo azotu, który przyspiesza rozkład substancji organicznej. Całość przykrywamy ściółką lub folią, aby utrzymać wilgoć.
- Wrzątek – jest to jeden z najprostszych, a zarazem najdłużej trwających sposobów na pozbycie się pnia. W drewnie wystarczy wywiercić otwory, po czym wlać do nich wrzątek. Warto zadbać o to, aby pień był stale wilgotny. Woda będzie stopniowo uszkadzać tkanki drewna, przyspieszając ich rozkład.
- Wypalanie pnia – w pierwszej kolejności wiercimy kilka otworów w pniu, a następnie nalewamy do każdego z nich naftę lub olej opałowy. Zostawiamy na około tydzień, po czym wrzucamy do otworów zapalone zapałki (muszą być długie). Wypalanie pnia może potrwać kilka dni, ale taki proces należy kontrolować.
Pień po ściętym drzewie możemy też usunąć mechanicznie poprzez wykopywanie czy frezowanie. Fot.Serg_Velusceac/CanvaPro
Wykopywanie i frezowanie pnia drzewa
Pień po ściętym drzewie można też usunąć metodami mechanicznymi. Można spróbować wykopać karpę, ale jest to proces pracochłonny, szczególnie jeśli pień jest duży i ma rozbudowany system korzeniowy. Metoda ta polega na wykopaniu korzeni oraz usunięciu pnia za pomocą narzędzi ręcznych, takich jak łopata, siekiera, ostry szpadel czy piła. Należy przeciąć możliwie jak najwięcej korzeni, po czym energicznie potrząsać pniem we wszystkie strony.
Kolejnym sposobem jest frezowanie, które polega na zeszlifowaniu widocznej części pnia za pomocą specjalistycznej maszyny. Należy jednak pamiętać, że ten proces wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale również wiedzy i doświadczenia. Najprostszym sposobem jest wynajęcie frezarki do pni. Obraca się ona z dużą prędkością, rozdrabniając pień na drobne wiórki.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Czy można bielić drzewa owocowe białą farbą emulsyjną? Ważny jest skład farby
Co zrobić ze śniegiem w ogrodzie? Czy śnieg chroni, czy niszczy rośliny?
Triki na zimowe kompostowanie odpadów. Zrobisz najlepszy nawóz do ogrodu na wiosnę