Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przesadzanie lilii. Pamiętaj o metodzie 2-3, a doczekasz się w ogrodzie pięknych okazów

Lilie ogrodowe to efektowne i chętnie uprawiane rośliny, które uchodzą za jedne z najpiękniejszych roślin cebulowych. Warto jednak pamiętać, że do właściwego wzrostu potrzebują określonych warunków i regularnego przesadzania w inne miejsce. Kiedy i jak przesadzać lilie? Podpowiadamy, czym jest metoda 2-3.

Przesadzanie lilii. Pamiętaj o metodzie 2-3, a doczekasz się w ogrodzie pięknych okazów
Lilie ogrodowe to efektowne kwiaty, które trzeba co jakiś czas przesadzać w inne miejsce. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Lilie ogrodowe – najpiękniejsze odmiany

Lilie ogrodowe uznawane są za jedne z najpiękniejszych roślin cebulowych i chętnie uprawiane w ogrodach. Rodzaj ten liczy ponad 115 gatunków i około 8 tysięcy odmian. Dzieli się też na 9 grup, różniących się między sobą wymaganiami uprawowymi i mrozoodpornością. Wyróżniamy więc na przykład lilie azjatyckie, lilie amerykańskie i lilie orientalne.

Lilie cechują się grubymi, nierozgałęzionymi łodygami. Liście mogą mieć kształt lancetowaty, eliptyczny lub jajowaty. Kwiaty kwitną od wiosny do jesieni i są naprawdę zjawiskowe.

Przeczytaj również: Byliny wieloletnie, które przetrwają zimę w ogrodzie. Nie musisz wykopywać, co roku kwitną zachwycająco

Najpiękniejsze odmiany lilii ogrodowych to między innymi:

  • Lilia azjatycka czerwona – ma czerwone kwiaty z brunatnymi przebarwieniami. Powinna być sadzona w kwietniu lub maju, a kwitnie od lipca do sierpnia.

  • Lilia żółta – jej uprawa jest polecana początkującym ogrodnikom, ponieważ nie ma dużych wymagań uprawowych. Kwitnie od czerwca do lipca, a sadzona powinna być wczesną wiosną lub jesienią, ale nie później niż w listopadzie.

  • Lilia azjatycka Tigrinum – jedna z najciekawszych pełnych odmian lilii, wyróżniająca się płatkami w pomarańczowym kolorze, które dodatkowo zdobią ciemne plamki. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca.

  • Lilia azjatycka niska Ivory Pixie – jedna z najpopularniejszych lilii azjatyckich niskich, którą z powodzeniem można uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale też na tarasie czy na balkonie. Kwitnie w czerwcu i w lipcu, a termin sadzenia tej rośliny przypada na wrzesień i październik.

  • Lilia św. Józefa – lilia biała, będąca jedną z najstarszych odmian. Nazywana jest także lilią św. Antoniego. Wyróżnia się dużymi, śnieżnobiałymi kwiatami i przyjemnym zapachem.

  • Lilia królewska – dość łatwa w uprawie roślina, o błyszczących białych kwiatach z różowym odcieniem. Wyróżnia się też intensywnym zapachem. Cebulki można sadzić jesienią lub wczesną wiosną. Kwiaty kwitną zaś od końca czerwca do końca sierpnia.

przesadzanie lilii Zobacz, jak i kiedy przesadzać lilie. Dowiedz się, czym jest metoda 2-3. Fot.123RF.com

Kiedy przesadzać lilie – metoda 2-3

Uprawiając lilię, powinniśmy trzymać się zasady „2-3”, zakładającej, że rośliny nie powinny rosnąć w jakimś miejscu dłużej niż 2-3 lata. Kiedy ten czas upłynie, należy znaleźć im w ogrodzie inne miejsce, pamiętając jednocześnie o preferencjach lilii. Lubią słoneczne lub lekko zacienione miejsca, a także przepuszczalną, żyzną ziemię o odczynie pH 5,5-6,5, a więc lekko kwaśnym. Rośliny powinniśmy przesadzić również, gdy rozrastają się zbyt mocno i zaczynają sobie nawzajem przeszkadzać. Brakuje im bowiem miejsca na dalszy rozrost. Jeśli zauważymy osłabienie kwitnienia lub usychanie lilii, również powinniśmy je przesadzić.

Trzeba jednak pilnować terminu przesadzania. Najlepiej zrobić to na przełomie września i października. Trzeba jednak sprawdzać prognozy pogody, ponieważ jeśli w nocy temperatura zacznie spadać poniżej 0, rośliny mogą się nie przyjąć lub zmarznąć. Z ich przesadzaniem lepiej zatem nie zwlekać.

Jak przesadzać lilie – rozsadzanie krok po kroku

Do przesadzania lilii najlepiej wybrać słoneczny, bezdeszczowy dzień. Przy takiej pogodzie wykopujemy cebulki i oczyszczamy je z ziemi. Sprawdzamy również ich stan. Uszkodzone części cebul i korzeni należ usunąć. Zdrowe cebulki powinny mieć nieuszkodzone korzenie i nie być wyschnięte. Następnie wsadzamy cebulki do ziemi, umieszczając je na głębokości będącej trzykrotnością ich wysokości. Mniejsze cebulki wsadzamy więc do ziemi płycej, a większe głębiej. Wierzchołki wzrostu muszą być skierowane ku górze. Umieszczone w dołku cebulki zasypujemy ziemią, a po wsadzeniu obficie je podlewamy.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

  • Przed przesadzaniem cebulek wzbogaćmy podłoże kompostem zmieszanym z nawozami wieloskładnikowymi lub ziemią liściową, torfem i piaskiem.

  • Na dnie każdego dołka pod cebulkę wysypmy warstwę drenażową, na nią warstwę piasku i żyznej ziemi.

  • Jeśli posadzimy cebule w specjalnych koszyczkach, uchronimy je przed atakiem szkodników.

Odpowiedni rozstaw przy sadzeniu cebulek lilii wynosi 20-30 cm, a jeśli mamy do czynienia z większymi roślinami, posadźmy je w odległości 50 cm od siebie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Rozmnażanie magnolii jesienią. Jak rozmnożyć magnolię z gałązki?

Choroby rododendronów – postaw na naturalne opryski i nawozy. Jak pobudzić rododendrona do wzrostu?

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.