Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Metoda no dig, czyli ogród bez kopania. Na czym polega ta metoda, zalety i wady uprawy no dig

Trudno wyobrazić sobie jesień i wiosnę w ogrodzie bez tak podstawowej czynności jak przekopywanie gleby pod warzywne grządki czy kwietne rabaty. Okazuje się jednak, że z tej niezwykle ciężkiej pracy można całkowicie zrezygnować. Jak uprawiać ogród bez kopania? Poznaj wszystkie tajniki metody no dig i dowiedz się, jakie są jej największe zalety.

Metoda no dig, czyli ogród bez kopania. Na czym polega ta metoda, zalety i wady uprawy no dig
Z przekopywania grządek w ogrodzie można całkowicie zrezygnować. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Na czym polega metoda no dig?

Tradycyjna metoda, polegająca na przekopywaniu grządek przed sezonem i po jego zakończeniu, doczekała się ciekawej alternatywy. Metoda no dig powstała w wyniku rosnącego zainteresowania proekologicznymi sposobami upraw. Polega ona na prowadzeniu ogrodu zupełnie bez kopania (ang. no dig). Mogłoby się wydawać, że powtarzane od zawsze przekopywanie gleby jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym. W końcu w taki sposób przygotowywali grządki nasi przodkowie, powtarzając prace ogrodowe zarówno wiosną, jak i jesienią. Choć trudno zmienić przyzwyczajenia, warto zainteresować się tym niekonwencjonalnym sposobem i wcielić w życie jego założenia. Stosując metodę no dig, szybko się przekonamy, że ciężka praca związana z kopaniem gleby wcale nie jest konieczna.

Metoda no dig opiera się na założeniu, że natura doskonale daje sobie radę bez pomocy człowieka. Regularnie przekopując ogród, sądzimy, że tylko w taki sposób napowietrzymy glebę, nadamy jej właściwą strukturę i odpowiednio przygotujemy pod siew czy nasadzenia. Tymczasem w podłożu bytują zwierzęta i drobnoustroje, które są w stanie wykonać tę ogromną pracę samodzielnie.

Wskutek działania pożytecznej fauny i mikroorganizmów ziemia w naturalny sposób się użyźnia i spulchnia. Pracują na to m.in. dżdżownice, które drążą pod powierzchnią długie tunele i produkują cenną próchnicę. Regularnie dostarczana materia organiczna jest przetwarzana na dostępne dla roślin substancje również przez różnego rodzaju drobnoustroje bytujące w glebie. Źródłem rozkładanej materii jest systematycznie dokładany kompost, przekompostowany obornik oraz ściółka. Zgodnie z zasadą no dig pozostawienie podłoża w jego naturalnym stanie, bez ingerencji w ekosystem gleby, ma przynieść dużo korzyści.

Źródłem materii organicznej na nieprzekopywanej grządce może być przekompostowany obornik. Źródłem materii organicznej na nieprzekopywanej grządce może być przekompostowany obornik. Fot. 123RF.com


Jak uprawiać ogród bez kopania? Instrukcja krok po kroku

Kiedy możemy wprowadzić uprawę no dig do swojego ogrodu? Zarówno wiosną, jak i jesienią. Można to zrobić w kilku prostych krokach, na każdym rodzaju gleby:

  • Grządki, których nie chcemy przekopywać, powinniśmy starannie oczyścić z chwastów oraz wszelkich innych roślin i wyrównać za pomocą grabi.

  • Jeśli metodę no dig rozpoczynamy jesienią, na oczyszczonej grządce rozłóżmy warstwę przekompostowanego obornika, a następnie przykryjmy ściółką organiczną bądź kompostem. Przez najbliższe miesiące nie musimy wykonywać dodatkowych zabiegów na tym stanowisku.

  • Wiosną na grządce dokładamy świeżą warstwę kompostu i sadzimy lub wysiewamy rośliny.

  • Podczas trwania sezonu na stanowisku uprawiajmy po sobie różne gatunki roślin, poza plonem głównym prowadząc przedplony i poplony. Jako ten ostatni w metodzie no dig warto zdecydować się na nawóz zielony, np. łubin, facelię błękitną bądź gorczycę. Jesienią, gdy rośliny wyrosną, powinniśmy ściąć je tuż nad podłożem, przykryć warstwą przekompostowanego obornika oraz ściółki lub kompostu i pozostawić na grządce na zimę.

  • Wszystkie czynności powtarzamy w kolejnych sezonach.

Przeczytaj również: Chwasty w ogrodzie — zwalczanie i zapobieganie ich powstawaniu

Wady i zalety uprawy no dig

Prowadzenie ogrodu bez kopania przynosi wiele korzyści. Uprawa no dig to przede wszystkim ekologiczne, przyjazne środowisku rozwiązanie, dzięki któremu nie zaburzamy naturalnych procesów zachodzących w glebie i nie ingerujemy w jej złożony ekosystem. Zaletą metody no dig jest ograniczenie występowania chwastów. Pozostawiając glebę samej sobie i nie naruszając jej struktury, nie wydobywamy na powierzchnię nasion niepożądanych w warzywniku roślin.

Rezygnując z kopania ogrodu, zmniejszamy parowanie wody z podłoża, dzięki czemu utrzymuje ono wilgotność. Uprawa no dig sprawia, że ziemia jest bogata w pożyteczne mikroorganizmy i cenną próchnicę, ma również napowietrzoną strukturę. To rozwiązanie wprost stworzone dla zabieganych, ponieważ oznacza dużą oszczędność czasu, który w innym razie musielibyśmy poświęcić na staranne przekopanie grządek. Pozostawione w spokoju stanowisko dobrze utrzymuje ciepło. Metoda no dig wymaga jednak pewnego nakładu pracy. Musimy odpowiednio przygotować grządki i regularnie dokładać źródła materii organicznej, m.in. przekompostowany obornik.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak bez chemii poprawić jakość gleby? Zielone nawozy, które wzbogacają i odkażają ziemię

Pozyskiwanie nasion warzyw. Dlaczego warto zbierać je własnoręcznie i kiedy to robić?

Mięso i cytrusy? Tego nie można wrzucać do kompostu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.